19-20 Temmuz 2008 Vergi Mevzuatı ve Uygulaması "Gelin Bu Dersi Geçelim"

Ynt: 19-20 Temmuz 2008 Vergi Mevzuatı ve Uygulaması "Gelin Bu Dersi Geçelim"

Linde ' Alıntı:
Vergi sınavı için hangi kaynaklardan çalışıyorsunuz.Eğer kanunları birebir ezberlemekle olcaksa bu iş zaman az arkadaşlar

ilk iki sınavımda ezber yapmadım kitap not vs okudum olmadı ,3.sınavda ,29 mart ,geçmiş 3 yıl sorusunu ezberledim ve önemli birkaç yer olmadı şimdi kanun dan yola çıkacağım tabiki hepsini ezberleyemem önemli yerleri ezberleyeceğim ama önemsiz diyebileceğimiz yoklama ile ilgili de soru geliyor burda çıkmazdayız

29 mart 2008 vergi 1.soru ile ilgili
vuk md.341
Vergi ziyaı, mükellefin veya sorumlunun vergilendirme ile ilgili ödevlerini zamanında yerine getirmemesi veya eksik yerine getirmesi yüzünden verginin zamanında tahakkuk ettirilmemesini veya eksik tahakkuk ettirilmesini ifade eder.

vuk md.344
341 inci maddede yazılı hallerde vergi ziyaına sebebiyet verildiği takdirde, mükellef veya sorumlu hakkında ziyaa uğratılan verginin bir katı tutarında vergi ziyaı cezası kesilir.(**)

Vergi ziyaına 359 uncu maddede yazılı fiillerle sebebiyet verilmesi halinde bu ceza üç kat, bu fiillere iştirak edenlere ise bir kat olarak uygulanır.

Vergi incelemesine başlanılmasından veya takdir komisyonuna sevk edilmesinden sonra verilenler hariç olmak üzere, kanuni süresi geçtikten sonra verilen vergi beyannameleri için bu madde uyarınca kesilecek ceza yüzde elli oranında uygulanır.

Kollektif şirketler
C - ŞİRKET ALACAKLILARININ VAZİYETİ:

I - ORTAKLARIN ŞAHSİ MESULİYETİ:

Madde 178 - Ortaklar, şirketin borç ve taahhütlerinden dolayı müteselsilen ve bütün malları ile mesuldürler.

Şirkete yeni giren kimse, girme tarihinden evvel meydana gelmiş olsa bile şirketin borçlarından, diğer ortaklarla birlikte müteselsilen ve bütün malları ile mesuldür.

Yukarıki fıkralara aykırı olarak mukaveleye konan şartlar, üçüncü şahıslar hakkında hüküm ifade etmez.

II- MESULİYETİN DERECESİ:

Madde 179 - Şirketin borç ve taahhütlerinden dolayı birinci derecede şirket mesuldür. Şu kadar ki; şirkete karşı yapılan icra takibi semeresiz kalmış veya şirket her hangi bir sebeple sona ermiş ise, yalnız ortak veya ortakla birlikte şirket aleyhine dava açılabilir ve takip yapılabilir.

Yukarıki hükümler, ortakların şahsi mallarına ihtiyati haciz koymaya mani değildir. Bu fıkra hükmünce konulmuş bulunan ihtiyati hacizler hakkında İcra ve İflas Kanununun 264 üncü maddesinin birinci fıkrasında derpiş edilen müddet, birinci fıkranın ikinci cümlesi hükmünce ortağa karşı dava veya takibe başlama salahiyetinin doğduğu tarihten itibaren işlemeye başlar. Bununla beraber, ihtiyati haciz zabıt varakasının tebliğinden itibaren kanuni müddet içinde şirkete karşı takibe veya davaya başlanmadığı takdirde ihtiyati haciz düşer.

benim tecrübesizliğim vergiden nasıl not verildiği hani herkes 70 beklerken 30 geliyoya buydu.

