17-18 Mart SMMM Yeterlilik Sınavı Sonuçları

• Konbuyu başlatan melikem
  • Başlangıç tarihi
Ynt: 17-18 Mart SMMM Yeterlilik Sınavı Sonuçları

maybe ' Alıntı:
kazanan herkesi tebrik ederim,
ben ilk defa temmuzda sınava gireceğim.ama yazılanları okuyunca özellikle de vergiden korkuyorum
kazanan arkadaşlar vergi için nasıl bir çalışma yaptılar yardımcı olurlarsa sevinirim.
Merhaba
sanırım yeterlilikte en zor ders vergi..Sınavda sorular vergi diliyle cevaplanmalı.Günlük konuşma diliyle değil vergi terimleri kullanılmalı
Birde soruların büyük çoğunluğu geçmiş yıl sorularının aynısı. Mutlaka onlara bakın.Ve yeni mevzuata uygun bir vergi kanunu alıp çok ayrıntıya girmeden kanundan çalışın.Ymm Murat Yıldız 'ın notlarına ulaşabilirseniz oda yararlı bir kaynak
şimdiden başarılar..

Sınava yönelik tavsiyeler

*Genel Hukuk ; Çıkmış sorulara bakmanız yeterli olacaktır.soruların cevapları kısa ve nettir.İşin zor tarafı cümleyi aynı şekilde istemektedirler.O yüzden puan fazla kırılabiliyor bu derste.biraz dikkat edilirse geçmesi en kolay derslerden birisidir.Kaynak olarak tek kaynak çıkmış sorular ve Arif Kocaman.Bence çıkmış soruları sular seller gibi ezberleyiniz...

*Meslek Hukuku ; stajyerin el kitabı ve çıkmış sorulara bakmanız bu dersi vermenizde yeterli olacaktır.Puanlama yaparlarken esnek davranıyorlar,kelimelere takılıp kalmıyorlar.Kolay bir ders çok rahat verilebilir.

*Vergi Hukuku ; Vergi hukuku zor bir derstir ancak yazarak çalışıyorsanız ki bence en etkili yöntemdir,kanunda maddeler nasıl yazılmışsa o şekilde ezberlemeye çalışın.MAalesef ezberlemeye çalışın diyorum,mantık aynıda olsa kitabi terim istiyorlar.Ben sınavımda kitabi terimleri kullanmama rağmen beklediğimden daha düşük bir not aldım.Çıkmış sorulara mutlaka bakamanızı tavsiye ederim.Kaynak olarak sirkülere bakınız.ayrıca vergi derslerinde genellikle yenilikler olursa mutlaka sorarlar.Örnek olarak Temmuzdaki sınavda, beyanname süreleri gelebilir ayrıca transfer fiyatlandırmasıyla örtülü kazanç dağıtımına da bir göz atın derim.

* Denetim ; Denetimden kalmış biri olarak size nasıl tavsiyede bulunabilirim bilemiyorum ama :)) Ben biraz heyecandan birazda Marttaki denetim sınavının biraz ters köşe olmasından dolayı bu dersten kaldım ancak çok çok da zor ders olduğuna inanmıyorum.SPK tebliğini okuyunuz çünkü MArttaki sınavda sorular buradan çıkmış...Yine çeşitli dökümanlar var elimde isteyen arkadaşlara verebilirim msn adresimden,diğer derslerden de notlar mevcut isteyene yardımcı olabilirim.

*Finansal Muhasebe ; Çıkmışi soruları çözmeniz bu dersi vemenize yetecektir.Sınavda puanlama yapılırken çok fazla detaylar üzerinde durulmuyor.Bence bol bol puan veriyorlar.Çıkmış soruları çözmeniz bana göre yeterli olacaktır.

*Finansal Tablolar Analizi ; Bu dersteki tek sıkıntı zaman problemi .çıkmış sorulara bakmanız yeterli olacaktır. sorular hep aynı kalıpta.Bir adet tablo analizi soruyorlar.Bir tane oranların analiziyle ilgili soru çıkıyor ve bir tanede sözle bir soru soruyorlar.Bence bu sınavda yorum yaparken bazı kalıp cümleler var ki onları mutlaka iyi analiz ediniz.Ayrıca sınavda yorumları yazarken her kalemi ayrı ayrı başıklar halinde yorumlayınız...

