fonradar

1 Ekim?de İsteğe Bağlı Memurlar da Bağ-Kur?lu Sayılacak

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
1 Ekim?de isteğe bağlı memurlar da Bağ-Kur?lu sayılacak

01/10/1964 doğumlu bir bayanım. İlk defa 17 Ekim 1989?da pratisyen hekim olarak devlet memurluğuna başladım ve aralıksız olarak halen çalışmaktayım. 20 yılımı doldurmadan önümüzdeki günlerde istifa etmeyi düşünüyorum. İstifa tarihi ile 20?nci yılı dolduracağım süre arasındaki yaklaşık 1 yıllık süreyi Emekli Sandığı?na dışarıdan isteğe bağlı prim ödeyerek 20 yılımı tamamlamayı düşünüyorum. 46 yaşını dolduracağım ve emekliliği hak edeceğim tarih olan 01/10/2010 tarihine kadar da evde oturarak emekliliğimi beklemeyi düşünüyorum. Şu an 1/4? ündeyim.

1) 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlülüğe girecek olan yeni yasaya göre Emekli Sandığı?na dışarıdan isteğe bağlı ödenecek primlerde 4/B?ye mi yoksa 4/C?ye mi sayılacak?

2) 19 yıl memuriyet sürem, istifa sonrası 1 yıl dışarıdan Emekli Sandığı?na isteğe bağlı prim ödemem ve 1 yıl da prim yatırmadan 46 yaşını doldurduktan sonra Emekli Sandığı?na emeklilik müracaatı yaptığım zaman emekli maaşımın yanında fiilen 19 yıl memuriyet süreme karşılık gelen emeklilik ikramiyemin de ödenip ödenmeyeceği hususunda gerekli cevabınıza göre istifa edip etmeyeceğime karar vereceğim. İsmim sizde saklı kalmak kaydıyla cevap vermeniz dileğiyle. İsmi mahfuz

Doktor hanım, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SS ve GSS) Kanunu ile 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu?nun isteğe bağlı emekli sandığı iştirakçiliğini de düzenleyen 12?nci maddesi 1 Ekim 2008 günü tamamen kaldırılmaktadır. Yani, 1 Ekim 2008 gününden sonra isteğe bağlı T.C. Emekli Sandığı iştirakçiliği yani 4/C?li sigortalılık olmayacaktır.

01.01.2007 günü yürürlüğe girecek olanda ve 1 Haziran 2008 günü yürürlüğe girecek olan önceki 5510 sayılı SS ve GSS Kanunu?nda 1 Ekim?den önce isteğe bağlı iştirakçi olanlarla ilgili koruyucu ve devamını sağlayan şu tür bir ibare vardı. ?...5510 sayılı Kanun?un geçici 4?üncü maddesi ile, ?Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Kanun?un mülga 12?nci maddesi uyarınca isteğe bağlı iştirakçi olarak T.C. Emekli Sandığı ile ilişkilendirilenler ile aynı tarihe kadar isteğe bağlı iştirakçi olmak üzere başvuruda bulunanlardan gerekli koşulları sağladıkları anlaşılanların mülga 5434 sayılı Kanun?daki şartlarla isteğe bağlı sigortalılıkları sağlanır veya devam ettirilir? denilerek isteğe bağlı memurların daha doğrusu T.C. Emekli Sandığı iştirakçilerinin 4/C?li olarak isteğe bağlı prim ödeme hakları korunmuştu. Ancak, bu metin daha sonra çıkartıldığından ister 1 Ekim 2008 gününden önce olsun ister 1 Ekim 2008 gününden sonra olsun isteğe bağlı emekli sandığı iştirakçiliği sona erecek demektir. Bu durumda 1 Ekim?den sonra ödenecek isteğe bağlı sigortalılık süreleri de 4/B?ya yani eski adıyla Bağ-Kur?a sayılacaktır.

