fonradar

131 Ve 331 Nolu Hesaplar Hk

Tüm değerli forum uyelerine kolaylıklar diliyorum.

Şahıs bilanco işletmesinde 131 ortaklardan alacaklar ile 331 ortaklara borçlar hesabinin kullanılmaması gerekliliği ile ilgili yazı okumuştum.Peki kasa veya bankada para yok ise bu durumda hangi hesap kullanılmalı çünkü bu hesabın kullanılması ileride incelemede sıkıntı olacağı yönünde olur diye bir kaç arkadaştan duyum almıştım sizin de değerli görüşlerini almak isterim.

Saygilar

Tüm değerli forum uyelerine kolaylıklar diliyorum.

Şahıs bilanco işletmesinde 131 ortaklardan alacaklar ile 331 ortaklara borçlar hesabinin kullanılmaması gerekliliği ile ilgili yazı okumuştum.Peki kasa veya bankada para yok ise bu durumda hangi hesap kullanılmalı çünkü bu hesabın kullanılması ileride incelemede sıkıntı olacağı yönünde olur diye bir kaç arkadaştan duyum almıştım sizin de değerli görüşlerini almak isterim.

Saygilar
Şahıs bilanco işletmesinde 131 ortaklardan alacaklar ile 331 ortaklara borçlar hesabinin kullanılmasinda bir sorun olmaz. Bu hesaplari kullanmasaniz. 100 Kasa hesabini kullanacaksiniz. Sahis bilanco hesabinin bir ozelligi yil sonunda 570 hesapta biriken kar 131 yada 331 hesapla kapatilir. Bunun nedeni yil sonunda olusan kar vergilendirildiginden bu hesap ortak hesabi olan 131 yada 331 hesaba verilerek kapatilir.

Ancak sermaye sirketlerinde (A.S, LTD vb) 131 ve 331 hesaplar icin sirketin kisilik kavramindan dolayi sirketin parasi karsiliksiz (faizsiz vb) kullandirilmayacagi icin bu hesaplara dikkat edilmesi gerekir.