Smmm Tevkifatdan Doğan İade.

URUM79

Fenomen Üye
Merhaba, 2021 dönemine ait meslek mensubu olarak iadem oluştu. Vergi borçlarıma mahsup edebilmek adına bütün bildirimlerimi yaptım. Fakat daire benden giderlerim ile ilgili bilgi istedi. Bende bununla ilgili izahat dilekçemi oluşturdum. Sonrasında gider kalemlerinde yer alan restoran lokanta gibi harcamaların ki kabul edilebilir ve belgeli olmasına rağmen çıkartılması ile ilgili geri dönüş aldım. Daire ile henüz görüşmedim. Daha detaylı bir şekilde açıklayıcı bilgi vererek daireye İtiraz edeceğim.
Bu şekilde bir işleme tabi olan meslek mensubu oldu mu aranızda.? Görüşünüz nelerdir. Saygılar,

Giderlerinizle ilgili bilgiyi yazılı olarak mı istediler şifahen mi? Masraflarınızla gelirleriniz arasında nasıl bir fark var? Örneğin geliriniz 1.000 TL gideriniz 3.000 TL' mi? Bir de hangi vergi dairesi üstat?

Giderlerinizle ilgili bilgiyi yazılı olarak mı istediler şifahen mi? Masraflarınızla gelirleriniz arasında nasıl bir fark var? Örneğin geliriniz 1.000 TL gideriniz 3.000 TL' mi? Bir de hangi vergi dairesi üstat?
Ben yazılı verdim. Gider/Gelir Oranı : %88 (bu oranın yüksek çıkmasının sebebini net ve anlaşılır şekilde izah edildi.) İkitelli VD

günaydın sayın urum

maalesef bazı vergi daireleri % 65 oranına kafayı takmış durumda...bir türlü bu takıntıyı "beyinlerin" atamıyorlar. küçükken travmamı geçirdiler yada muhasebeciler ile geçmişe dayanan bir husumetlerimi var.. yoksa muhasebeciler geçmiş zamanda bir yanlış birşey mi yaptı bilemiyorum...ama bizlerle ilgili bir sıkıntıları olduğu kesin...meslek hayatımda kaç maliye "bakanı" gördüm mantık aynı..mükellef hırsız muhasebeci hırsız gmsi mükellefi hırsız...bir tek "saygıdeğer" maliyemiz dürüst namuslu etik kuralları olan devletimizin "güzide" kurumlardından biri...burada takdiri sizlere bırakıyorum.. yok % 65 yok giderlerin gerçekmi eğitim sağlık sigorta poliçesini beyannamemizde indirim yaparız belgeleri nerede bunların..her sene geksis raporundan hemen sonra dosya memuru bunları ister kimbilir kaç memur değiştim hatılamıyorum valla ..mahsup yapabilmemiz için pek "saygıdeğer" müdür yardımcımız ister illa görecek...ya adı üzerinde beyanname bu beyan ediyorum olmayan bişeyin indirim yapacak kadar aklımız kıtmıda siz bunları isteyecek kadar " zekisiniz" sistemler değişti teknoloji değişti ama zihniyet değişmedi...hangi sektörde oran üzerinden oto kontrol sistemi var..öyle her sektöre oran koysalar Ülkemiz topladığı verginin 3 katını toplayacağı kesin...milyonlarca işyeri dev gibi şirketler devlet kuruluşları zarar üzerine zarar yazarken muhasebeciler cirosunun en az % 35 ini illaki kazanmak zorunda "beyinleri" bu şekilde işliyor..ya tahsil edemediğimiz almadığımız paranın makbuzu keserken kimsecikler bişey demiyor...sorumluluk beyanı yazarım diye aba altında sopa göstermeler sanki biz işin içindeymişiz gibi git yapış mükellefin yakasına bizim ne suçumuz var...dediğim gibi bir tramva var onu bir türlü atlatacak gibi de görünmüyor maliyemiz maalesef...valla hep aynı ve daha birçok problemlerimiz var suç maliyede değil aslında bizim arkamızda aidat alacakları dışında durmayan odalarımız ve türmob..koruyan kollayanamız sözcümüz yok bizler bu ve bunun gibi forumlarda yazıp çiziyoruz ancak bizi anlayan "odamız" yok...
her zamanki gibi keyfi uygulama eğer kanunsa her v.d. neden uygulamıyor derim...inşaallah vd.memuru & müdürü ikna
edebilirsiniz..yoksa işiniz zor çıkart diye tuttururlarsa bir sürü beyan düzeltmesi olacak mahsuplar falan filan iş uzun.Allah yardımcınız olsun

