18 yaş altı sigortalı girişlerinin iptali

Üyelik
18 Mar 2009
Mesajlar
4
Sigorta Müdürlükleri, emeklilik yaşının 65?e çıkarılmasından etkilenmemesi amacıyla 18 yaş altı Çocuk sigortalıların tescilini Fiili çalışmaya dayanmadığı gerekçesiyle iptal edileceğini söylüyorlar.

Bununla ilgili Sigorta Müdürlükleri Ekim 2008 öncesi yapılan 18 yaş altı kısa süreli çalışan sigortalıların iptal bildirgesi verilmesi için işverenlere baskı yapılıyor. İşverenler tarafından iptal edilmemesi halinde işverenlerin incelemeye alınacağı ve yüklü idari para cezasının kesileceği söyleniyor.

Ekim 2008 öncesi Fiili olarak kısa süreli çalıştırdığımız 18 yaş altı sigortalıların için sigorta müdürlüğüne nasıl cevap vermemiz gerekiyor? Sigorta müdürlüğünün sigortalının fiilin çalışmadığını ispat etmesi için değerlendirdiği kriterler nelerdir.
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,194
Konum
İstanbul
Ynt: 18 yaş altı sigortalı girişlerinin iptali

Konfeksiyon atölyesi olan bir firmamızda 2008/Nisan ayında işe alınan 18 yaşın altındaki 8 kişinin sigortasını Ssk iptal etti.
İşvereni sigortaya çağırıp sözlü olarak görüşüyorlar.İfade alıyorlar.Cezası yok deyip, gerçek çalışma olup olmadığını soruyorlar.İşverende başım belaya girmesinde deyip, fiili çalışma olmadı diyor.
Genelde de girişleri iptal ediyorlar.
 
Üst