2 sorum olacak

1 - 4447 sayılı kanunun Geçici 10. maddesindeki indirimden faydalanmak istiyoruz işyerimiz mart ayında ilk defa işçi çalıştırmaya başlayacak ve 1 işçi çalıştırmaya başlayacak fakat

31/12/2015 tarihine kadar işe alınan her bir sigortalı için geçerli olmak üzere, bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren özel sektör işverenlerince işe alınan ve fiilen çalıştırılanların; işe alındıkları tarihten önceki altı aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları, aynı döneme ilişkin işe alındıkları işyerinden bildirilen prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olmaları ve bu maddede belirtilen diğer koşulları da sağlamak kaydıyla, 5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinde sayılan ve 82 nci maddesi uyarınca belirlenen prime esas kazançları üzerinden hesaplanan sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı, işe alındıkları tarihten itibaren İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır.

aynı döneme ilişkin işe alındıkları işyerinden bildirilen prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olmaları

bizim işçimiz yoktu daha önce ilk defa işçi çalıştıracağız dolayısıyla bu maddeyi yorumlayamadım

2 - Aylık prim ve hizmet belgesini asma zorunluluğu kaldırılmış ilk işçi girişimiz 5 mart 2012 bu Aylık Prim ve Hizmet belgesini şuan itibarı ile onaylayıp çıkarabilirmiyiz çıkarmaya mecburmuyuz

Ynt: 2 sorum olacak

İlk işçi girişi 05.03.2012 ise e-bildirgeyi Nisan ayında göndermeniz lazım.Yani şuan yollamanıza gerek yok.

4447 sayılı kanunla ilgili olarakta önceki 6 aya dair çalışan kişi olmadığı için ortalamanız 0 oluyor.Yani 0 üstü olan ayrıca diğer şartları karşılayan herkesi yararlandırabilirsiniz.Yani eğer o aldığınız kişi diğer şartları karşılıyorsa kanundan yararlanabilir.

Ancak eğer yeni birini işe almazsanız sadece o 1 kişiyle devam ederseniz ancak 1 ay yararlanabilirsiniz kanundan.Çünkü önümüzdeki ay ortalama değişiyor.

Rietveld ' Alıntı:
Ancak eğer yeni birini işe almazsanız sadece o 1 kişiyle devam ederseniz ancak 1 ay yararlanabilirsiniz kanundan.Çünkü önümüzdeki ay ortalama değişiyor.

nasıl ya şimdi ilk defa işçi çalıştırdım 1 işçi aldım martta mart ayında bu işçiyi faydalandırdım sonraki aylarda faydalandıramayacak mıyım bence yanlış bu söylediğiniz

Rietveld ' Alıntı:
Bu söylediğiniz kanunun amacına aykırı, bu hususta genelgede net bir ifade yer almıyor. Genelge örneklerinde genellikle çalışan sayısına ilaveten alınan kişilerle ilgili olarak ortalama sayısına bakılıyor. Buradan amaç sgk prim teşviki alacam diye eski işçilerin çıkarılmasını engellemek. Oysa burada böyle bir durum söz konusu dğeildir. Diğer tarafdan bu hal hariç olmak üzere diğer haller için söylediğiniz doğrudur.

Benim bildiğime göre şöyle hesaplanması lazım.İlk ay yeni olduğu için geriye dönük 6 ay yok.O yüzden ortalama 0 oluyor.Yani 0+ kişiler yararlanabilir.

2. aya geldiğimizde :

1. ay : 1 kişi

diğer aylar yine sıfır.Bu kez 1'i 1'e bölüyoruz çünkü 1 aylık çalışma var geeriye dönük ve 1 çıkıyor.Yani ortalama 1.1+ kişiler yararlanabilir.Zaten işyerinde 1 kişi olduğu için kimse yararlanamaz.2 kişi olsaydı 1 kişi yararlanırdı.

Yanlış mı biliyorum acaba ?

Başka bir sitede şöyle bir yazı okumuştum o yüzden böyle yazdım :

"2011/3 : 1
2011/4 : 2
2011/5 : 1
2011/6 : 1

3 adet işçi 01/02/03 farketmez .09.2011 tarihinde işe girsin. 2011/09 aydan geriye dönük derken 9 sayılmadan 8 den başlayalım. 6 ay geriye dönük sayıyoruz.
2011/8 : 0 xxxxx Bu sayılmaz işçi çalışmamış
2011/7 : 0 xxxxx Bu sayılmaz işçi çalışmamış
2011/6 : 1
2011/5 : 1
2011/4 : 2
2011/3 : 1

Toplam : 1+1+2+1 = 5
yukarıdaki bölümde çalışmayan 2 ay tespit ettik bütün ayda çalışsaydı 6 ya bölerdik şimdi 6-2 = 4 e böleceğiz.

Geriye dönük 6 ay içinde çalışanların toplam sayısı 5 bulmuştuk bunu 4 e böleceğiz dedik ; 5/4 = 1,25 bulduk oda = 1 dir. (bu sayı 1,49 olsaydı yine 1 di. 1,50 ve üzeri olsaydı 2 ye tamamlardık ) matematik gibi oldu biraz

İlk sorunuzdaki sonuca bakalım ; şartları uyan ve 1 + üzeri bütün işçiler faydalanır. yani faydalanmayacak olan 1 olacak + sı faydalanacak dedik bu sebeple 2 si faydalanır."

"Yeni açılan bir işyerinin geriye dönük 6 aylık APHB olmadığından işçi ortalaması 0 ,dır . 0 + üzeri olup tüm şartları sağlayan işçilerin tümü teşvikten faydalanır."

Rietveld ' Alıntı:
"Yeni açılan bir işyerinin geriye dönük 6 aylık APHB olmadığından işçi ortalaması 0 ,dır . 0 + üzeri olup tüm şartları sağlayan işçilerin tümü teşvikten faydalanır."

sonuç olarak bizim işçi ilk ayda daha sonraki 24 ay boyunca da teşvikten yararlanır öylemi ??

Ya arkadaşlar benmi yanlış düşünüyorum acaba.

Kaç kişi yararlandırabiliriz diye her ay ortalamaya bakmak gerekmiyormu.Eğer ortalama düşerse yararlandıramayız diye biliyorum.24 ay boyunca nasıl yararlanacak o kişi.

Mesela bir kişi işe aldık diğer şartları karşılıyor ve ortalamaya ilave olarak çalıştırıyoruz.En az 24 ay yararlanabiliyor diyelim.Bu kişiyi sonraki aylarda ortalamaya bakılmaksızın 24 ay boyunca yararlandırabiliyormuyuz?

Hayır. Ortalamaya dikkat ediyorsunuz. Yukarıda da belirttiğim gibi burada durum farklı. Ortalamayı takip etmeden amaç sgk prim teşviki alacam diye eski işçilerin çıkarılmasını engellemek. Yani istihdamı teşvik etmek. Dolayısıyla bu soruya karşılık gelen cevap 6111 sayılı kanundan 1 kişi çalıştığı sürece ortalama sayısı birde olsa yararlanmaya devam eder.