120 ve 320 Hesaplarda Kalan Bakiyelerin Temizlenmesi

120 ve 320 hesaplarda bakiye olarak kalan rakamların 100 YTL altı olması nedeniyle tahsili veya ödemesi olmamaktadır. Rakamların küçük olması nedeniyle karşılıklı helalleşme yoluyla çözülen bu sorun defter kayıtlarında cari hesapları devamlı şekilde bakiye vermesi neden olmakta ve cari hesap sayısınıda bir hayli arttırmaktadır. Bu rakamların nasıl kapıtalacağı konusunda bilgi istiyorum

ben sene sonu bu şekildeki hesapları nakit ödeme şeklinde kapatıyorum ufak rakkam bakiyeleri içinde bir yanlış olmadığı kanatindeyim.aynı şekilde banka cari leride düzeltilebiliyor.

serbas' Alıntı:
120 ve 320 hesaplarda bakiye olarak kalan rakamların 100 YTL altı olması nedeniyle tahsili veya ödemesi olmamaktadır. Rakamların küçük olması nedeniyle karşılıklı helalleşme yoluyla çözülen bu sorun defter kayıtlarında cari hesapları devamlı şekilde bakiye vermesi neden olmakta ve cari hesap sayısınıda bir hayli arttırmaktadır. Bu rakamların nasıl kapıtalacağı konusunda bilgi istiyorum

karşı firmayla mutabık kalınmalı ve yapılan ödeme ve tahsilatların da belgeye dayandırılması gerekiyor.
tahsilat mk, tediye mk, mutabakat mektubu şeklinde....

sayın c_emre arkadaşımızın söylediği doğru kanunen uygulanması lazım ama müşterilerin serbas arkadşamızın söylediği gibi helalleşme gibi yollarla ödeme şekline gittiği için kanunu yollarla yapılması mümkün olmuyor bende bu gibi hesapları kasa hesabıyla kapatıyorum.iyi çalışmalar

120 ve 320 hesaplarda kalan bakiyelerin temizlenmesi...

Bu konuda kasa kullanılması sakıncalar yaratabilecektir. Bence, karşı firma ile mutabık kalınarak, iskonto yapılması daha doğru.Sonuçta iki taraftan biri alacağından vazgeçiyor. Kasa hesabını kullandığınızda giriş ve çıkışlardan sonra - ki bunlar aslında olmayan hareketler- kasa hesabınız şaşabilir.Bu durumda kasadan para çekmek veya cebinizden para koymak zorunda kalabilirsiniz.

Saygılar

Ercüment Aylanç

İskonto diye bir kavram yanlış bence. İskonto yapılabilmesi için karşı tarafın fatura kesmesi gerekiyor. Bu da pek olası değil çünkü genellikle bir önceki dönemden devir ediyor bu tür bakiyeler.
Bence en doğrusu kasa nakit kullanmaktır. Tabi arkadaşımın söylediği gibi gerçek kasa bakiyesini şaşırtmadan yapılmalı. Kanunen kabul edilmeyen gidere de atabilirsiniz.

sn.güroyun vermiş olduğu cevap en uygun cevaptır iskonto kullanılması yanlıştır