18 Yaşından Küçük İşçiler?

Arkadaşlar çok özür dilerim araştırdım ama anlayamadım kısa öz cevap verebilirseniz sevinirim.Maddeler çok karışık.

16 yaşındaki birey Oto kaporta boya işinde çalıştırılabilir mi?(ağır iş mi oluyor bu)
Çalışma saatleri değişken günde 11-12 saat
Servis imkanı yok.Günde 4 dolmuş değiştiriliyor(git-gel)
Orda işe başladığına dair hiçbir belge yok(bu kaçak mı oluyor- yoksa bu tür işyerlerinde serbest mi?)
Aile baskısı yüzünden gittiği için çıkamıyor.Bunu sormamı istedi ve bu sebeple belki beni görevliler çıkartır dedi.

Usta belgesi galiba yok işverenin.(siz varsa veya yoksa ne değişir onuda açıklarsanız sevinirim)

Teşekkürler.

16 yaşındaki birey Oto kaporta boya işinde çalıştırılabilir mi?(ağır iş mi oluyor bu)
15 yaşından büyük, 18 yaşından küçük genç işçilerin çalıştırılabileceği işlerden değildir
Çalışma saatleri değişken günde 11-12 saat
En fazla haftada 40 saat olarak düzenlenebilir yazılı sözleşme ile

Servis imkanı yok.Günde 4 dolmuş değiştiriliyor(git-gel)

Servis -ulaşım konusu ile ilgili herhangi bir zorunluluk yok yasal düzenlemelerde
Orda işe başladığına dair hiçbir belge yok(bu kaçak mı oluyor- yoksa bu tür işyerlerinde serbest mi?)

18 yaşından küçük genç işçilerin ebeveyni iel yazılı sözleşme yapılmak zorunluluğu vardır,
Aile baskısı yüzünden gittiği için çıkamıyor.Bunu sormamı istedi ve bu sebeple belki beni görevliler çıkartır dedi.

Usta belgesi galiba yok işverenin.(siz varsa veya yoksa ne değişir onuda açıklarsanız sevinirim)
.
Bir şey değiştirmez.

Kısaca, o işyeri o kişiyi o şekild eçalıştırarak ciddi anlamda risk almakta , ciddi para cezaları ile karşılaşabilir.

Kısaca, o işyeri o kişiyi o şekild eçalıştırarak ciddi anlamda risk almakta , ciddi para cezaları ile karşılaşabilir.

Teşekkür ederim kardeşim hemen cevaplamışsın.Peki ağır iş bölümüne giriyor çocuk bu işi istemese de ailesi sözleşme yapsa çalıştırabilir mi
yoksa ne olursa olsun ağır işlerde çalışamaz mı

Yasalr ve o yasalara uygunluğu takip eden kurumlar nezdinde,
o kişi o işte çalışamaz diyor ilgili yönetmelikler,
ha çalıştırılamaz mı?
Kayıt dışı da çalışılamaz, çalıştırılamaz diyor yasalar ama , hala o şekilde çalışanlar var.
Şikayet gerek .
İlgili yönetmeliğe şu linkten >> ÇOCUK VE GENÇ İŞÇİLERİN ÇALIŞTIRILMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK ulaşabilirsiniz.
Yönetmeliğin EK2 ve EK 3 kısımlarını incelemenizi öneririm.

Son düzenleme:
Yasalr ve o yasalara uygunluğu takip eden kurumlar nezdinde,
o kişi o işte çalışamaz diyor ilgili yönetmelikler,
ha çalıştırılamaz mı?
Kayıt dışı da çalışılamaz, çalıştırılamaz diyor yasalar ama , hala o şekilde çalışanlar var.
Şikayet gerek .
Benim öğrenmek istediğim de buydu kardeşim.
Şikayet için nereye başvurmalıyız peki ben Konyadayım.

Bölge Çalışma müdürlüğüne şikayette bulunabilirsiniz.
Yukarıdaki mesajımı tekrar okuyun isterseniz , bir değişiklik yaptım.