15 Yıl 3600 Gün İle Tazminat Hakkı Sonrası Emeklilik Koşulları Nelerdir ?

HR.

Katkı Sunan Üye
değerli arkadaşlar,

bildiğiniz üzere 1999 öncesi SGK girişi olanların 3600 prim günü ve 15 yıl çalışma süresini doldurmaları durumunda SGK tarafından verilen bir yazı ile işyerinden tazminatını alarak ayrılma hakkı söz konusu.

personel işyerinden ayrıldığının hemen ertesi günü başka bir işyerine işe başlayabiliyor.

peki bu durumda personelin herhangi bir hak kaybı var mıdır?
emeklilik hesaplama katsayıları etkilenmekte midir?
ya da herhangi bir olumsuz durumdan söz edilebilir mi?

iyi çalışmalar.

Ynt: 15 Yıl 3600 gün ile tazminat hakkı sonrası emeklilik koşulları

İşe başlamasında yasal bir engel yok,
alınan kıdem tazminatı konusunda , eğer işveren dilerse, dava açıp kıdem tazminatına hak kazanmadığını ıspatlayıp ödemiş olduğu kıdem tazminatını geri alabilir.
Bu sebeple ayrılıp, ertesi gün aynı işverende yeniden işe girmesinde, kurum vs açısından ne gibi bir sorun olabilir?
Ya da, şehir değiştirdi ve gitti bir başka ilde bir başka işyerinde çalışmaya başladı,işverenin hiç haberi olmadı veya oldu da sessiz kaldı, neden olmasın?

Sayın keremcem,
Emekliliğini beklemek için işten ayrılıp kıdem tazminatını alan işçinin yeni bir işe girip girmediğini kıdem tazminatını ödeyen işverenin takip etmeyeceğini mi sanıyorsunuz?
İşveren kendi açısından haklı değil mi?Sonuçta ben bu tazminatı emekliliğini bekleyecek diye verdim.Derse ne diyeceksiniz.
İşçi bu ücreti almakla zaten bundan sonra çalışmayacağına dair irade beyanını ortaya koyuyor.Sorun orda zaten. İşçinin iradesi bir iki ay sonra değişebilir.Ama hemen ertesi güne değişemez.İşveren bu durumda mahkemeye verir ödediği tazminatı yasal faizi ile geri alır.

Yaş dışında diğer 2 koşulu"15 yıl sgortalılık süresi ve 3600 prim gün sayısı" yerine getirilmiş olması;

1.a-işci yönünden,bu konuya ait sgk dan alacağı belgeyi dilekçe ekine iliştiirerek işverene müracat etmesi,bu hak dan yararlanırken işci dilekçesinde "başka bir işyerinde işe başlamak,çalışmak için ayrılmak istiyorum"dememeli,
b-demiş,belirtmiş ise işveren bu takdirde tazminat ödemesi yapmayacak.

2.a-işci yine bu hak dan yararlanır iken,ayrıldıktan sonra veya ertesi gün başka bir işyerinde çalışmaya başlamamalı,
b-başlar,başlamış ise işvren tazminat ödemesi yapmamalıdır.

Dikkat edilecek olur ise bu gibi durumlarda işveren derhal ödeme yoluna gitmemeli,işcimiz de gerek dilekçesinde ki beyanına dikkat etmeli, gerekse ayrıldıktan hemen sonra başkaca işyerinde çalışmaya başlamamalı,çünkü işveren henüz tazminatı ödemedi,işveren ödeme yapmış ise bu sefer k.tazminatını geri alabilecek,alır,almaz işverenin takdiridir.
Ayrıca kurum ;sgk yada bakanlık açısından bu konuda herhangi bir sorun sözkonusu olmaz.

metyo ' Alıntı:
Sayın keremcem,
Emekliliğini beklemek için işten ayrılıp kıdem tazminatını alan işçinin yeni bir işe girip girmediğini kıdem tazminatını ödeyen işverenin takip etmeyeceğini mi sanıyorsunuz?
3600 gün 15 yıl şartını sağlayıp kıdem tazminatını alarak ayrılan herkesin, hiç bir gelir elde etmeden yaşayabileceğini düşünüyorsunuz sanırım.
Bu yola başvurmanın sebeplerinden ilkidir, işyeri ile sorunlar yaşayıp, ayrılmak isteyen ama kıdem tazminatı hakkını da alarak almak isteyen her çalışan için.

