fonradar

1 Gün Habersiz İşe Gelmeyen İşçiden 2 Gün Kesinti Yapılabilir mi ?

Rietveld

Tanınmış Üye
Geçen günler bir işverende tanık oldum.Diyelim işçi 1 gün habersiz olarak işe gelmedi.Böyle yapan bir işçiden 2 gün kesinti yapıyorlar.Yani 1 gün gelmediğinde 2 gün eksik gün gösteriliyor.İşçi önceden haber verirse ben şu gün gelmiycem diye yine 1 gün kesiliyor ama habersiz olursa ceza olarak 2 gün kesiyorlar.Böyle birşey yapılabilir mi ? Belirsiz süreli iş sözleşmesine böyle bir madde konulabilir mi ?

Sonuçta işçi 1 gün gelmedi 29 gün çalıştı ama sen bunu 28 gün göstermiş oluyorsun 2 gün eksik yaparak.Bu yasal oluyor mu sözleşmede madde olarak bulunsada ?

Yine 1 gün gelmediğinde 1 gün eksik gösterip maaşından 2 gün kesinti yapmak daha doğru geliyor bana.

Habersiz gelmediğinde eğer hafta tatilini hak edecek çalışmayı tamamlayamaz ise hafta tatili ücr. kesilebilir. İşv haberi olması durumunda hafta tatili ücr. hak etme hesabında çalışılmış gün olarak sayılacağından hafta tatili ücreti kesilemez.

Geçen günler bir işverende tanık oldum.Diyelim işçi 1 gün habersiz olarak işe gelmedi.Böyle yapan bir işçiden 2 gün kesinti yapıyorlar.Yani 1 gün gelmediğinde 2 gün eksik gün gösteriliyor.İşçi önceden haber verirse ben şu gün gelmiycem diye yine 1 gün kesiliyor ama habersiz olursa ceza olarak 2 gün kesiyorlar.Böyle birşey yapılabilir mi ? Belirsiz süreli iş sözleşmesine böyle bir madde konulabilir mi ?

Sonuçta işçi 1 gün gelmedi 29 gün çalıştı ama sen bunu 28 gün göstermiş oluyorsun 2 gün eksik yaparak.Bu yasal oluyor mu sözleşmede madde olarak bulunsada ?

Yine 1 gün gelmediğinde 1 gün eksik gösterip maaşından 2 gün kesinti yapmak daha doğru geliyor bana.
Kesilen 2.gün ücreti, ceza olarak kesinti değil,
eksik kalan çalışma günü nedeniyle hak kazanılamayan '' ücretli hafta tatili'' ücretidir.

Büyük ihtimalle böyledir.

sn.Merkür2 dediği gibi "işverenin haberi olması"durumunda,diğer ifadeyle izinli sayılması halinde h.tatili ücreti kesilmez,çalışılmayan günün ücreti ise kesilebilir.

Ücret kesme cezasına gelince,suç ve ceza arasında bir orantı olmalıdır.
Bu uygulama,tis,iş sözleşmesi veya işyeri iç yönetmeliği hükümlerine göre yapılmalıdır.Zira,M.38 de bu durum net olarak belirtilmiştir.

Örneğin,3-5-10 yıldır çalışan işçi, ilk defa izinsiz olarak(tabir özür hali de dikkate alınarak)işe gelmemiş ise doğrudan ücret kesintisinin uygulanmaması,başlangıçta uyarı veya ihtar cezası verilmesi,alışkanlık haline getirmiş ise(önceki hali/davranışları dikkate alınarak)ücret kesintisi yapılması daha adaletli olacaktır düşüncesindeyim.