15 Yıllık Sigortalılık Süresi ve 3600 Gün sayısı ile Kıdem Tazminatı Alma..

Doğum Tarihim : 27.10.1969

İlk sigortalılık Tarihim : 28.06.1985

Şu an İtibari ile prim ödeme gün sayı toplamım : 4.883 ve halen çalışıyorum.(Özel bir şirket,Deniz İş huk.tabi olmayan)

BUna göre; 1475 Sayılı İş kanunu 14.Mad. 5. bendine göre , 15 Yıl sigortalılık süremi doldurduğum ve
en az 3600 gün sayımı tamamladığım gerekçesi ile SGK'dan alacağım bir yazı ile İşyerinden kıdem tazminatımı alarak iş aktime son verebilirmiyim.

Teşekkür ederim.

Ynt: 15 Yıllık Sigortalılık Süresi ve 3600 Gün sayısı ile Kıdem Tazminatı Alma..

Uygulama ile ilgili olarak SGK 10.07.2008 tarihli yazısıyla, aylığa hal kazanma koşullarından yaş dışında en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısı koşullarını en erken yerine getirdikleri tarihte, kıdem tazminatına ilişkin yazının verilmesi yönünde duyuruyu yapmıştır.
SGK kurumu müdürlüklerince önceden verilmeyen ?Kıdem Tazminatı Alabilir? yazısı artık verilmektedir.
Kıdem tazminatının işveren tarafından ödenmemesi halinde, iş mahkemesinde dava açabilirsiniz. Bu konudaki davalar kısa sürmekte ayrıca kıdem tazminatınızı fesih tarihinden itibaren işlemiş mevduata uygulanan en yüksek faizle birlikte alırsınız.

Ynt: 15 Yıllık Sigortalılık Süresi ve 3600 Gün sayısı ile Kıdem Tazminatı Alma..

sgk bu konuda artık sıkıntı çıkartmıyor. belirtilen yazıyı alıp işyerine ererek kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. ihbar alamazsınız. işveren ihbar öneli de verme zorunluluğunuz yok

peki böyle bir durumda işveren vermek istemediğinde dava yoluna giderken işçi çalışmaya devam edecek mi,etmiyecekse herhangi bir ihtar veya beyanda bulunacak birşey varmı?

SGK'dan belgeyi aldıktan sonra işveren kıdem tazminatı talebinizi kabul etmezse, o andan itibaren bütün adımları iş hukuku konusunda uzman bir avukat aracılığı ile atmalısınız. İşe devam etme veya etmeme konusu ve diğer gelişmelerde atacağınız yanlış adımlar işverenin haklı çıkmasına sebep olabilir.

sezer ' Alıntı:
SGK'dan belgeyi aldıktan sonra işveren kıdem tazminatı talebinizi kabul etmezse, o andan itibaren bütün adımları iş hukuku konusunda uzman bir avukat aracılığı ile atmalısınız. İşe devam etme veya etmeme konusu ve diğer gelişmelerde atacağınız yanlış adımlar işverenin haklı çıkmasına sebep olabilir.

Evet gayet doğru bir öneri. Her işi uzmanı yapmalı.

Farklı bir başlık açıp kalabalık yapmak istemedim benimde bu konuda kafamı karıştıran bir konu var.
3600 gün ve 15 yıl şartları tamam diyelim. Ben gittim ssk'dan yazımı aldım işyerime verdim işyerimden de tazminatımı ödediler ve defterlerine gider olarak yazdılar. Buraya kadar bir sorun yok. Bu tazminatın ödenme nede ni biliyoruz ki yaşı bekleme olayı. Peki ya tazminatı aldıktan sonra yaşı beklemeden başka bir firmada çalışmaya devam edip normal emeklilik şartlarımı tamamlayıp bu şekilde emekli olmak istersem. Bu konuda ki hukuki yaptırımlar nelerdir.