komisyon hazretleri kanunu tam yazıldığı gibi istediği için olabilir.Yada kağıtları okurkenki psikolojisine göre de değişebilir notlar.Kimse neye göre not verdiklerini bilmiyorki .Soruların cevaplarını açıklayıp soruya düşen puanıda yanına yazsalar belki problemlerin çoğu çözülür ama nerde.sınava 1 ay kala açıklarlar itiraz edersin nasılsa sonuç değişmez.Bu dersi geçmek için bi faydası olacağını düşündüğüm herşeyi paylaşırım.Ama bana bir kiş içıkığ diyebilirmi bu sınavdaki soruları ben tahmin etmiştim diye.1.soryu ele alın kim bekliodu böyle bi soru .Yoklamayla ve yapanlarla ilgili herkesin mutlaka bilgisi var ama kim onların bu sorunun cevabı olarak ne beklediğini biliyo.3.soruyu anlamak için ne kadar uğraştınız benim bir hayli vaktimi aldı açıkcası.4. soru İslam Çankaya'nın kitabında çalıştım ama ya ben göremedim yada gerçekten KDV de emsal bedel ve emsal ücretle alakalı bi kelime dahi geçm,yo kitapta.sınavdan sonra bir başka arkadşın kitabınada baktım ama ordada bulamadım.Geçmek için bütün vergi kanunlarını yutmak gerekiyo herhalde

merhaba arkadaşlar. Allah hepimize kolaylık versin. Ben mart'ta ilk kez girdim sınavlara ve vergi hukukuna hiç çalışmamıştım. Biliyorum sıkıldınız ama, hangi kitap veya kaynakları edinmem gerektiği konusunda kısaca tavsiyelerinizi yazabilir misiniz? Birçok arkadaş kanunları ezberleyin diyor. Yani bütün vergi kanunlarının netten dökümünü alıp ezberlemeye mi çalışmalıyız? Benim o işe hiç aklım kesmiyo yav! ???

bu komisyon olduğu sürece başka şansın yok gibi V.U.K. -K.V-G.V -KDV-AATUHK bunların heryerinden soru gelebiliyo

turgay20 ' Alıntı:
bu komisyon olduğu sürece başka şansın yok gibi V.U.K. -K.V-G.V -KDV-AATUHK bunların heryerinden soru gelebiliyo

katılıyorum ,yoklama ile ilgili soru geliyosa her yerden gelebilir

Arkadaşlar yukarıda yazdığım bilgiler doğrultusunda 29 mart 2008 vergi mevzuatı 1.sorunun çözümü bu :

TARHİYAT / CEZA VERGİ CEZA
MUHATABI Türü Tutarı (YTL) Türü Tutarı (YTL)

A Ortağı G.V. 1017
B Ortağı G.V. 678
Z.Koll.Şti KDV 2700 Vergi Zıyaı 2700
Z.Koll.Şti G.V. Vergi Zıyaı 1695

17.700/1.18=15.000 ilgili faturanın matrahı beyan edilmeyen gelir.
15.000-3700=11.300 beyan edilseydi safi tutarı
11.300*0.15=1695 ziyaa uğratılan gelir vergisi
17.700-15.000=2.700 Ziyaa uğratılan KDV

yorumu olan arkadaşlar ekleyebilir.

aokten ' Alıntı:
Arkadaşlar yukarıda yazdığım bilgiler doğrultusunda 29 mart 2008 vergi mevzuatı 1.sorunun çözümü bu :

TARHİYAT / CEZA VERGİ CEZA
MUHATABI Türü Tutarı (YTL) Türü Tutarı (YTL)

A Ortağı G.V. 1017
B Ortağı G.V. 678
Z.Koll.Şti KDV 2700 Vergi Zıyaı 2700
Z.Koll.Şti G.V. Vergi Zıyaı 1695

17.700/1.18=15.000 ilgili faturanın matrahı beyan edilmeyen gelir.
15.000-3700=11.300 beyan edilseydi safi tutarı
11.300*0.15=1695 ziyaa uğratılan gelir vergisi
17.700-15.000=2.700 Ziyaa uğratılan KDV

yorumu olan arkadaşlar ekleyebilir.