metyo ' Alıntı:
İşveren kendi açısından haklı değil mi?Sonuçta ben bu tazminatı emekliliğini bekleyecek diye verdim.Derse ne diyeceksiniz.
Haklısınız, EĞER İŞVEREN takip edip, DAVA AÇARSA, açılan davayı KAZANIRSA, ödediği kıdem tazminatını geri alması mümkün. Ama bu haktan yararlanarak ayrılmış biri , şu kadar süreyle çalışamaz şeklinde bir ifade yok hiç bir mevzuatta.
metyo ' Alıntı:
İşçi bu ücreti almakla zaten bundan sonra çalışmayacağına dair irade beyanını ortaya koyuyor.Sorun orda zaten. İşçinin iradesi bir iki ay sonra değişebilir.Ama hemen ertesi güne değişemez.İşveren bu durumda mahkemeye verir ödediği tazminatı yasal faizi ile geri alır.

TEkrar belirtiyorum, evet haklısınız, eğer işveren takip edip dava açıp işçinin gerçek iradesinin beyan ettiği şekilde olmadığını ıspatlarsa , ödediği tazminatı geri alabilir. ama Soru bu değil,
soru ;
bu şekilde ayrılıp başka bir işte çalışmaya başlayan bir işçi ( daha açık: işten ayrıldıktan 2 yıl sonra başka bir işte çalışmayan bir işçi) için;

- emeklilik hesaplama katsayıları etkilenmekte midir?
- ya da herhangi bir olumsuz durumdan söz edilebilir mi?

Hayır, emeklilik ve hak kazanılacak emekli maaşı hesaplamasına olumsuz bir etkisi olmamaktadır bu sebeple ayrılmış olmanın.
Yanlışmıyım?

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

sizlerin yorumlarını da okuduktan sonra sosyal güvenlik uzmanlarının sitelerinde de uzun süre yorumları okudum.
Personelin irade beyanının önemi 2006 yılındaki bir yargıtay kararında ortaya çıkmış. Bu kararda yargıtay işverence işçiye ödenen tazminatın (sgk'dan alınan yazı ile) iptalini ve işverene geri ödenmesini kararlaştırmış. Burada işçi hemen ertesi gün başka bir işyerine başlamış.

SGK'dan alınan yazının tartışmasız tazminat ödenmesi gerekliliği ortada. İşverenin her halukarda tazminatı ödeyip dilerse dava yoluna daha sonrasında gitmesi gibi bir yol haritası oluşuyor. Eğer işçinin kötü niyetini kanıtlayabilirse ödediği tazminatı alabiliyor. Yada kanıtlayamazsa alamıyor.

Benim tam olarak sorum bu değil.
Eğer bu yazı ile işyerinden çıkışını talep eder ve tazminatını alıp işten ayrılırsa, 1 ay 2 ay bir yıl..ne zamansa tekrar çalışmaya başlarsa, ileride emeklilik hesapları yapılırken emekli maaşına etki eden bir durum oluşur mu? Katsayıların düşük hesap edilmesi vs vs..
yada sonrasındaki çalışma hayatında herhangi bir dezavantaj oluşturacak bir durumla karşı karşıya kalır mı?

Hayır, emeklilik ve hak kazanılacak emekli maaşı hesaplamasına olumsuz bir etkisi olmamaktadır bu sebeple ayrılmış olmanın.
Yanlışmıyım?

[/quote]

şimdi farkettim yorumunuzu. ben de etkisi olmayacağı kanaatindeyim.teşekkürler.

Sayın keremcem haklsınız emeklilik ve hak kazanılacak emekli maaşı hesaplamasına olumsuz etkisi yoktur.Kabul ediyorum.
Ben sadece hemen ertesi gün işe başlanması olayına takılıp kaldım.:)
Eğer orda gerekli açıklamalar yapılmamış olsa okuyan kişi hemen ertesi günü başka işyerinde işe başladığında hiç bir sorun yaşamayacakmış gibi algılayacaktı.Sadece olayın birde bu yönünü görmek açısından belki soru ile alakası olmayan bir müdahalede bulundum.
Yoksa kurum açısından emeklilik açısından hiç bir problem olmaz.

değerli arkadaşlar,

bildiğiniz üzere 1999 öncesi SGK girişi olanların 3600 prim günü ve 15 yıl çalışma süresini doldurmaları durumunda SGK tarafından verilen bir yazı ile işyerinden tazminatını alarak ayrılma hakkı söz konusu.

personel işyerinden ayrıldığının hemen ertesi günü başka bir işyerine işe başlayabiliyor.

iyi çalışmalar.

merhaba, 3600 gün ve 15 yılı aşmış çalışan için emeklilik iab si dolduracağım. fakat sgk dan ısrarla istememize rağmen hizmet döküm lsitesi göndermişler. onlardan gelen bir yazı yok. yine de çıkışını hizmet döküm listesinden gördüğüm şekilde verebilir miyim?

