170 Hesap ?

elifbe

Katkı Sunan Üye
İnşaat muhasebesini pek bilmiyorum ve bir inşaat firmasında işe başladım. İnşaatla ilgili hizmet giderleri 740 hesaba alınmış ve daha sonra bunlar 170 hesaba virmanlanmış. Neden direkt 170 hesap çalıştırılmamış da bu şekilde yapılmış olabilir acaba???

740 hesabın kapanış şekli 170 hs ile oluyor o halde 770 hesabı 632 ile kapatıyoruz neden direk 632 hesaba atmıyoruz diyebilir miyiz:)

:) güzel bir açıklama olmuş. inşaat muhasebesi bilmediğimden böyle saçma bir soru sormuş oldum. yani 740 hesap ile 170 ilişkisi 770 632 hesap ilişkisi gibidir. Peki 170 hesabı hangi hesapla kapatacağız????

yani bu konuda bilen arkadaşlar açıklama yapacaktır hiç inşaat muhasebesi tutmadım ama teorik olarak öğrendiğim inşaatın geçici kabulü yapıldığında 170 hesap dan maliyet hesabına virman oluyor

Sayın elifbe

170 hesap Yıllara Yaygın İnşaat işi ile uğraşan firmaların firmaların kullandığı bir hesap türüdür. 170 hesap -eğer birden fazla proje varsa da- her bir proje başında detaylandırılır. Burada toplanan Maliyetler işin bitiminde 622 hesaba firman yapılır. Bu arada bu işle ilgili Gelirlerde 350 hesapta toplanıp işn bitiminde 600 hesaba aktarılır.

170 hesap hiç bir zaman 740 hesaba virmanlanmaz. Ancak İnşaat işini hizmet üretim şeklinde yapanlar yani mantolama , dış cephe , bina bakım onarım v.b. bunlar malzeme maliyetlerini 150 hesapta toplayıp 740 hesaba atabilirler

inşaat taahhüt işi yapan işletme yıllara yaygın iş yapıyosa 170 hs kullanılır (yıllara yaygın değilse 170 hs kullanılmaz)dönem boyunca inşaat maliyetleri 740 da birikir...iş tamamlanmadığı için 31.12 de 740 hs 741 aracılığıyla 170 e atılır...sonraki dönem 01.01 de 170 hs tekrar 740 a aktarılmaz öyle kalır...yeni dönemin inşaat maliyetleri yine 740 ta toplanır dönem içinde iş bitince yine 740 hs 741 aracılığıyla 170 e alınır...170 hs henüz tamamlanmamış işlerin maliyetini gösterir...iş tamamlandığı anda 622 ye alınır 31.12 beklenmez...inşaat süresince alınan hakedişler ise 350 hs da izlenir...iş bitince 600 e alınır...böylece 600 ve 622 hesap ta gelir ve giderleri net olarak görmüş oluruz...ancak iş yıllara yaygın nitelikte değilse 170 ve 350 hesap kullanılmaz...hakedişler direkt 600 e alınır...maliyetler ise 740 ta izlenir...vergilendirme açısından ; iş yıllara yaygın değilse genel hükümler geçerli , yıllara yaygın ise özel hükümler geçerli (gvk 42,43,44 m)
170 hs ın alt hesaplanı ise örneğin 2016 yılı x inşaatı maliyetleri 2017 yılı x inşaatı maliyetleri diye ayırmak lazım...
bunları bilmeden nasıl işe alınabildiniz orasını anlayamadım açıkçası

Sayın heyo

''bunları bilmeden nasıl işe alınabildiniz orasını anlayamadım açıkçası'' açıklamalarınız da bu tip cümleler kullanmayınız . Lütfen form kurallarına uyunuz. Yıllara Yaygın İnşaat İnşaat işinde yapmış olduğunuz açıklamalar doğru. Fakat sizde bunları bilmekle Mali Müşavir olmuyorsunuz. Zira bu konularda bildiklerimiz okyanusta bir damla ben size bir soru sorsam sizde bunu -büyük ihtimalle bilmeyeceksiniz- aynı cümleyi bende size bunları bilmeden sorulara nasıl cevap veriyorsunuz desem hoş olur mu ?

Unutmayalım burası bilgileri yarıştırma formu değil bilinmeyen veya az bilinen konuların üyelerimiz arasında bilgi paylaştığı formdur

SAYGILARIMLA
S.M.M.M DR. FERHAT SUCU

sayın ferhat,
çok haklısınız desem rahatlar mısınız? sadece 'forum kurallarına uyunuz' deseniz yeterliydi...tartışmayacağım

Sayın heyo81

Benim amacım sizi kırmak veya incitmek değil. Benim için bütün üyeler -sizin gibi- değerlidir. Üstelik ben sizi kıracak bir şey söylemedim. Amacım üyeler arasında daha saygılı iletişim ve bilgi alışverişi

Saygılarımla

İnşaat muhasebesini pek bilmiyorum ve bir inşaat firmasında işe başladım. İnşaatla ilgili hizmet giderleri 740 hesaba alınmış ve daha sonra bunlar 170 hesaba virmanlanmış. Neden direkt 170 hesap çalıştırılmamış da bu şekilde yapılmış olabilir acaba???

Sayın Meslektaşım,

Benim de inşaat muhasebesi ile ilgili çalışmalarım oldu. Durumunu anlıyorum sorunlarını haklı buluyorum. Bu konuda yardımcı olmak isterim.

Soru cümlendeki konuya cevap olarak kısaca şunu diyebilirim. Her hesabın çalışma karakteri farklıdır. 740 hesap Yıl içindeki İnşaat taşeronluk maliyetlerini takip ettiğin hesaptır. İnşaat işi başladığı yıl içinde bitmez ise 740 hesap 622 ye aktarılması gerekirken, bitmediğinden dolayı gelir/gider hesaplarına yansıtılmaz bitmesi beklenir. Bunun yerine 170 hesaba aktarılır ve iş bitene kadar orada bekletilir.İş bittiği yıl sonunda da 622 Hesaba aktarılır. Ve bir de 170 in karşı hesabı 350 var bu hesap da İnşaat işinden kaynaklanan gelirin, işin bitmediğinden dolayı beklemeye alınması hesabıdır. Doğrudan 170 e atmak hesabın karakterine yakışmaz.

Son düzenleme:
sayın ferhat,sözlerimden incindiğim kırıldığım anlamı çıkmasın...kırılmış değilim...sadece kısa ve net olarak uyarmanız yeterli...benim bilgim senin bilgini döver moduna girmenize gerek yok...bilginin yarıştırılmadığını ben de bilmekteyim...benim için de herkes değerli...tuhafıma giden şey daha temel bi bilgiyi bilmeden insanların nasıl işe alınabildikleri...yoksa ben de biliyorum bildiklerimizin okyanus olmasa da bi su birikintisinin bi damlası olduğunu...