* Maliyet ; Maliyet dersine 100 almak ümidiyle girerken bu dersten kaldım ama şuna inanın bence kolay derstir.çıkmış sorulara bakmanızı tavsiye ederim.Yurdakul Çaldağın kitabını kaynak olarak söyleyebilirim.

herkesin kendine göre bir çalışma stili vardır ama ben yazarak çalışmanızı tavsiye ederim.Sistemli ve planlı çalışırsanız başarılamayacak gibi değil.7 dersin 7 sini vermekte zor değil.Kendinize inanmanız,bu belgenin torpilsizde alınabildiğine kendinizi inandırmanız durumunda çok rahat başarıya ulaşacaksınızdır.isteyen arkadaşlara kaynak konusunda yardımcı olabileceğimi tekrar hatırlattıktan sonra tüm sınava girecek arkadaşlara çalışmalarında başarılar dilerim.

esasında bu sene meslek hukuku zordu bu sınavda neden diyecek olursanız. son soruda meslek ile ilgili kınama uyarma disiplin cezalarının hepsini birden sormuş normalde bunların hepsi birer soru , aryıca diger soruda ise ymm seçilme şartlarını sormuşlar ki bunu neden sordular biz ymm mi olacagız ? bir de şu var , oda yerine birlik ile ilgili sorular sormuşlar bu da bence meslek hukukunu zorlaştırıcı idi. ki arkadaşım normal hukuk vergi ve meslek hukukundan kaldı. asla dersi hafife almayın arkadaşlar çünkü siz ne kadar hafife alırsanız o kadar zorlaşır ders.

maliyetten yarım sorualrada puan veriyorlar, finansaldan açılış kaydı önemli ben bilançoya hiç yazmadım misal . kapanış kaydıda tutmuyordu. zaman değerli.

bir de bu kurs meselesine gelelim , arkadaşlar ben kursa gittim odanın kursuna gittim açıkçası odanın kursunda maliyet muhasebesi dışında pek verimli ders yoktu bunun dışındaki derslere kendinizde çalışarak kolayca yapabilirsiniz.ha maliyetede kendiniz çalışarak yapabilirsiniz ama faydası oluyorsa bir tek maliyette oluyordur.açıkçası bence bu sene maliyet çok zordu ama kurstaki hocamızın sayesinde yaptım.ama şu da var 900 ytl kurs ücretide yanılmıyorsam az değil.

kaynak ise sadece çıkmış sorular bence.İslam hocanın kitabını aldım ama pek bakmadım açıkçası.

bu sınava girerken stajyerler ve sm ruhsatlı olup ta smmm olmak isteyenler birlikte girdiler. Ben de sm ruhsatlı olarak bizleri fazla zorlamasınlar 50/60 yaşlarında girenler var bu sınava bizlere tolerans tanısınlar isterdim ama tam tersi cevap okurken çok acımasız olmuşlar. benim sınavım kötü geçmiş. bayan olmanın tez avantajı evde 1 yaşında bir çocuk diğeri 1, sınıfa gidiyor hem bürodaki işler yemek misafir vs. diyeceğim o arkadaşlar bu güzel zamanınızı boşa geçirmeyin bol vaktiniz varken çalışın bizler çalışsak bile aklımda eskisi gibi birşey kalmıyor. bugün hürriyet gazetesinde Şükrü Kızılot'un yazısında okudum Ülkede denetim elemanlarına ait %70 boş kadro varmış devletin bir gün bizlere çok ihtiyacı olacak eminim.

Merhaba arkadaşlar..
Bende ilk kez Mart 2007 yeterlilik sınavlarına girdim.7 dersin 6 sını verdim.Sadece genel hukuk kaldı.Ve hiçbir derste tam olarak hukuki bir dil kullanmadım ayrıca sözel derslerin herbirinden en fazla 1,5 sayfa yazmışımdır.Sayfalar dolusu bir olayı anlatır gibi yazmanın hiçbir manası yok.Düşünüldüğü kadar zor değil hatta sadece genel hukukta böyle bir dil kullanmaya çalıştım ama heralde olaya o yönden baktıklarında pek puan verilmez buldular:)
Çalışma şekli olarak odanın kursundan sadece 3 ders seçip gittim.Finansal muhasebe,maliyet ve vergi.
Maliyet hocası gerçekten çok iyidi ama sınıfta çok kalan oldu.Çünkü tekrar yapmadılar.Ben maliyete o kadar adapte olmuştumki 15 dak. da bütün konuları tekrar edebilir duruma gelmiştim.Sınavda 2 soruyuda tam yapmama rağmen 80 almışım.Gördüğüm kadarıyla hiç 100 alanda yok.Bunu henüz anlamış değilim sanırım en yüksek notları 80.
Vergi hukukundanda hocamız kanunu ezberlemişti.Bizde kitaptan onu takip ediyorduk.Bu dersten kursa gitmeyi bile düşünmezken gözümü çok korkuttular bende o derside aldım.Ama oturup kanunu bir kaç kez okursanız ve geçmiş sorularda bakarsanız kursa gitmenize bile gerek kalmaz derim ben.

