2. Tertip Yedek Akçe Dağıtılabilir mi ?

Üyelik
13 Haz 2017
Mesajlar
78
Konum
antalya
merhaba arkadaşlar kolay gelsin işlerimiz hayatımız.
1- Kar dağıtımının yapılabilmesi için kurumlar vergisi beyan döneminin geçmesi şart mı. beyannameye tahakkuk kestikten sonra kar dağpıtımı yapabilirmiyiz.

2- LTd.şirketin sermayesi 150.000.TL .Şirketin yaptığı kar dağıtımları sonucu ayrılan 1. tertip yedek akçe 30.000.TL. 2. tertip yedek akçe 437.000.TL.
"Başka bir ifade ile ikinci tertip yasal yedek akçe için bir üst sınır bulunmamaktadır. - Ayrılan yasal yedek akçeler toplamı ödenmiş sermayenin yarısından daha fazla olması durumunda ilave yedek akçe ayrılması ihtiyaridir."
dergi park da yayınlanan makalede de bu ifade var.
Bu durumda fazla ayrılan yedek akçeyide kar dağıtımı olarak dağıtabilirmiyiz. Patronun paraya çok ihtiyacı varmış.
3- kar dağıtımı yaparken zaten geçici vergi ile ödenen kardan kurumlar vergisinin indirilmesi zorunlu mu.

şirketin tasfiye olması veya devri söz konusu ilerleyen zamanlarda.

tavananna
 

Ekli dosyalar

  • Yeni T__rk Ticaret Kanunu Sonras__nda SPK D__zenlemelerine Tabi ____letmelerde Da____t__labili...pdf
    334.5 KB · Görüntüleme: 1

ksimkesyan

Fenomen Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,770
Konum
İstanbul
@puduhepa,

Öncelikle sorunuz biraz karmaşık olmuş, kanımca yedek akçe ayırma konusunda da teknik olarak hata var. Çok detaya girmeden TTK'nın 519. maddesine göz atalım;
" 1. Genel kanuni yedek akçe
MADDE 519– (1) Yıllık kârın yüzde beşi, ödenmiş sermayenin yüzde yirmisine ulaşıncaya kadar genel kanuni yedek akçeye ayrılır.
(2) Birinci fıkradaki sınıra ulaşıldıktan sonra da;
a) Yeni payların çıkarılması dolayısıyla sağlanan primin, çıkarılma giderleri, itfa karşılıkları ve hayır amaçlı ödemeler için kullanılmamış bulunan kısmı,
b) Iskat sebebiyle iptal edilen pay senetlerinin bedeli için ödenmiş olan tutardan, bunların yerine verilecek yeni senetlerin çıkarılma giderlerinin düşülmesinden sonra kalan kısmı,
c) Pay sahiplerine yüzde beş oranında kâr payı ödendikten sonra, kârdan pay alacak kişilere dağıtılacak toplam tutarın yüzde onu,
genel kanuni yedek akçeye eklenir.
(3) Genel kanuni yedek akçe sermayenin veya çıkarılmış sermayenin yarısını aşmadığı takdirde, sadece zararların kapatılmasına, işlerin iyi gitmediği zamanlarda işletmeyi devam ettirmeye veya işsizliğin önüne geçmeye ve sonuçlarını hafifletmeye elverişli önlemler alınması için kullanılabilir.
(4) İkinci fıkranın (c) bendi ve üçüncü fıkra hükümleri, başlıca amacı başka işletmelere katılmaktan ibaret olan holding şirketler hakkında uygulanmaz.
(5) Özel kanunlara tabi olan anonim şirketlerin yedek akçelerine ilişkin hükümler saklıdır.
"

Burada öncelikli olarak 1. fıkra ile 2. fıkranın c bendi genel olarak ve zorunlu olarak ayrılır. Herhengi bir dönemde dağıtımına karar verilmeyen karlar ise "Olağanüstü Yedekler" olarak ayrılır. İşte bu yedekler gerek duyulduğu zaman dağıtılabilir.

Bu dağıtımın yapılması için "Genel Kurul / Ortaklar Kurulu" kararı gerekir.
 
Üyelik
13 Haz 2017
Mesajlar
78
Konum
antalya
@puduhepa,

Öncelikle sorunuz biraz karmaşık olmuş, kanımca yedek akçe ayırma konusunda da teknik olarak hata var. Çok detaya girmeden TTK'nın 519. maddesine göz atalım;
" 1. Genel kanuni yedek akçe
MADDE 519– (1) Yıllık kârın yüzde beşi, ödenmiş sermayenin yüzde yirmisine ulaşıncaya kadar genel kanuni yedek akçeye ayrılır.
(2) Birinci fıkradaki sınıra ulaşıldıktan sonra da;
a) Yeni payların çıkarılması dolayısıyla sağlanan primin, çıkarılma giderleri, itfa karşılıkları ve hayır amaçlı ödemeler için kullanılmamış bulunan kısmı,
b) Iskat sebebiyle iptal edilen pay senetlerinin bedeli için ödenmiş olan tutardan, bunların yerine verilecek yeni senetlerin çıkarılma giderlerinin düşülmesinden sonra kalan kısmı,
c) Pay sahiplerine yüzde beş oranında kâr payı ödendikten sonra, kârdan pay alacak kişilere dağıtılacak toplam tutarın yüzde onu,
genel kanuni yedek akçeye eklenir.
(3) Genel kanuni yedek akçe sermayenin veya çıkarılmış sermayenin yarısını aşmadığı takdirde, sadece zararların kapatılmasına, işlerin iyi gitmediği zamanlarda işletmeyi devam ettirmeye veya işsizliğin önüne geçmeye ve sonuçlarını hafifletmeye elverişli önlemler alınması için kullanılabilir.
(4) İkinci fıkranın (c) bendi ve üçüncü fıkra hükümleri, başlıca amacı başka işletmelere katılmaktan ibaret olan holding şirketler hakkında uygulanmaz.
(5) Özel kanunlara tabi olan anonim şirketlerin yedek akçelerine ilişkin hükümler saklıdır.
"

Burada öncelikli olarak 1. fıkra ile 2. fıkranın c bendi genel olarak ve zorunlu olarak ayrılır. Herhengi bir dönemde dağıtımına karar verilmeyen karlar ise "Olağanüstü Yedekler" olarak ayrılır. İşte bu yedekler gerek duyulduğu zaman dağıtılabilir.

Bu dağıtımın yapılması için "Genel Kurul / Ortaklar Kurulu" kararı gerekir.
bizim kanuni yedek akçe sermayeni 2,5 katını geçmiş. şirkette ya devredilecek yada tasfiye edilecek. şirketin ömrü kısa gibi görünüyor. Patron yabancı.
 

ksimkesyan

Fenomen Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,770
Konum
İstanbul
bizim kanuni yedek akçe sermayeni 2,5 katını geçmiş. şirkette ya devredilecek yada tasfiye edilecek. şirketin ömrü kısa gibi görünüyor. Patron yabancı.

Ben ayırım hatası olduğunu düşünmekle birlikte, bilanço detaylarınızı bilmeden daha fazla yorum yapmayı uygun bulmam. Tasfiye sürecinde sizi biraz karmaşık işlemler bekliyor.
 
Üst