2 Yıllık Bordroda Tutarsızlık

Arkadaşlar, 2016 yılı asgari ücretli bir çalışanın ücreti brüt 1.647 tl. olduğunu varsayarak, 24 aylık ücret bordrosunda aynı kişinin 2016 yılı 1. aydan 8. (Dahil) aya kadar net ücreti 1300,99 tl.
9. aydan 12. (Dahil) aya kadar gelir vergisi oranının artışından dolayı ücretlerin düşüşünüde AGİ ilavesi ile tamamlayıp ücretinin tekrar 1300,99 tl.'ye çıkması sağlanmıştı.
Şimdi işin garip tarafına geldik, 2016 bitti ve 2017'ye geçtik, tek sayfada 24 aylık bordro olduğu için haliyle 2016 yılı 1. aydan 2017 yılı 12. ayına kadar yani 24 aylık aynı kişiye ait bordrodan sözediyorum, konuya kaldığım yerden devam edelim, yine aynı kişinin 2017 yılı için ücretini 1.777,5 tl. yapıp 13. aydan devam edelim, 13. aydan 24. (Dahil) aya kadar net 1.404,06 tl. olması gereken rakam gelir vergisi dilimlerinin bu defada %27'lere kadar yükselmesiyle 2017 yılı boyunca 1.404,06 rakamını göremedim, yani hep düşük rakamlar var, AGİ ilavesi ile tamamlansada bu 2017 yılı 1. aydan 12. aya kadar olması gerekiyor e buda biraz garip olur.

Arkadaşlar vallahi kafam karışmış vaziyette, sizce anormal bir durum yokmu? anlattığım şekilde demekki aynı kişinin 3. yılında ücreti dahada düşecektir.

Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim, 24 aylık bir bordroda bu kadar garipliğin sebebi ne olabilir, yardım lütfen.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Günaydın Arslan34,

2016 yılı geliri ile 2017 yılı gelirini ayrı tutmanız gerekiyordu, çünkü "Gelir bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarıdır."

Ayrıca 2016 yılında yapıldığı gibi 2017 yılı için agi ilavesi şu an lafta kaldı, henüz resmi duruma geçmedi. Geçesiye kadarda vergi dilimden kaynaklı net ücret düşüşü olabilir.

Siz 2016 yılından kalan gelir vergisi matrahını 2017 yılında da devam ettirmişsiniz o yüzden 2017 de gelir vergisi yüksek oluyor. 2017 ocaktan itibaren gelir vergisi matrahını sıfırlayıp o şekilde hesap yapmanız lazım.

Günaydın Arslan34,

2016 yılı geliri ile 2017 yılı gelirini ayrı tutmanız gerekiyordu, çünkü "Gelir bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarıdır."

Sayın Zeynep Elif, kesinlikle haklısınız, 2 gündür neredeyse kesintisiz çalışıyorum, formülleri tek tek kontrol etmeme rağmen hatayı bulamadım, zaten yorgunluktan okuduğumuda anlamamaya başlamıştım, son çare burdan yazmak ve siz değerli forum üyelerinin beni uyandırmasıyla hatamı anladım, çok şükür düzelttim... 2016 ve 2017 parametrelerinde seçim yaparken dalgınlık neticesinde 2016 kümülatif gelir matrahını 2017'de devam ettirdiğimden kaynaklandı, değerli yardımlarınız için minnettarım, Allah razı olsun.

Ayrıca 2016 yılında yapıldığı gibi 2017 yılı için agi ilavesi şu an lafta kaldı, henüz resmi duruma geçmedi. Geçesiye kadarda vergi dilimden kaynaklı net ücret düşüşü olabilir.

Sayın merkür2, kesinlikle haklısınız, değerli yardımlarınız için minnettarım, Allah razı olsun.

Siz 2016 yılından kalan gelir vergisi matrahını 2017 yılında da devam ettirmişsiniz o yüzden 2017 de gelir vergisi yüksek oluyor. 2017 ocaktan itibaren gelir vergisi matrahını sıfırlayıp o şekilde hesap yapmanız lazım.

Sayın Rietveld, aynen dediğiniz gibi oldu, değerli yardımlarınız için minnettarım, Allah razı olsun.