2. Sınıftan 1. Sınıfa Geçen Şahıslarda Gelir Vergisi Beyannamesi Hk.

derman.smmm

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar, alım satım işiyle iştigal eden bir şahıs, 2010 yılındaki mal ve hizmet satışlarının sınıf değiştirme hadlerini aşmasından dolayı 2011 yılından itibaren bilanço usulüne göre defter tutmaya başlamıştır. Şimdi 2011 yılı Gelir Vergisi Beyannamesini vericem. 2 sorum olucak

1) Cari dönem bilanço ve gelir tablosununun yanında önceki dönem yani 2010 dönemine ait bilanço ve gelir tablosunu boşmu bırakıyorum, yoksa 2011 dönem başı açılış fişindeki değerlerimi ilave ediyorum...

2) Boş bırakarak kaydettiğimde hata uyarısı alıyorum. Bu uyarı aynen şöyle. Bir önceki dönemdeki işletme hesabı özetinde dönem sonu mal mevcudu atıyorum 1.000 TL'dir, sizin bu dönem başı mal mevcudunuz 0 TL'dir. Kayıtlarınızı kontrol ediniz şeklinde.

Bu konu hakkındaki değerli görüşlerinizi bekliyorum... Şimdiden teşekkürler

Ynt: 2. Sınıftan 1. Sınıfa Geçen Şahıslarda Gelir Vergisi Beyannamesi Hk.

Önceki dönem bilgilerinde hata alıyorsanız. Bu programdan kaynaklanıyordur. Bu tür istisnai durumlar programda tanımlanmamıştır. İş bu nedenle 01.01.2011 döneminde yapmış olduğunuz açılış fişini önceki dönem bilançosu gibi giriniz.
Kolay gelsin.

önceki dönem bilgileri tamamı boş olmak zorundadır. Sıfır giriyorsanız hata verir. Hiçbirşey yazmayın.
2. sorunuzdaki uyarıyı da dikkate almayın. Maliye programının kontrol hatası. Siz hala işletme df tutuyorsunuz sanarak önceki yıl bilgi vardı bu yıl sıfır girmişsin olarak algılıyor. Ayrıca bilanço dipnotlarında 29 seçip karşısına "2010 yılında işletme df" yazabilirsiniz.

Sayın, g705
Merak ettiğim için soruyorum, 01.01.2011 döneminde yapmış olduğunuz açılış fişini önceki dönem bilançosu olarak girmenin ne gibi bir sakıncası olur.
Sonuçta açılış fişi mükellefin bir önceki döneminin bilançosudur.

mohicans ' Alıntı:
Sayın, g705
Merak ettiğim için soruyorum, 01.01.2011 döneminde yapmış olduğunuz açılış fişini önceki dönem bilançosu olarak girmenin ne gibi bir sakıncası olur.
Sonuçta açılış fişi mükellefin bir önceki döneminin bilançosudur.

hiçbir sakıncası olmaz

VD önceki seneninde bilanço olduğunu sanıp neden hesap hülasalı beyan verdiğiniz diyebilir. Uğraşması size kalır. Zaten gelir t. önceki dönem kısmını doldurmanız zor.

Zaten 2010 yılında ortada bilanço yok, zira 2012 yılında bilanço esasına göre değil işletme defteri esasına göre defter tutulmuş. Olmayan bir şeye ait bilgileri girmenizi isteyen bir program da çok ilginç.

g705 ' Alıntı:
VD önceki seneninde bilanço olduğunu sanıp neden hesap hülasalı beyan verdiğiniz diyebilir. Uğraşması size kalır. Zaten gelir t. önceki dönem kısmını doldurmanız zor.
Önceki dönemdeki stok eksikliğide inceleme konusu oluşturabilir.
Bence mükellef isterse gelir tablosunuda doldurur.
Sonuçta mükellef olayları gerçek mahiyetine göre önceki dönem bilançoya ve gelir tablosuna yazıyor.
Savunma gerektiren bir durum olacağını düşünmüyorum.
2011 açılış fişi önceki dönem bilançosuna yazılabilir. Sonuçta Bilanço, envanterde gösterilen kıymetlerin tasnifli ve karşılıklı olarak değerleri itibariyle tertiplenmiş hulasasıdır.
Sonuç itibariyle sıkıntı oluşturmaya çalışan bir idareye karşı, en sıkıntısız yöntem bu gibi duruyor.

Programdaki uyarı bilançoda önceki dönem stok rakamı değil ki! Önceki yıl işletme hülasası doldurulduğu için oradaki dnm sonu stok rakamına bakıyor sonrada bu sene verilen beyanda hesap hülasası arıyor ve olmayınca (bilançoya geçiş nedeniyle olmaması normal) dnm başı stok rakamını "sıfır" gibi algılayıp uyarı veriyor.