%1 Kar Oranı

prof67

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar bir mükellefime bir firma rica ediyor. ben x malını x fiyata a firmasına fatura edemiyorum nedeni statüsü veya yıllık alımları o indirimli fiyata uygun değil. ama senin firman bu fiyata uygun ben bunu sana keseyim sende aynı fiyatla veyahut %1 kar ile ona kes. bende olağanüstü bir durum olmadıkça uygun olmayacağını kar oranlarının piyasa koşullarına uygun olması gerektiğini belirttim. rica eden firma yetlilileri ise herkes yapıyo sıkıntı olmuyo vb. gibi birşeyler söylüyormuş. bu iş ne gibi sıkıntılar doğurabilir? ilişkili firma olmadığı için transfer fiyatlandırmasından bahsetmedim. transfer fiyatlandırmasında ilişkili firmayla piyasa altında mal alıp satamazken diğer firmalarla uygun olur mu?

Ynt: %1 Kar Oranı

İki şirketin ortakları arasında bir bağ yoksa sıkıntı olmaz. Ticarette mutlaka % 10, %15, vs.gibi kar oranları olması gerekmez. Bazı işyerleri telefonla iş bitiriyor. Kendinde o an olmayan malı A'dan alıp B'ye satıyor. Özellikle satış tutarı büyük ise %1 karla da satış yapabilirsin. Yalnız ödemelerin özellikle banka aracılığıyla yapılmasına dikkat ediniz.