fonradar

1989 yılında vefat etmiş babamın eşinin emeklilikten faydalanması

[size=10pt]Babam 1989 yılında vefat etmiştir. Köyümüzde babamla birlikte başka vilayetlerde birlikte çalışmış kişiler 900 gün ve üzeri ssk günü ve prim bildirimi kişililerin eşleri eşinin emekli edilmesiyle, emeklilik hak-edişlerinden faydalanmışlardır. Bizide bu konuda teşvik ederek araştırmamızı istediler. Bende bu amaçla İlçemiz nüfus Müdürlüğümden aldığım aile kütük bilgilerine göre ilimizin Sgk Müdürlüğüne giderek babamın nüfus bilgilerine göre geçmişte herhangi bir kuruluşta sigorta geçmişinin olup olmadığını araştırdım. Araştırmalarım sonucunda İstanbul Sgk İl Müdürlüklerine ve Tekirdağ Sgk İl Müdürlüklerine geçmişte çalıştığı kurumlarca sgk gün ve bildirimlerinin yapıldığı öğrendim. Ancak, emeklilik işlemlerinin başlatılabilmesi için çalıştığı kurumlarca yapılan prim günleri artı askerlik borçlandırılması (2 yıl 5 gün) yapıldığında başlangıçta 44 gün eksiği olduğunu sgk yetkilileri tarafından bildirildi. Bu amaçla bahsi geçen sgk bölge ve il müdürlüklerine , bu bildirimlerin eksik yapılabileceğini veya arşivde unutulmuş kayıt altına alınmamış olabileceği varsamıyla dilekçe yazdım ve tarafıma bilgilendirme yazısı istedim. Annemin ikamet ettiği Bilecik Sgk İl Müdürlüğünden de defalarca kez tekit yazısı yazılmıştır. Özellikte Sgk Tekirdağ Sgk İl Müdürlüğü yazmış olduğum dilekçelere cevap vermediği gibi, Bilecik SGK İl Müdürlüğünün yazmış olduğu tekit yazılarına da gecikmeli cevap vermiştir. Verdikleri en son cevapta 32 gün daha prim günü olduğu belirtmişlerdir. Bu cevapla sadece 12 güne daha ihtiyaç olduğunu belirtilmiştir. Tekirdağ İl Müdürlüğü arayarak yeterli arşiv araştırmasını yapmalarını istedim. Ancak, olumsuz tavır koydular. Bu araştırmayı yapacak yeterli personellerinin olmadığını belirttiler. Bu durumu Ankara'da bulunan Sgk Genel Müdürlüğüne ve Başkanlığına şikayet dilekçemle bildireceğimi söylediğimde ise, onların birşey yapamayacaklarını sadece bir yazı gönderecekleri, gereğinin yapılıp yapılmayacağı konusunda taktirin kendilerinde olduğuna dair kasıtlı, pekte sorunu çözmek yolunda adım atmayacaklarını belirttiler. Bu durumu Ankara'da Genel Müdürlük ve Daire Başkanlıkları olmak üzere 3 adet taahhütlü şikayet dilekçemi yazarak gönderdim. Dilekçelerin tarafıma bilgilendirme yazıları gönderilmiştir. Ancak, 1,5 yıl geçmesine rağmen emeklilik işlemlerinin başlatılabilmesi için gerekli somut bir sonuca ulaşılamamıştır. İlgili sgk kurumlarının yeterli arşiv araştırması yaptıklarını zannetmiyorum. Bu amaçla başka hangi adımların atılması gerektiği konusunda uzman hukukçu arkadaşların yardımlarını bekliyorum... Eğer bir şekilde bu mücadele olumlu şekilde sonuçlanması, vefat eden babamın emeklilik maaşında annemin faydalanması halinde geçmişteki hakedişlerin alınabilmesi için ne gibi adım atmamız gerekiyor.[/size]

Ynt: 1989 yılında vefat etmiş babamın eşinin emeklilikten faydalanması

Lütfen renkli yazı kullanmayınız. Kurallara uymadığı gibi biraz da çirkin görüntü yaratıyor.

Ynt: 1989 yılında vefat etmiş babamın eşinin emeklilikten faydalanması

babanızın muhtemel çalıştığı illeri anneniz ve diğer kişilerden öğrenerek bizzat o illerin sgk kurumlarına gitmenizi müdürlere sadece 12 gün eksiğinizin olduğunu tekrar tekrar araştırma yapmalarını sağlamaya çalışmanız lazım bu işler dilekçe ve yazı ile hızlı yürümez. Birde sgk gün dökümü ile yakınlarınızdan öğrendiğiniz muhtemel çalıştığı firmalara uğrayarak eğer eski evrakları atmadılarsa karşılaştırma yapmak olmalıdır. Gerçi aradan çok uzun yıllar geçmiş çok zor ama ihtimaldır ki birşeylere ulaşırsınız