15 yıl 3600 gün aşmış personel sgk ya kendi başvurup yazı alacak o yazıya istinaden işçi işverene müracaat edip kıdem tazminatını alarak işten ayrılır. işçinin talebi olmadan çıkışını yapamazsınız.

merhaba, 3600 gün ve 15 yılı aşmış çalışan için emeklilik iab si dolduracağım. fakat sgk dan ısrarla istememize rağmen hizmet döküm lsitesi göndermişler. onlardan gelen bir yazı yok. yine de çıkışını hizmet döküm listesinden gördüğüm şekilde verebilir miyim?
Düşüncem;"onlardaN gelen bir yazı yok"demekle,(bu konuya ilişkin,koşulları oluşmuş ise sgk nın vereceği/vermesi gereken) "Kıdem Tazminatına Esas Yazı"dan bahsediyorsunuz,sanırım bu yazı işverenin talebi üzerine değil,işcinin isteği üzerine işciye verilir/gönderilir.belki bu yüzden sözkonusu yazıyı göndermeyip, bilgi amaçlı olarak,sgortalı hizmet döküm listesini göndermişlerdir.Tabi bu döküm listesine göre işlem yapılmaz/yapılmamalı.
15 yıl 3600 gün aşmış personel sgk ya kendi başvurup yazı alacak o yazıya istinaden işçi işverene müracaat edip kıdem tazminatını alarak işten ayrılır. işçinin talebi olmadan çıkışını yapamazsınız.
Evet işcinin yazılı beyanı olmadan,işveren bu noktada işlem yapmamalı
İşci bu konuya ilişkin"Kıdem Tazminatına Esas Yazı"yı sgk dan alıp,beyanını dilekçesinde belirtip,dilekçesi ekine de bu yazıyı iliştirip, işverenliğine vermiş olacak ki işveren işcinin bu isteğine bağlı olarak(diğer ifadeyle işcinin kendi isteği ile iş den ayrılmasına bağlı olarak) işlem(çıkış)yapabilsin.

Yanlışmıyım?

[/QUOTE]
Bende bunu merak ediyorum benim sorum 15 yıl 3600 günü doldurduğum için işyerinden ayrilip kıdem tazminatı almak için sgk dan yazı aldım ve işyerinden kıdem tazminatımı alarak ayrıldım şimdi ileride emeklilik şartlarını doldurduğumda ben 3600 gundenmi emekli ayligi baglanicak yoksa normal emeklik gibimi olucak yani bu yazıyı aldığım için ileride bir mağduriyet yaşarmiyim.Birde bu yazıyı aldım diye eyt kapsamından mahrum olurmuyum.Teşekkürler.

değerli arkadaşlar,

iyi çalışmalar.
Bende bunu cok merak ediyorum diğer arkafaşlar senin sorunu anlamamışlar sanırım bunun cevabını bulduysan paylaşırsan sevinirim.

Bende bunu merak ediyorum benim sorum 15 yıl 3600 günü doldurduğum için işyerinden ayrilip kıdem tazminatı almak için sgk dan yazı aldım ve işyerinden kıdem tazminatımı alarak ayrıldım şimdi ileride emeklilik şartlarını doldurduğumda ben 3600 gundenmi emekli ayligi baglanicak yoksa normal emeklik gibimi olucak yani bu yazıyı aldığım için ileride bir mağduriyet yaşarmiyim.Birde bu yazıyı aldım diye eyt kapsamından mahrum olurmuyum.Teşekkürler.
[/QUOTE]
Aldığınız o yazı sadece o günkü sigortalılık durumunuzu gösterir bir yazıdır ve o günkü şartlarla herhangi bir başka sebep göstermek, ihbar süresine uymak zorunda kalmadan kıdem tazminatınızı da alarak işyerinizden ayrılma hakkı kazandırır , herhangi bir başka hakkınızı kaybetmenize neden olmaz.
EYT şartlarını sağladığınızda ( gerekli prim ve gün sayısı) herkes gibi normal emekli olabilir , normal emekli aylığınızı alabilirsiniz başvurduğunuzda