fonradar

2 Mayıstan sonra gelecek Ceza???

Arkadaşlar merhaba kolay gelsin,

Bir arkadaşımızın ortak olduğu ltd.şirketin tasfiyesi 2008 yılında başladı 2009 yılında bitti, ticaret sicilinde tescillendi ve artık böyle bir şirket yok.

2010 Aralık ayında İstanbul Vergi dairesi Başkanlığı Vergi Denetim Grup Müdürlüğünce bu şirketin yaptırmış olduğu bir işlemden dolayı indirim listesinde sahte fatura kullandığı tespit edildi, defterleri istendi.Defterler teslim edildi, bir süre sonra denetmen çağırdı ve aynı firmaya ait 3 adet faturanın sahte olduğu KDV toplamının 2.700,00 TL olduğu ve şirketi temsil eden kişinin bu hizmeti aldığını ve ücretini peşin yolla ödediğini beyan ettiğini, defterleride geri verdiğini belirten bir tutatak tutatarak arkadaşa vermiş.

Arkadaşımız Aralık 2010 dan bugüne kadar olan 4 aylık süre içinde bir kaç defa vergi dairesine herhangi bir cezanın gelip gelmediğini sormuş ancak denetim grup müdürlüğünce herhangi bir tebliğin gelmediğini dolayısı ile kendilerininde ceza kesmediklerini söylemişler.
Denetimi yapan kişiyede telefonla ulaşmış işinin çok olduğunu, dosyanın komisyonda olduğunu gibi oyalayıcı ve yuvarlak konuşmuş.

Öğrenmek istediğim; 6111 e son başvuru tarihi olan 2 Mayıs'tan sonra herhangi bir ceza gelirse, 6111 den yararlanabilir mi? (bana olmaz gibi geliyor) Yada dava açma yolu ile birşeyler elde edilebilir mi?Hak düşürücü bir süre, zamanaşımı gibi bir olaydan yararlanabilir mi?
Benim aklıma gelmeyen, düşünemediğim bir yol gösterirseniz veya görüş bildirirseniz çok sevinirim.

Ynt: 2 Mayıstan sonra gelecek Ceza???

Vosvoscu ' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba kolay gelsin,

Bir arkadaşımızın ortak olduğu ltd.şirketin tasfiyesi 2008 yılında başladı 2009 yılında bitti, ticaret sicilinde tescillendi ve artık böyle bir şirket yok.

2010 Aralık ayında İstanbul Vergi dairesi Başkanlığı Vergi Denetim Grup Müdürlüğünce bu şirketin yaptırmış olduğu bir işlemden dolayı indirim listesinde sahte fatura kullandığı tespit edildi, defterleri istendi.Defterler teslim edildi, bir süre sonra denetmen çağırdı ve aynı firmaya ait 3 adet faturanın sahte olduğu KDV toplamının 2.700,00 TL olduğu ve şirketi temsil eden kişinin bu hizmeti aldığını ve ücretini peşin yolla ödediğini beyan ettiğini, defterleride geri verdiğini belirten bir tutatak tutatarak arkadaşa vermiş.

Arkadaşımız Aralık 2010 dan bugüne kadar olan 4 aylık süre içinde bir kaç defa vergi dairesine herhangi bir cezanın gelip gelmediğini sormuş ancak denetim grup müdürlüğünce herhangi bir tebliğin gelmediğini dolayısı ile kendilerininde ceza kesmediklerini söylemişler.
Denetimi yapan kişiyede telefonla ulaşmış işinin çok olduğunu, dosyanın komisyonda olduğunu gibi oyalayıcı ve yuvarlak konuşmuş.

Öğrenmek istediğim; 6111 e son başvuru tarihi olan 2 Mayıs'tan sonra herhangi bir ceza gelirse, 6111 den yararlanabilir mi? (bana olmaz gibi geliyor) Yada dava açma yolu ile birşeyler elde edilebilir mi?Hak düşürücü bir süre, zamanaşımı gibi bir olaydan yararlanabilir mi?
Benim aklıma gelmeyen, düşünemediğim bir yol gösterirseniz veya görüş bildirirseniz çok sevinirim.