Zamanında bir bakanın çıkardığı saçma bir orana göremi hareket edicez. Yani bu oranı yakalamak adına bazı oluşmuş giderlerimizi işlemeyip yokmuş gibimi davranacağız. Ben vergi dairesi ile görüştüm. Kesinlikle belgelerimin arkasında olduğumu, gerekirse lafzide olsa iadeyi iptal edin yinede belgelerime dokunmayacağımı iletdim. Çok ısrarcı iseniz de yazılı olarak bana dönüş yapmalarını iletdim. Top onlarda şimdilik......

Vergi dairesinin reddetmeye çalıştığı öyle örnek faturalardan bahsederim ki şaşar kalırsınız.Ama yinede kendi defterimde dahil %60-65 oranını aşmamaya çalışıyorum.

Bugünde iş yemeği fişlerimin fazlalığı gerekçesi ilre çıkartılması ile ilgili yazı tebliğ edildiğini gördüm. Yazılı birkez daha itiraz edicem. Günlük ortalama 28-TL gelen ve içerisinde market vs. Harcaması dahi olmayan lokanta fişlerini çıkartılması isteniyor. Vergi dairesinin bu talebini yerine getirmem durumunda sadece yıllık gelir vergisini düzeltmem yeterlimidir.?

Bugünde iş yemeği fişlerimin fazlalığı gerekçesi ilre çıkartılması ile ilgili yazı tebliğ edildiğini gördüm. Yazılı birkez daha itiraz edicem. Günlük ortalama 28-TL gelen ve içerisinde market vs. Harcaması dahi olmayan lokanta fişlerini çıkartılması isteniyor. Vergi dairesinin bu talebini yerine getirmem durumunda sadece yıllık gelir vergisini düzeltmem yeterlimidir.?
Herkese merhaba

Yıllık gelir vergisi beyannamesini ihtirazi kayıt ile verin.(Bir seçenek)

Mevzuatta yeri olan bir gider kalemini çok,fazla şeklinde gerekçelerle kabul etmemek abesle iştigal etmek demektir.

Gib'in risk analizlerinde yemek fişleri dikkat çekmiş.:)

Bir sürü kayıtsız mükellef(adayı) ve kayıtlı olup kayıt dışı işler yapan mükellef varken(kümesteki kazlar hikayesi):)

O döneme ait kdv beyanname/beyannamelerini de isterseniz düzeltin.İleride tekrar yazı ile düzeltme isteyip uğraştırmasınlar.

arkadaşlar hepimiz meslek mensubuyuz, biliyoruz ki bu meslekte normal şartlarda %88 gibi bir gider olmaz. olmamalı .. 500 bin tl gibi bir ciro yapılmış olsa misalen 450 bin tl gider ??? el insaf nasıl yaşadın arkadaş?

İlla belli bir oranda gelir-gider dengesi yakalanacak diye bir kanun maddesi gördüğümü zannetmiyorum. Konjonktürel durumlarda zarar bile olabilir. Neden olmasın. İş, yemek fişlerini çıkar demekse biz bu şekilde itiraz etmezsek daha çok bu meslek zarar görecektir diye düşünüyorum.
Madem giderlerimden bu kadar müzdaripsin al defterlerimi incele. Sonuna kadar varım.
Mükellef sayınız az ise yapılan giderlerinizde varsa (personel,kira,elektrik,su,internet v.b.) ne yapacağız. Bazı giderleri sırf oran şaşıyor diye işlemeyecekmiyiz........

