fonradar

131 Hesap için uygulanacak Faiz Oranı Hk.

zarha

Katkı Sunan Üye
Geçici vergi dönemleri itibari ile 131 Hesap için Faiz tahakkuk ettirmekteyiz.
Konu ile ilgili olarak, bankalardan kullanılan kredi oranının, 131 hesaba işletilecek faiz oranı olduğu söylenmektedir.
Bankalardan budönemde kredi kullanmadık. Bu durumda faiz oranı ne olacaktır.?
1.4.9-30.6.9 tarihleri arasında 131 hesap için kullanılacak faiz oranı nedir? Kaynak=?

Ynt: 131 Hesap için uygulanacak Faiz Oranı Hk.

Bildiğim kadarı ile uygulanması gereken faiz size kamış ancak emsallare göre göze çarpacak oranda yüksek veya düşük olmamalıdır yani örtülü kazanç hükümleri dikkate alınmalıdır.

Bende bu konuda ki yorumları merak ediyorum, bilen arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

Bankalardan kredi kullanmış olmanız gerekmez. 3-4 bankadan kısa vadeli faiz oranı alın. İnternet sitelerinde bile var. Onların ortalamasını alın. Çıktılarını da saklayın. İlerde sorulursa faizi açıkalamk için belge olur.

bu tür işlemlerde kullanılan faiz oranı tcmb de ilan edilen avans işlemlerinde kullanılan faiz oranıdır.

Bankaların internet sitelerinde yayınlanan faiz oranları ile bankaların uygulamaları arasında yüksek oranlar var. 131 Hesabın yüksek rakamlarda olduğunu düşünürsekde, 1 puanın çok önemi olmaktadır. MB reeskont oranları kullanılabilir mi acaba?

http://www.tcmb.gov.tr/
Adresinden üst solda "Reeskont ve Avans Faiz Oranları" tıkladığınızda karşınıza çıkan tablodan "Avans İşlemlerinde
Uygulanan Faiz Oranı (%" stünundaki oranları kullanmanız gerkiyor kanunen.

Burdan da 2009 yılı 2.dönem için %19 olduğunu görüyoruz üstüne 1-2 puan koyup hesaplamanızda fayda var ben bu denem % 21 den hesapladım...