Sayın Formdaşım

2010 Aralık ayı olduğu için 6111 sayılı yasadan yararlanamıyorsunuz.(Matrah arttırımı ve yapılandırmadan) .

Diğer meselye gelince yazılan rapor nerde kimde? O raporu bulup formda paylaşırsanız yardımcı olabilirim.Bruda dikkat çekmek istediğim bir nokta hakiketen o faturaları bulun ödemelerinin nakit mi yoksa çek veya banka yoluyla mı yapılmış ona bir bakın bunuda formda paylaşalım.Çünkü ödeme şekli önemli (bu konuda 84 nolu KDV Genel Tebliğinin III bölümüne bakın) Eğer ödeme çek veya banka yoluyla yapıldı ise sorun yok formda gene bilgilerimzi paylaşırız (bununla ilgili detay girmek istemiyorum ama o firma ile ilgili olarak size fatura kestiği dönemde KDV beyannamelerini vermişmi,Stokları,işçi sayısı,araç parkuru varmı v.s.bunlarada bakın bu bilgeleride formda paylaşın ona göre yol çizelim.

Yok bunlarla uğraşamam derseniz KDV'lerinize (Fatura aldığınız firma yukarda parentez içindeki şartları taşımıyorsa en azından bir kaç tanesini) düzeltme verin.

ferhat

Tasfiyesi 2009 yılında bitmiş,inceleme 2010 yılında olmuş.Neden .Matrah arttırımı ve yapılandırmadan yararlanmasın ki ? demek ki bahsi geçen faturalar 2009 ve öncesi.

Tarafınıza herhangi bir ceza tebliğ edilmediyse dosya kapanmamıştır.Faturaların ilgilili olduğu yıla kdv arttırımında bulunabilinir.

Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar,

Öncelikle sahte faturanın olduğu dönem 2005 yılı, denetmence tutulan tutanak 2010 Aralık ayı.

Faturalar nakit ödenerek işlem yapıldı, çek yada banka yolu ile değil o yüzden gerçeği ispat etmek zor olacak.Arkadaşın firmasında 2005 yılında KDV beyannamesinde bu faturalar beyan edildi,indirim konusu yapıldı, tutanağa göre sahte fatura kestiği iddia edilen firmada beyannamesinde bu satış faturalarını beyan etmiş.
Firmada Stok, makina veya araç gibi mal varlığı yok çünkü hizmet veren bir şirketti, daha doğrusu sektörel dergi çıkaran ve geliri sadece reklam olan bir firma ve alınan ilgili faturalarda matbaa da basım faturası.

mail adresinizi verirseniz size tutanağın kopyasını mail atabilirim.

6111 e girmesinde ben tereddüt yaşamıyorum, dönem 2005 yılı çünkü, ancak 6111 e son başvuru tarihinden sonra herhangi bir tarhiyat yada ceza gelirse ne gibi bir yol izleyebiliriz?

İncelemede olanlar matrah artırımı yapabilirler mi?

Hem daha önce haklarında vergi incelemesi yapılanlar hem de kanunun yayımı tarihi itibariyle incelemede olanlar matrah artırımı yapabilirler.

Matrah artırımı yapılması devam eden incelemeleri etkiler mi?

Kanunun yayımlandığı tarihten önce başlamış olan vergi incelemeleri devam edecektir.

Bununla birlikte, matrah artırımında bulunanlar nezdinde yapılan vergi incelemelerinin tamamlanması için inceleme elemanına bir süre sınırı getirilmiştir.

Yapılan düzenlemeye göre, artırımda bulunan mükellefler hakkında başlanılan vergi incelemelerinin, kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ayın başından itibaren bir ay içerisinde sonuçlandırılamaması halinde, bu işlemlere devam edilemeyecek ve incelemeye son verilecektir.

İncelenenlerin matrah artırımında bulunmalarının zamanı ne kadar önemli?

Kanunun yayımı tarihi itibariyle incelenenlerin, inceleme tamamlanmadan önce matrah artırımında bulunmaları, artırılan matrahın incelemede bulunacak matrah farkından mahsup edilmesi olanağı nedeniyle son derece önemlidir.

Bu mükelleflerin şimdiden matrah artırımı konusunda karar vererek, istemeleri durumunda, kanunun yayımı ile birlikte harekete geçmelerinde yarar bulunmaktadır.

İncelemede bulunan matrah farkından, artırılan matrahın mahsubuna ilişkin örnek

Konu aşağıdaki tabloda, kurumlar vergisi için matrah artırımında bulunan bir mükellef dikkate alınarak, farklı durumlara göre örnekle açıklanmıştır.

