2.El Oto Galerinin Muhasebe İşlemleri Hk.?

oto galericisi noter aracılığıyla araç satın alıyor bunun girişini deftere gider pusulası ile yapıyoruz gp stopaj oranı nedir acaba?bu stopajı kasko degeri üzerindenmi alış degeri üzerindenmi yapılacak?

Eğer nihai tüketiciden alınıyorsa araç gider pusulası düzenlenecek stopaj ve kdv yok.Satarken aracın durumuna göre %1 veya %18 kdv hesaplanıp fatura kesilecek.Aracın alış bedelini siz kendiniz belirleyeceksiniz.ne kadara almışsanız gerçekte o rakamdan gider pusulası düzenleyeceksiniz (banka havalesi ,kredi kullanımı bunları gözününde bulundurmak lazım)

Sadece eğer idare satış veya alış bedelini inandırıcı bulmazsa kasko bedelinden haraket edebilir deniyor. Yani kasko bedeli zorunlu değil.

Uygulamada firma sahibi üzerine değilde çalışanlar üzerine alınıyor araç ordanda satılıyor arada sıradada komisyon faturası kesiliyor.
Kolay gelsin

ben diyelim şirketten araba aldım. ben aracı faturalı giriş değil de gider pusulası ile girişini yapıp faturalı çıkış yapabilir miyim?

Aldığınız şirket fatura kesmek zorunda, kesmiyorlarsa o arabayı almayın derim. Almak istiyorsanız da en kötü ihtimal Gider Pusulasını kullanırsınız.
Ancak araç ticari araç ise, faturasız almanın bedeli olarak kdvyi kullanamazsınız, zarar edersiniz.

Galericiyiz 1- ikinci el noter aracılığı ile Şahıstan(faturasız) Doblo aldık (arka sırası camlı N1 türü) , bunu satarken %kaç kdv li fatura keseceğiz ?
2- Aynı arabayı Faturalı aldım , kdv sini indirebilirmiyim ? hakkım varmı?
3- İkinci el Mercedes vito aldı NAKLİYECİ (faturada %1 kdv li olarak aldı) koltuk ekletti (yolcu nakli için) , SATARKEN % KAÇ kdv ile satacak ?

yeni kanuna göre
Biz ilk defa galericilik firması işe başladı
%18 lik kdv olan araç faturası hususi otomobil aldığında bunu % 18 lik fatura
%1 lik kdv olan araç faturası hususi otomobil aldığında bunu % 1 lik fatura mı kesilecek
gider pusulası ile aldığımızıda örnek 10.000 tl aldım satarken 11.000 tl sattım bunu keserken 1.000 tl üzerinden %18 kdv ayıracam
Yardımcı olursanız sevinirim