fonradar

15 Yıl Sigortalılık 3600 Prim Günü ile İşten Ayrılma Konusunda Yardım Lütfen

01.03.2001 tarihinde çalışmaya başlamış olduğum işyerimden SGK dan almış olduğum yazı ile kıdem tazminatımı alarak ayrılmak istiyorum.Şu an itibarı ile kullanılmamış 20 iş günü yıllık izinim bulunmakta.

İşyeri insan kaynakları/finansman bölümü tarafından,bu şekilde ayrıldığım takdirde öncelikle kullanılmamış izinlerimi kullanmam gerektiği,ücret olarak ödenemeyeceği söylenmektedir.Artı olarak tarafımdan buradan ayrıldıktan sonra başka yerde çalışmayacağıma dair taahhütname istenmektedir.

Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum,teşekkürler.

01.03.2001 tarihinde çalışmaya başlamış olduğum işyerimden SGK dan almış olduğum yazı ile kıdem tazminatımı alarak ayrılmak istiyorum.Şu an itibarı ile kullanılmamış 20 iş günü yıllık izinim bulunmakta.

İşyeri insan kaynakları/finansman bölümü tarafından,bu şekilde ayrıldığım takdirde öncelikle kullanılmamış izinlerimi kullanmam gerektiği,ücret olarak ödenemeyeceği söylenmektedir.Artı olarak tarafımdan buradan ayrıldıktan sonra başka yerde çalışmayacağıma dair taahhütname istenmektedir.

Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum,teşekkürler.

Bu iki yaklaşım da yanlış. Öncelikle bu tahhhütname nin hiç bir yerde yeri yok. İzinler konusunda da evet izin kullandırmak esastır ama . İşten ayrılma durumunda parası ödenir.

Bu iki yaklaşım da yanlış. Öncelikle bu tahhhütname nin hiç bir yerde yeri yok. İzinler konusunda da evet izin kullandırmak esastır ama . İşten ayrılma durumunda parası ödenir.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler.

Bu elimdeki kağıdı muhasebeye teslim ettiğim anda iş akdim fesh edilmiş sayılır mı peki.

O elinizdeki kağıt SGK dan aldığınız ,gerekli şartları sağladığınızı belirten belge ise,
noter kanalıyla işverene bir ihbar ile ekteki belgede belirtilen şartları sağladığımdan x tarihi itibariyle sözleşmemi feshediyorum, kıdem tazminatı kullanılmamış izin sürelerine ait (ve varsa ödenmemiş çalışma-fazla çalışma) ücretlerinizin ödenmesini talep ediyorum diye belirtip ekine belgenin bir kopyasını eklerseniz , işverenin yapabileceği bir şey kalmayacaktır yasal olarak.
Ancak bu şekilde gelen bir fesih yazısına da bahsettiğiniz işverenin hemen tamam deme ihtimali pek yok, sonrasında iş mahkemesinde dava açarak alabilirsiniz.
İşvereninizin bahsettiği taahhüdü verme zorunluluğunuz da , sözleşmenizi o sebeple feshedebilmek için kullanılmamış izinlerinizi tüketme zorunluluğunuz da YASAL OLARAK YOK. T.C. kanunlarının verdiği hakları işverenin kullanabilmenize engel olabileceği bir hakkı yok.