14 Şubat Sevgililer Günü

şeref aydemir

Tanınmış Üye
İyi niyet,saygı,sevgi içinde sadece bir gün değil,her gün her zaman hatırlanmak,anılmak,bilinmek,değer görmek veya hatırlamak,anmak,bilmek,değer vermek elbette güzeldir ve takdir edilmelidir,buna itiraz yok ve olamaz.
Lakin başlıkta belirtilen güne istinaden bu olay;
bir papazın öldürülmesi/ölmesi ile başlayan kötü bir örnek,bir hıristiyan adeti ise bunun bizim kültürümüzde,inancımızda yeri yoktur desek yanlış olmaz.
Sevenler için Allah ın her günü,sevgi günü olsa gerektir.

Bu tarz özel günlerin kutlanmasında şahsen ben bir sakınca görmüyorum.Burada niyete bakmak lazım.her bir özel günün başlangıcında zaten trajik bir olay yaşanmıştır.Ama özünde (sevgililer günü için) sevgi vardır,sevenlerin ayrılmaması birleşmesi vardır.Kutlanmasında ne gibi bir sakınca olabilir ki.Kaldı ki vakti zamanında öldürülen Papaz,bu işi kötü niyetle de yapmamıştır. Bazı yerlerde okuyorum,zinaya izin verdi, bizde bunu kutluyoruz vs. yani böyle birşey yok.Bu günün hikayesini lütfen açıp adam gibi okusunlar bence.
Bu özel günleri veya bayramları, işimize geldiği gibi yorumluyoruz gibi geliyor bana.Tabiki her gün anneler günüdür,her gün sevgililer günüdür,en sevgili Peygamber efendimizdir vs. Bunlar işin felsefi yani.İşçi bayramı geldiği zaman hristiyan adetidir demeden işten kaytaracak yer arıyoruz,hemen halaya girip teey teey halay çekmeye horon oynamaya başlıyoruz :) bu bayramda ona bakarsanız bizim bayramımız değil.Ama kutlamak için can atıyoruz nerdeyse.Kimse anneler gününü kutlarken anne Anna'yı ve oğlu Jarvis'i hatırlamaz, kimse sevgililer günün kutlarken sırf birbirini seven gençler ayrılmasın birlikte olsun diye öldürülen Papaz'ı hatırlamaz.Çoğu kişi bunların hikayesini bile bilmez.
O nedenle ben bu tip günlerin kutlanmasında bir beis görmüyorum açıkcası, bilakis sevgi ve aile bağlarını daha da güçlendirdiğine inanıyorum..

Farklı görüşler olabilecektir.
Diğer konularda da dediğiniz gibi toplumumuzda bazı durumlar sözkonusudur.
“Sevgililer günü”nden kasıt evli olmayan nikahsız Kişiler arası bir durum ise(ki ağırlıklı olarak öyle lanse ediliyor)bu durum zaten olumsuz(şahsen)evli Kişiler arasında belki adet kabilinden kısmen makul karşılansa bile bu defa hıristiyan adeti olması sebebiyle onlara benzemek,onlarla beraber hareket etmek istemem(şahsen)
Sonuç olarak toplumumuzda benim ve sizin gibi düşünen insanlar yok değil🙂

Farklı görüşler olabilecektir.
Diğer konularda da dediğiniz gibi toplumumuzda bazı durumlar sözkonusudur.
“Sevgililer günü”nden kasıt evli olmayan nikahsız Kişiler arası bir durum ise(ki ağırlıklı olarak öyle lanse ediliyor)bu durum zaten olumsuz(şahsen)evli Kişiler arasında belki adet kabilinden kısmen makul karşılansa bile bu defa hıristiyan adeti olması sebebiyle onlara benzemek,onlarla beraber hareket etmek istemem(şahsen)
Sonuç olarak toplumumuzda benim ve sizin gibi düşünen insanlar yok değil

Aynen üstadım, her düşünceye saygımız vardır.