Bu arada biliyorsunuz, kimin nereden (hangi kurum veya sandıktan) emekli olacağı, son yedi yıllık (2520 günlük) prim ödemelerinde en çok prim ödediği Kurum-Sandığa göre belli edilir. Sizin emeklilik için gereken 20 yıllık sürenizden eksik kalan süreyi isteğe bağlı sigortalı olarak ödeseniz de 3,5 yıldan (1260 günden) az ödeme olacağından yine memur (doktor) gibi emekli olacaksınız. İkramiyenizin ödenmesi konusunda gelince, bu konuda 5510 sayılı Kanun?da çok açık bir hüküm yok ama bana göre, Bağ-Kur?lu (4/B?li) veya SSK?lı (4/A?lı) olarak fiilen çalışmadığınız için (isteğe bağlı prim ödediğinizden) ikramiyenizi yaşınızı tamamlayınca emekli aylığınızla birlikte alırsınız.

--------------------------------------------------------------------------------

Babanız yurtdışı günlerini borçlanabilir

Babam 1960 doğumlu Suudi Arabistan?da bir Türk firmasında 1985-1989 yılları arasında çalıştı. Şimdi emekli olmak istiyor ve bu süreyi SSK?ya borçlanmak istedi fakat sen borçlanamazsın dediler. Babam SSK?ya neden diye sorduğunda yabancı firmada çalışsaydın olurdu ama sen Türk şirketinde çalışmışsın olmaz dediler. En doğrusunu siz bilirsiniz diye bir de size sormak istedik, şimdi babam bu hakkından nasıl yararlanacak? M.D.

Hanımefendi, hangi SSK Müdürlüğü?ne sorduğunuzu yazmamışsınız ama size doğru bilgi vermemişler. Babanız, ister Türk şirketi olsun ister yabancı şirket Suudi Arabistan?da geçen çalışma sürelerini SGK?ya borçlanabilir. Hatta bu konuyla ilgili SGK Başkanlığı 04.08.2008 günü 2008-72 sayılı ve ?Yurtdışı Borçlanma İşlemleri? konulu bir genelgeyi yayınladı ve müdürlüklerini uyardı. Genelgenin sizi ilgilendiren bölümü, ?...sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmemiş ülkelerde iş üstlenen Türk işverenler tarafından yurtdışına götürülen Türk işçilerinin bu çalışma sürelerinin 3201 sayılı Kanun?a göre borçlandırılıp borçlandırılamayacağı hususunda tereddütler hasıl olduğu tespit edilmiştir... ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde iş üstlenen işverenlerce yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçilerinin, bu ülkelerde gerek 01/10/2008 tarihinden önce gerekse bu tarihten sonra geçen hizmetlerini, 3201 sayılı Kanuna göre borçlanma talebinde bulundukları takdirde, yurtdışında çalıştıkları sürelerde ülkemizde adlarına malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi ödenmemiş olması kaydıyla , borçlanma talepleri kabul edilerek haklarında 22/05/2008 tarih ve 2008 / 44 sayılı Genelge hükümlerine göre işlem yapılacaktır? demektedir. Yani, babanız isterse yurtdışı borçlanması yapabilir. Ne zaman isterseniz gidip borçlanma işleminize başlayın.

--------------------------------------------------------------------------------

Yıpranma biterse 45 yaşında bile emekli olabilirsiniz

Ben Antalya?da bir yerel gazetede çalışıyorum. Emekliliğim konusunda merak ettiğim bazı şeyleri sizle paylaşmak istiyorum. Doğum tarihim:

26.03.1965, benim sigortalılığa başlama tarihim: 01.02.1986, 212 sayılı basın koluna başladığım tarih ise:

01.07.1993 (Şu an devam ediyor) Şu ana kadar ödenmiş prim miktarım ise: 6345 gün. Aradaki yıpranmaları da düşünürsek ben tahmini olarak ne zaman emekli olabilirim? SSK?nın sitesinde otomatik hesaplama tablosunda basın sigortası ile ilgili bölüm olmadığı için normal sigortalıların tablosundan hesapladığımda 49 yaş ve 2012 gibi tarih çıkıyor. A.E.

01.07.1993 gününden beridir aralıksız-fasılasız basın sigortalı iseniz (5400 gün 2A veya 3A olmalı) 49 yaşından, 3 yıl, 9 ay indirim kazanmışsınız demektir ki, doğruysa 45 yaş, 3 aylık iken yani 26.06.2010 günü emekli olursunuz. Bu arada basına verilen yıpranma 1 Ekim 2008 günü sona eriyor ve bundan sonra basında çalışsanız da yıpranma alamayacaksınız. Yıpranma devam ederse her gazeteci çalışmanızla emeklilik yaşınız 3 ay öne gelir.

Ali TEZEL