12-12 Çalışma Yardım

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan esas
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
6 gün çalışıp 24 saat istirahat edip diğer vardıyaya geçip 6 gün çalışıp 24 kullanıyoruz. çalışma saatleri iki vardıya olmak üzere 12:00-00:00 ve 00:00-24:00
Sn.esas, milyon kez de yazsanız,
1 haftalık süre içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme süresi varsa( var) yasal olarak hafta tatili veya vardiya arası dinlenme süresi açısından yasaya uygun olmayan bir durum yok.
Ancak belirttiğiniz işe başlama bitiş süreleri ve çalışma gün sayısına göre fazla çalışmanız doğduğu ortada,
bu fazla çalışma süreniz karşılığında ücreti ödeniyorsa, ortada herhangi bir haksızlık yok demektir yasal olarak.

Sıkıntı vardiyalı çalışma düzeninden rahatsız olmanız görünüyor, daha fazla dinlenme süresi için sürekli gündüz çalışan olmayı talep edebilirsiniz.

vardıyam bitince 12 saati zaten kendi istirahatim, onlar bana 12 saat vererek hem vardıya değişimini aradan çıkarıyorlar hemde haftalık izni aradan çıkarıyolar... eğer kanunda böyle birşey varsa yazık verdiğimiz vergilere, yazık seçtiğimiz vekillere....

Bu konuda yargı kararı bulamadım. Sanırım konu yargıya gitmemiş
ancak, üyesi olduğumuz İLO "11 saatlik günlük dinlenme süresine ek olarak her bir 7 günlük sürede kesintisiz asgari 24 saatlik dinlenme süresini temin etmek için gerekli önlemleri alır." der. Uygulanması gereken de budur. Konu yargıya intikal ederse de farklı bir karar çıkmaz görüşündeyim
.

Son düzenleme:
Bu konuda yargı kararı bulamadım. Sanırım konu yargıya gitmemiş
ancak, üyesi olduğumuz İLO "11 saatlik günlük dinlenme süresine ek olarak her bir 7 günlük sürede kesintisiz asgari 24 saatlik dinlenme süresini temin etmek için gerekli önlemleri alır." der. Uygulanması gereken de budur. Konu yargıya intikal ederse de farklı bir karar çıkmaz görüşündeyim
.
Kesinlikle aynı görüşteyim ,
sizdeki uygulamada ise yukarıda belirttiğinize ters düşen, uymayan bir durum yok.