Temmuzda sınava girecek arkadaşlara başarılar diliyorum.

biraz geç oldu ama sınavı kazanan tüm arkadaşları kutluyorum.
bizler de görürüz inşallah o günleri.

tebrikler angel1 , vergiyi vermiş olman güzel.kanunları ezberlemekten başka yol yok diye düşünüyorum.umarım yanılıyorumdur.

ne yazıkki amarat vergiyi tek tek ezberledim 2. girişimde verdim çok şükür bitti ama çok çalışmak gerekiyor ...

vergi hukukunu ezberlemek değil de kanun maddelerinin altına çizerek bi kaç defa okumuşumdur.her konu hakkında biraz fikrim olsun dedim.olayları birbirine bağlamaya çalıştım ve yine gayet kısa yazdım.özellikle indirilecek ve indirilmeyecek giderler önemli diye düşünüyorum.ben 2.sorudaki indirimleri sınava girmeden önce bi arkadaşa okumuştum oradan aklımda kalmıştı:) sorduğum kişiler hep geçmem şanstı diyordu.
unutmayın 50 de geçer.ve herşeyi bilmeye gerek yok :)

ben de 5. sorudaki kurumlar vergisi mükelleflerini sınavdan önce baktım hatta bir ve ikinci sorulara da bakacaktım ama yanımda not yoktu sadece çıkmış sorualr kitabı vardı ondanda bulamadım arayınca ,nasip değilmiş .hayırlısı.

mrb

arkadaşlar ben bir türlü ulaşamıyorum sınav sonuçlarına tesmerin siteside açılıyor. t.c. kimlik no yu yazıyorum. böyle bir kayıt bulunamadı diyor. yardımcı olursanız sevinirim. meraktan ölecem ill girişim....

aaynur ' Alıntı:
biraz geç oldu ama sınavı kazanan tüm arkadaşları kutluyorum.
bizler de görürüz inşallah o günleri.
mrb ben sınava temmuz ayında giricem doğrusu benim korktuğum ders vergi hukuku
bu dersten tam olarak ne çıkıyor kestiremiyorum çünkü geçmiş sınav sorularına bakıyorum da çok
farklı sorular

mrb anjelia vergi hukukunu vermişsin hangi kaynaktan nasıl çalıştın sen de sınav notları var mı bu konuda bana yardımcı olursan sevinirim.

valla arkadaşlar temmuzda girecek arkadaşları korkutmak istemiyorum ama galiba baya bir gerecekler temmuzda bu dönem sınava girenlerin çoğu belgesini almıştır heralde. İlk defa bu kadar çok 7/7 yapan ve hiç umudu olmadığı halde 5 dersten giripte dün bende belgeyi aldım diyen arkadaşlarımla görüştüm.

merhaba arkadaslar ,

ben ilk defa mart donemınde sınava gırdım. Kabul etmek gerekır , sansımıza bu donem sorular ozellıkle bı oncekıne gore kolaydı , en azından sözel dersler. Maliyet sorusu cok uzundu bence. Mali analiz de uzun cevaplı soru sormaları zorlayıcı idi.

7 de 6 yaptım , 25 ıle kalmısım malı analızden. Hanı begenmemek gıbı olmasın ama fınansal muhasebede bilanco ve gelır tablosu eksıksız ve tutuyor ıken 80 vermişler. Kagıtların özenmeden okunduğu belli oluyor.

insallah temmuzda bu ısı hallederek , staj dosyası actırmamdan ıtıbaren suregelen sınav stresınden kurtulacagım. Darısı stajyer ve sınava gıren arkadasların basına.

Yeterlilik sınavı çalışma tekniği

merhaba arkadaşlar, ben mart 2010 yeterlilik sınavına gircem. dehanın setini aldım. nasıl çalışsam nerden başlasam bilemiyorum. bu sınavı kazanan arkadaşlardan deneyimlerini paylaşmalarını rica ediyorum.nasıl çalışalım? hangi derslerden başlamalıyız? lütfen bize yardımcı olun :'( herkese başarılar...