88 de 68 de beğenmezler..
gerçekte bu oran var yok önemli değil maliyenin bakış açışı hiç değişmediki değişmeyecekte
o zaman bu orana kafayı takanlara soruyorum ülkemizde her yıl ne kadar zarar beyan eden varsa incelesinler
sen ticaret işletmesisin zarar edemezsin diyerek incelesin
onca vergi denetmeni var
gelişmiş çapraz kontrol sistemleri var.
neden zarar ettin desin.
tabiki başta devlet kurumlarına bunu sorsun
sonrada 300-500 bin makbuz kesmiş muhasebecilere sorsun.
zaten oran analizi falan filan değil gerçek
görmüyormusunuzki kkeg lerin kapsamı ne kadar çeşitlendi
kurumlar vergisi geçici oranı % 23 müş kim inanır buna kkeg ler birlikte 35-40 lara geliyor.
% 10 ÖİV ödemiş olduğumuz haberleşme giderlerinde yine kkeg
yüksek kredi faiziniz varsa finansman giderleri kısıtlamanızdan kaynaklı kkeg yazacağınız tutar uzaya çıkıyor
430.000 TL üzeri ( bu fiyata sıfır araç kaldımı ki zaten düzgün arabalar milyondan başlıyor ) araç aldıysanız bunların amortismanları
bunların % 30 u yine kkeg servise giren araç 5-6 binden aşağı çıkamıyor bu zamanda... kasko 5 binden başlıyor.trafik 2000 den başlıyor
kiralık araç 8000 + kdv sınırı var en dandik arabalar bile 6-7 binden başlıyor.bu tutarların üstü kkeg zaten.
onu işleyemezsin bunu işleyemezsin..çaktırmadan KGV ve GGV oranları tepeye tırmandı
KDV 2 beyanı vermekten hepimizin canı çıkıyor.
mükellefin milyon kdv devri varken kdv 2 den bir çuval ödeme yapıyor
bazı tevkifatlar o kadar azki 87,30 kdv d.vergisinin altında kalıyor
hepimizin bildiği şeyler bunları niye anlattım.
maliye kümesteki kazlar misali vergi mükelleflerinden ne kadar yüksek vergi toplarsam kardır diyor
ama maalesef verilen bunca vergilerin sonucunda matrah arttırımı gibi bir sistemi önümüze koyuyorlar.ver 3-5 olsun bitsin mantığı..
eee düzgün mükellef ve düzgün muhasebeciler ve maliyenin denetmenleri inceleyeceğiz diye uğraştıklarıyla kalırken
diğerleride bu aftan yararlanarak temize çıkıyor..
şimdi urum79 üyemizin vergi dairesi memuru şefi m.yard.müdürüne ve bu oranlara takan diğer vd.lere şunu sorarım
bu matrah arttırımı olduğu zaman diliminde bunu sorabilecekmisiniz..
mesala 2023 seçimden önce herkesin beklediği vergi affı matrah arttırımı büyük bir olasılıkla çıkacak..
o zaman soracaklarmı yooooo...yeterki gelsin birşeyler mantığı devreye girecek..
bu ülkede vergi tabana yayılıp herkesi beyan verdirmeden kkeg leri kaldırmadan oranlar düşmeden birilerine yarayacak istisnaların kapsamını daraltmadan vergi toplanmaz toplayamazsınız.kkeg ne kadar çoksa o kadar insanlar fiş ft vb. almanın peşinde değiller aslında bu kadar basit
yapsınlar gelişmiş ülkelerdeki gibi vergi sistemi vergi kaçırmanın cinayetten daha büyük bir suç olduğu bir sistem..bak o zaman vergi nasılda toplanır..milyonluk yaşamları yaşayan insanlar bu ülkede doğru dürüst vergi vermezken..mükellefiyetleri bile yokken diğerleri kümesteki kazlar misali niye tüyleri yolunup duruyor...kimler geldi kimler geçti ama bu sorun çözülmedi çözülmeyecek..
%88 i % 65 e çekmekle onların istedikleri belgeleri çıkarmakla yol alınmaz..
ah bir anlasalar keşke.