Koll şti ye tabi olmadığı bir vergiden dolayı nasıl ceza kesilebilirki.Bence Vergi ziyaı cezasını ortaklara kesmek gerekir.

Kanun Ad VERGİ USUL KANUNU
Madde No 333
Kapsam
Tüzel kişilerin idare ve tasfiyesinde Vergi Kanununa aykırı hareketlerden tevellüt edecek vergi cezaları tüzel kişiler adına kesilir.
Tüzel kişilerin kanuni temsilcilerinin vergi sorumluluğu hakkında bu kanunun 10'uncu maddesi hükmü vergi cezaları hakkında da uygulanır.

murattini ' Alıntı:
Kanun Ad VERGİ USUL KANUNU
Madde No 333
Kapsam
Tüzel kişilerin idare ve tasfiyesinde Vergi Kanununa aykırı hareketlerden tevellüt edecek vergi cezaları tüzel kişiler adına kesilir.
Tüzel kişilerin kanuni temsilcilerinin vergi sorumluluğu hakkında bu kanunun 10'uncu maddesi hükmü vergi cezaları hakkında da uygulanır.

bu kanun hükmüyle çözüm netleşti diyebilirim.

arkadaşlar 3.soru kesinti yapmaya mecbur kurumlar vergisi mükelleflerini soruyor.. Sorunun sonunda böyle bitiyordu 12 maddeden oluşuyor dedi arkadaşlar.. on iki madde arasında Gelir vergisi mükellefleride var o yüzden bence onları yazmayacaktık.. Bilmem yanlışmı düşünüyorum

Kanun Ad KURUMLAR VERGİSİ KANUNU (YENİ)
Madde No 15
Kapsam
(1) Kamu idare ve kuruluşları, iktisadî kamu kuruluşları, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadî işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, ziraî kazançlarını bilânço veya ziraî işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler; kurumlara avanslar da dahil olmak üzere nakden veya hesaben yaptıkları aşağıdaki ödemeler üzerinden istihkak sahiplerinin kurumlar vergisine mahsuben % 15 oranında kesinti yapmak zorundadırlar:

smmm44 ' Alıntı:
Dehanın verdiği z koll. şti. cezaları tüzel kişilik adına değil ortaklar adına kesildiği görülüyor. buna ne dersiniz...

Deha demişken dehanın sitesinde Kasım sınavı için alacak devir hızını hesaplarken Kredili satış tutarı belirtildiği halde soruda net satışlarla hesaplamıştı.

Geçmiş yıl sorularına bakarken iyi bir kaynak bulmak lazım buda sanırım TESMER in soru bankasından başkası değil. Oda gecikmeli olarak tabi :(

GİB dan aldığım bilgi deha nın çözdüğü gibi kdv ile ilgili ziyaı tüzel kişilik adına gelir vergisinden doğan zıyaı ortaklar adına .

yalnız uygulama böyle olabilir ama TTK ve VUK da cezalardan tüzel kişiliğin sorumlu olacağı hükümleri var.

Merhaba arkadaşlar, hepimize Allah sabır versin. Kazım Yılmaz'ın Türk Vergi Hukuku kitabının 2008 baskısı çıkmış. Almayı düşünüyorum da tavsiye eder misiniz? Son sınavda sorulan soruların cevapları bu kitapta ya da eski basımında var mıydı? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Herkese kolay gelsin..

kanununları maddeleriyle yazan kitap varmı bildiğiniz.

Ufak kanun kitapçıklarından çalışmanızı şiddetle tavsiye ederim, eğer biraz daha derli toplu olsun derseniz oluş yayıncılıktan çıkan tüm vergi kanunları diye iki ciltlik bir kitap var, eğer tüm meslek yaşantım boyunca kullanıcam derseniz hesap uzmanları derneğinden çıkan yılmaz özbalcının kitaplarından edinebilirsiniz.