19-20 Temmuz 2008 Vergi Mevzuatı ve Uygulaması "Gelin Bu Dersi Geçelim"

Ynt: 19-20 Temmuz 2008 Vergi Mevzuatı ve Uygulaması "Gelin Bu Dersi Geçelim"

Vergi Hukuku Mağduru arkadaşlar ve sınava girecek arkadaşlar bilgi ve tecrübe paylaşımı ile bu işi basite indirgeyelim.

çok güzel ne yapabiliriz

Z Koll şti ile başlayabiliriz.

bu soruyu yapamadım sınavda

GİB nın gerçek usulde vergilendirme rehberinde koll şti lerde gelir vergisinde muhatap ortaklar kdv ile ilgili bişey yazmıyor ama muhatap koll şti olarak düşünüyorum

Tesmer'in yayınladığı mavi kapaklı Temel Hukuk kitabını alın..Bu size yeter..İş hukukunu çoğumuz biliyoruz zaten...

Düzeltme: Konu vergi mevzuatı ben hukuk konusunda yazmışım,özür yaa :)

soru şu arkadaşlar nerelerden ne çıkar arkadaşlar?

son 3 yılın soruları ve cevapları bende var ve bu çıkan soruların hiçbiri onlardan çıkmadı sistem bu şekilde mi devam eder komisyon mutlaka değişti diyorum ben?

arkadaşlar marttaki vergi sınavına girmedim çünkü girsem bile kazanamayacağımdan emindim. 2000-3000 kişinin cevap kağıtlarını koskoca prof.mu okuyor sizce. hiç sanmam. Bir sürü asistanları var onlar okuyorlar bence tamamen onların insafına kaldık. ama temmuzdaki sınava hazrlanmaya başlıyorum. vergi hk.soru tahminlerimi yazarım.

bu sorular sürprizdi stil değişti temmuzda ne olacağını kimsa bilemez 5 senelik gelenek bozuldu o yüzden yeni bir format ,kim okursa okusun kanun belli tam yaparsan puan alınıyor ama yarım yaparsan eksik veya yanlış o zaman onların insafındayız insafları fazla olduğu söylenemez

kdv ve 5520 ile ilgili soru geçmişte de çıkmıştı arkadaşlar yapmayın lütfen...

engin_41 ' Alıntı:
kdv ve 5520 ile ilgili soru geçmişte de çıkmıştı arkadaşlar yapmayın lütfen...

son 3 sene içinde var mı?

genel trend değişti elbet sorulmuştur 3 sene öncesinde ama bu sınavda sorulanlar beklenen sorular değildi

slm arkadaşlar benim 3. girişimdi vergiye yeni çalışmıştım ben 3. ve 4. soruları aynen kanun maddesine göre yazdım. 1 soru malum bende sizler gibi yaptım. 2. soruyu aklma ne geldiyse umarm geçerim. Tecrübesi olan arkadaşlar geçermiyim sizce :)

3. ve 4. soruyu tam olarak yaptıysan puanlama 25'er ise korkmana gerek yok geçersin. tam olarak yazılanlara kesinlikle tam puan veriyorlar.

29 MART 2008 VE İŞTE O SORULAR

Soru - 1

Z Kollektif Şirketinin hesap ve işlemlerinin 2008 yılı içinde incelenmesinde, 31 Aralık 2006 tarihli ve 17.700 YTL tutarındaki (KDV Dahil) satış faturasının kanuni defterlere kaydedilmediği tespit edilmiştir. Şirketin 2006 yılı gelir tablosuna göre 3.700 YTL tutarında zararı bulunduğu, 31.12.2006 tarihli bilançosunda yer alan Ödenecek Vergi ve Fonlar hesabı içindeki KDV tutarının ise 14.000 YTL olduğu görülmüştür. Şirketin iki ortağı bulunmakta olup, bunlardan Bay (A) % 60, Bay (B) ise % 40 ortaklık payına sahiptir.

Söz konusu tespit çerçevesinde, ilgili gerçek ve tüzel kişiler adına tarh edilmesi gereken vergiler ve uygulanması gereken cezaları hesaplayarak aşağıdaki tabloyu dolduruz.

TARHİYAT / CEZA VERGİ CEZA
MUHATABI Türü Tutarı (YTL) Türü Tutarı (YTL)

Not: a-Tablo cevap kağıdı üzerine çizilip doldurulacaktır.
b-Geçici vergi ve cezası ile usulsüzlük cezaları dikkate alınmayacaktır.
c- Hesaplamalarda kullanılabilecek oranlar şunlardır.
- Gelir Vergisi için % 15,
- Kurumlar Vergisi için % 20,
- KDV için % 18.

SORU-2 VUK na göre yoklamanın maksadını açıklayarak yoklamaya yetkili olanları sıralayınız

SORU-3 5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'na göre , kurumların nakden veya hesaben yaptıkları ödemeler üzerinden istihkak sahiplerinin kurumlar vergisine mahsuben kesinti yapmak zorunda olanları sayınız.

SORU-4 Katma Değer Vergisi Kanunu'nun, emsal bedeli ve emsal ücreti hakkındaki hükümlerinin belirtiniz

myrose58 ' Alıntı:
slm arkadaşlar benim 3. girişimdi vergiye yeni çalışmıştım ben 3. ve 4. soruları aynen kanun maddesine göre yazdım. 1 soru malum bende sizler gibi yaptım. 2. soruyu aklma ne geldiyse umarm geçerim. Tecrübesi olan arkadaşlar geçermiyim sizce :)

sende pek tecrübesiz sayılmazsın, tamsa cevaplar geçebilirsin ,ama senin yerinde olsam yinede bu varsayımla hareket etmem yani çalışırım yinede

şu ana kadar 4 soru sorulup ta puanlama eşit olmayan sınava rastlamadım

Vergi sınavı için hangi kaynaklardan çalışıyorsunuz.Eğer kanunları birebir ezberlemekle olcaksa bu iş zaman az arkadaşlar

mart 2008 1.soruya ilişkin Gelir İdaresi Başk. nın 2008 gerçek usulde ticari kazancın vergilendirlmesi rehberinden

Kollektif şirketlerde ortakların ,adi ve eshamlı komandit şirketlerde komandite ortakların ortaklık karından aldıkları paylar şahsi ticari kazanç hükmündedir ve bu ortaklar kendi paylarına düşen karlarını ayrı ayrı beyan etmek zorundadırlar.

Ayrıca, şahıs şirketlerinin ortakları gelir vergisi mükellefi olmalarına rağmen ,katma değer vergisi ve gelir vergisi stopajı açısından ortak olarak sorumlu tutulmaktadır.