iyi çalışmalar

günaydın sayın urum

maalesef bazı vergi daireleri % 65 oranına kafayı takmış durumda...bir türlü bu takıntıyı "beyinlerin" atamıyorlar. küçükken travmamı geçirdiler yada muhasebeciler ile geçmişe dayanan bir husumetlerimi var.. yoksa muhasebeciler geçmiş zamanda bir yanlış birşey mi yaptı bilemiyorum...ama bizlerle ilgili bir sıkıntıları olduğu kesin...meslek hayatımda kaç maliye "bakanı" gördüm mantık aynı..mükellef hırsız muhasebeci hırsız gmsi mükellefi hırsız...bir tek "saygıdeğer" maliyemiz dürüst namuslu etik kuralları olan devletimizin "güzide" kurumlardından biri...burada takdiri sizlere bırakıyorum.. yok % 65 yok giderlerin gerçekmi eğitim sağlık sigorta poliçesini beyannamemizde indirim yaparız belgeleri nerede bunların..her sene geksis raporundan hemen sonra dosya memuru bunları ister kimbilir kaç memur değiştim hatılamıyorum valla ..mahsup yapabilmemiz için pek "saygıdeğer" müdür yardımcımız ister illa görecek...ya adı üzerinde beyanname bu beyan ediyorum olmayan bişeyin indirim yapacak kadar aklımız kıtmıda siz bunları isteyecek kadar " zekisiniz" sistemler değişti teknoloji değişti ama zihniyet değişmedi...hangi sektörde oran üzerinden oto kontrol sistemi var..öyle her sektöre oran koysalar Ülkemiz topladığı verginin 3 katını toplayacağı kesin...milyonlarca işyeri dev gibi şirketler devlet kuruluşları zarar üzerine zarar yazarken muhasebeciler cirosunun en az % 35 ini illaki kazanmak zorunda "beyinleri" bu şekilde işliyor..ya tahsil edemediğimiz almadığımız paranın makbuzu keserken kimsecikler bişey demiyor...sorumluluk beyanı yazarım diye aba altında sopa göstermeler sanki biz işin içindeymişiz gibi git yapış mükellefin yakasına bizim ne suçumuz var...dediğim gibi bir tramva var onu bir türlü atlatacak gibi de görünmüyor maliyemiz maalesef...valla hep aynı ve daha birçok problemlerimiz var suç maliyede değil aslında bizim arkamızda aidat alacakları dışında durmayan odalarımız ve türmob..koruyan kollayanamız sözcümüz yok bizler bu ve bunun gibi forumlarda yazıp çiziyoruz ancak bizi anlayan "odamız" yok...
her zamanki gibi keyfi uygulama eğer kanunsa her v.d. neden uygulamıyor derim...inşaallah vd.memuru & müdürü ikna
edebilirsiniz..yoksa işiniz zor çıkart diye tuttururlarsa bir sürü beyan düzeltmesi olacak mahsuplar falan filan iş uzun.Allah yardımcınız olsun
merhaba iyi günler benim 2010 yılına ait hiçbir şekilde yapılandırmadıgım ve teminat göstermedigim bir borcum var gibden fakt 2022 senesinde bir dilekçe verdim vergi dairesine zaman aşımına ugradıgını bilmiyordum aynı gün dilekçem kaydedilmeden mal bildirimi yaptıgım dilekçeyi iptal etme dilekçesi gönderdim ve ardından kanun ile alakalı vergi dairesine birtane daha dilekçe yazdım sizce vergi dairsi kaydedilmeyen dilekçeyi iptal etmek istediggim dilekçeyi teminat olarak kabul edermi ve vergi mahkemesine şikayette bulunsam bu vergi dairesini kazana bilirmiyim çünkü adıma vergi dairesi tarafından kuruşlar yatırıldıgını farketttim