1. Dönem Geçici Vergi için Kur Değerleme Hakkında ?

Üyelik
10 Ocak 2010
Mesajlar
227
Konum
İstanbul
Merhaba,

Geçici vergi için döviz değerlemesi yapıcam. Aşağıdaki gibi yaptım, doğru mudur acaba?

Mart sonu bankadaki tutar: 1.127,58 $

01 ocak döviz alış kuru: 1.8768 x 1.127,58 = 2.116,24

31 mart döviz alış kuru: 1.7729 x 1.127,58 = 1.999,08

2.116,24 - 1.999,08 = 117,16 TL (Zarar)

Muhasebe Kaydı:

------------------------31/03/2012-----------------------------

656 (Kur farkı gideri) 117,16

102 (Usd hesap) 117,16

---------------------------------------------------------------------
 

oky

Katkı Sunan Üye
Üyelik
4 Ocak 2008
Mesajlar
482
Konum
Ank
Ynt: 1. Dönem Geçici Vergi için Kur Değerleme Hakkında ?

yapılan kayıt doğrudur.
 
Üyelik
23 Ara 2009
Mesajlar
799
Konum
istanbul
Ynt: 1. Dönem Geçici Vergi için Kur Değerleme Hakkında ?

gecıcı vergıde
donem ıcınde gıren cıkan
dovıze kur farkı uygulanacakmı
yoksa sadece
donem basındakı kur mıktarı
ıle donem sonundakı elımızde kalan
dovız mıktarının kur farkımı alınacak
saygılar efendim
 
Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,508
Konum
ADANA
Ynt: 1. Dönem Geçici Vergi için Kur Değerleme Hakkında ?

Dövizli işlemlere kur farkı uygulanacaktır. İşlemlerin Dönem içinde kapanması halinde zaten kur farkı nedeniyle bir bakiye verecektir. Böyle bir bakiye yurt içi işlemlerden kaynaklanıyorsa ayrıca karşı tarafa/tarafdan kur farkı faturası kesilmeli/istenmelidir. Bu kur farkı Faturası KDV 1 madde ve 24. madde hükümlerine göre KDV'ye tabidir. Bankalar bu kapsamda değildir.
İşlemler yurt dışındaki işlemlerden kaynaklanıyorsa, Kur farkı faturası kesmeye ve KDV hesaplamaya gerek bulunmamaktadır.
Dİğer tarafdan dönem sonunda bakiye kalanlar hakkında VUK değerleme hükümlerine göre Kur farkı hesaplaması yapılacak ancak bunlara (Tahsilat ve ödemelere karşılık gelen kur farkları hariç olmak üzere)
fatura kesilmeyecektir.
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,913
Konum
ADANA
Ynt: 1. Dönem Geçici Vergi için Kur Değerleme Hakkında ?

sinanyucel ' Alıntı:
gecıcı vergıde
donem ıcınde gıren cıkan
dovıze kur farkı uygulanacakmı
yoksa sadece
donem basındakı kur mıktarı
ıle donem sonundakı elımızde kalan
dovız mıktarının kur farkımı alınacak
saygılar efendim
Sn.Sinanyücel 01.01.2012/31.03.2012 tarihleri arasındaki dövizli işlemlerinizin o günkü kurlar üzerinden yapıldığını kabul edersek kur farkını şöyle hesaplayacağız
A Bankasının USD hesabının 31.03.2012 tarihinde muhasebe kayıtlarında 10.000 TL Borç bakiyesi veriyor. Bankadaki USD miz 8.000 ise; 8000*1,7729 = 14.183,20 TL. Yani banka hesabımızın bakiyesi bu tutar olmalıdır. 14.183,20 - 10.000 = 4.183,20 TL. kur farkı gelirimizdir.
102 (B) 4.183,20 646 (A) 4.183,20
 
Üst