108 Hesap Düzeltmesi

Merhaba,

bir firmam geçmiş dönemlerde pos extrelerini göndermediği için 108 hesap 300.000 tl borç bakiyesi veriyor. olması gereken bakiye max 45.000 tl. bu seneye ait tüm pos extrelerini girdim. geçmişden gelen bakiyeyi nasıl kapatabilirim? teşekkürler

kimse cevap yazmamış :)

peki 2 bankanın pos extreleri gönderilmemiş, 2019 ocak ayına düzeltme olarak girsem, komisyon giderlerini de kkeg yapsam nasıl olur sizce.

108 hesabın bakiyesi 102 bankalar hesabına aktarılmıştır. Sadece 108 nolu hesap değil, 102 bankalar hesabınızın da tutmuyor olması gerekir.
102 hesap tutmuyorsa, Kasa, Alıcılar, Satıcılar, Senet ve Çek, Banka kredileri hesapları da tutmuyor demektir. Bu hesaplar tutuyor mu, en azından 102 hesabı?

Tüm bankalar tutuyor onlarda sıkıntı yok.

aktif olarak kullandıkları bankaların dışında iki banka da sadece pos hareketi var. postan dolayı biriken nakitide kasaya çekmişler. sadece bu iki pos hesabı gönderilmemiş.

İşlem sırası ilk önce Banka sonra Kasa hesapları şeklinde olmuştur. Kasadan da ya firma için, ya da özel ihtiyaçlar için harcama yapılmıştır.
Özel ihtiyaçlar için kullanılmışsa, ortaklar hesabına atın. Ortaklar hesabı alacak bakiyesi veriyorsa, bu bakiyeyi azaltmış olursunuz. Şirket
için kullanılmışsa, özellikle borç ödemeleri için satıcılar hesabına atarsınız, yok mal ve hizmet alımı için de kullanımışsa faturalar nerde?
Komisyon ödemelerine gitmişse belgesi olması gerekir. Niye anlatıyorum tüm bunları, gider hesabına attım ve KKEG yaptım bir sıkıntı olmaz
düşüncesinin yanlışlığı için. Hem işveren, hem maliye açısından. Bir denetimde belgelerle ispat edemezseniz 250 bin TL'yi, maliye bunu çok
farklı değerlendirebilir. Hesapta olmayan cezalarla karşılaşabilirsiniz.

Yaparsınız, incelemeye takılmaz o da sizin şansınız. Bir bakmışsınız matrah arttırımı olmuş, bilemeyiz :)

Merhaba
108 hesabına dokunmaması başka bir hesaba da dokunamadığının göstergesi olabilir.
Diğer hesapları kontrol edin.Bu bakiyeye yakın olarak aşırı şişkinlik ya da aşırı azalma olan başka bir hesap olabilir.
Mizanda rakamsal olarak size ters gelen yada sırıtan başka bir kalem var mı?

evet tabii ki önce banka sonra kasa işlemi var. firma için kullanılıyor kasa. satıcılar hesabı resmi kapatılıyor, alışlar yüksek miktarlarda. kasadan bankaya devamlı bir para yatırma işlemi var burdan gelen paralarda aynı şekilde bankaya yatırılan paralar. bunlarla da cari ödemeler yapılmıştır. kasa eksiye düşüyor bu sebepten

tahsin bey haklısınız, kasa bakiyesi alacak bakiyesi veriyor bu firmada. ortak hesabından kasaya 4000- 5000 eksiye düştüğü günlere göre ödeme yaparak kasayı artıya geçiriyorum. bu pos geçen sene bana gönderilseydi bu miktarda kasa rahatlamış olacaktı. şu anda 108 hesabın 2019 açılış bakiyesi 250.000 tl. kasa ya para vermekten ortak hesabı şişmiş durumda. farklı günlere bölerek ortak hesabına atsam nasıl olur sizce?