Bu konuda bazı araştırmalara giriştim. Bazı sitelerde bazı yorumlar gördüm ki bunlar şu yönde; eger yaşı beklemek için tazminatını alırsan sicil kaydında ki primler dondurulup yaşını bekler emekli olursun. Yani prim ödeyip normal emeklilik şartı sana tanınmaz. Son derece mantıklı geldi. Olabilir. Kanunları kendim inceledigimde ise sanki bu konuda bir şeffaflık oldugunu yani gördüggüm bu yorumun olabilecegini farkettim.

Böyle bir durum bize zarar verecktir tabii ki.
Bunun dışında tazminatımı aldım ve şu an işsizim diyelim.Bana işsizlik ödeneği hakkı tanınıyor mu?

Özellikle bir önceki sorun konusunda çevresinde örnekler olanlar var sa lütfen söylesinler. Bir çok kişi böyle bir şeyden habersiz.

Yanlış araştımalar yapmışınız.

1-Yaştan bekleyen tazminatı aldıktan sonra istediği yerde çalışabilir.
2-İşssizlik ödemesi söz konsu değildir.
3-Yaştan bekleyen sağlık yardımı alamaz.

Üstadım, yaştan bekleyenler çalışabilir primi işleyip normal emeklilige gidebilir yanii. Bu konuda kesin eminmiyiz. Riski büyük. Tabii ki araştırmama devam ederim ama sizin kesin fikrinizi almak isterim. Şimdiden zaman ayırdıgınız için teşekkürler.

Kesindir. Çok uygalam var. Yarın size isterseniz kaynak da yollarım,

Emekli olmak için yaş engeline takılan işçiye kıdem tazminatı ödenir mi?

4447 sayılı Yasa ile emekli olabilmenin koşulları ağırlaştırıldığından yasa koyucu, işçilerin emekliliğe kadar bir işyerine bağlı kalarak çalışmalarının çeşitli sorunlar oluşturabileceğini gözönünde bulundurarak aynı yasanın 45. maddesi ile sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayılarının yaşlılık aylığı bağlanması için yeterli olduğu durumlarda işçilerin kendi istekleri ile işyerinden ayrıldıklarında kıdem tazminatı alabilecekleri düzenlemesini getirmiştir.
Bu düzenlemeye göre emekli olabilmek için sadece yaştan dolayı bekleyen işçiler çalıştıkları işyerlerinde en az bir yıl çalışmış olmak koşulu ile kendi istekleriyle ayrıldıklarında kıdem tazminatına hak kazanmaktadırlar. İşçilerin bu haktan yararlanabilmeleri için sosyal güvenlik il müdürlüğünden sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayılarının emeklilik için yeterli olduğunu gösteren bir belgeyi alıp işverene vermeleri yeterli olacaktır.

İşçiler için getirilmiş olan bu hak sadece bir işyeri ile sınırlı değildir. İşçiler emekliliğe hak kazandıkları tarihe kadar bütün işyerlerinde bir yıl çalıştıktan sonra kendi istekleri ile işyerinden ayrıldıklarında kıdem tazminatına hak kazanırlar. .

nguroy ' Alıntı:
Yanlış araştımalar yapmışınız.

1-Yaştan bekleyen tazminatı aldıktan sonra istediği yerde çalışabilir.
2-İşssizlik ödemesi söz konsu değildir.
3-Yaştan bekleyen sağlık yardımı alamaz.
Burada benim kafamı karıştıran 3 nolu cevap. Sağlık yardımından kasıt nedir.
Ben ilk önce durumumu anlayatım. 1987 yılından beri sigortalıyım ve prim ödeme gün sayısı 7500 günün üzerinde. 1475 Sayılı İş Kanununun 14. maddesinin 1. fıkrasına 25/08/1999 tarihli 4447 Sayılı Kanunun 45. maddesiyle eklenen 5 numaralı bend gereğince Kıdem tazminatımı almaya hak kazandığımı anlıyoru. SGK'dan alacağım yazı yeterli. Bu durumda ihbar süresi varmıdır? Tazminat ödemesi süresi nedir?
Teşekkürler