Artırılan Matrah Tutarı (TL) İnceleme Sonucu Bulunan Fark (TL) Yapılacak Uygulama

100 100 Artırılan matrah ile inceleme sonucu bulunan matrah farkı eşit olduğundan;

- Artırılan matrah nedeniyle hesaplanan vergi, matrah artırımına ilişkin düzenlemeler çerçevesinde ödenecek

- İnceleme sonucu herhangi bir tarhiyat yapılmayacak ve ceza uygulanmayacaktır.

100 75 Artırılan matrah inceleme sonucu bulunan matrah farkından büyük olduğundan;

- Artırılan matrah nedeniyle hesaplanan vergi, matrah artırımına ilişkin düzenlemeler çerçevesinde ödenecek

- İnceleme sonucu herhangi bir tarhiyat yapılmayacak ve ceza uygulanmayacaktır.

100 125 İnceleme sonucu bulunan matrah farkı artırılan matrahtan büyük olduğundan;

- Artırılan matrah nedeniyle hesaplanan (100 TL x % 20) 20 TL vergi matrah artırımına ilişkin düzenlemeler çerçevesinde ödenecek

- İnceleme sonucu bulunan fark tutarı ile artırılan matrah tutarı arasındaki fark üzerinden (125 TL - 100 TL = 25) 5 TL kurumlar vergisi tarhiyatı yapılacak ve ceza uygulanacak,

- İnceleme sonucu yapılacak ek tarhiyat için ayrıca, Kanun hükümlerinden yararlanmak mümkün olacaktır.

Matrah artırımında bulunulmamışsa veya incelemede artırım tutarından fazla fark bulunmuşsa, yapılacak tarhiyat için hangi olanaktan yararlanılabilir?

Yukarıda da belirtildiği gibi, kanunun yayımlandığı tarihten önce başlanıldığı halde, bu tarihe kadar tamamlanamamış olan vergi incelemelerine devam edilecektir.

Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra tarh edilecek vergi, ceza ve gecikme faizi için kanunun 4. maddesinde yer alan ve aşağıda açıklanacak olan olanaktan yararlanmak mümkündür. Bu madde hükmünden yararlanılmak istenmesi durumunda ödenecek ve silinecek vergi, ceza ve gecikme faizi tutarları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Ödenecek Tutarlar Silinecek Tutarlar

- Tarh edilen verginin % 50?si

- Vergi aslına bağlı olmayan cezaların % 25?i

- Gecikme faizi yerine kanunun yayımlandığı tarihe kadar, ödenecek tutar üzerinden, TEFE/ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar

- Kanunun yayımlandığı tarihten sonra ihbarnamenin tebliği üzerine belirlenen dava açma süresinin bitim tarihine kadar hesaplanacak gecikme faizi " Tarh edilen verginin kalan % 50?si

- Vergi aslına bağlı cezaların tamamı

- Vergi aslına bağlı olmayan cezaların % 75?i

- Gecikme faizinin tamamı

Açıklanan olanaktan yararlanma koşulları nelerdir?

Bahsedilen olanaktan yararlanabilmek için;

- İhbarnamenin tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yazılı başvuruda bulunulması,

- İhbarnamenin tebliğini izleyen aydan başlamak üzere ikişer aylık dönemler halinde altı eşit taksitte ödeme yapılması,

şarttır.

İncelemenin bitiş tarihi önemli midir?

Yukarıda da açıklandığı gibi, kanunun yayımı tarihinden önce başlanan vergi incelemeleri devam edecektir. Matrah artırımından yararlanmayanlar için incelemenin bitirilme tarihine ilişkin bir sınırlama bu kanunla getirilmemiştir.

Bu durumda inceleme ne zaman biterse bitsin, inceleme sonucu yapılacak tarhiyat için yukarıdaki şekilde ihbarnamenin tebliğ tarihinden itibaren 30 günlük süre içinde başvurularak, getirilen olanaktan yararlanılabilir.

Sayın Formdaşım

Ben sorunuzu ''2010 Aralık ayında İstanbul Vergi dairesi Başkanlığı Vergi Denetim Grup Müdürlüğünce bu şirketin yaptırmış olduğu bir işlemden dolayı indirim listesinde sahte fatura kullandığı tespit edildi,'' bu cümlededen dolayı 2010 yılında yapılan işlem gibi algıladım ÖZÜR DİLERİM.

Sayın formdaş Yeterlilik'in verdiği bilgilerden faydalanabilirsiniz

ferhat