fonradar

2000TL Alıp Asgari Ücretten Prim Ödenmesi

başlıktanda anlayacağınız üzere
bir işyerinde 2000tl net ücret almasına rağmen primi asgari ücretten ödenen işçi bu konu hakkında ücret tespit davası gibi bir dava açarak geçmişte düşük ödenen primlerinin düzeltilmesi gibi bir hakkı geri kazanabilirmi?

- kişi işyerinde bulunduğu konumunu, varsa mesleki belgesini (mühendislik diploması,smmm ruhsatı vb.) sunsa,
- aylık kira, kredi, kredi kartı harcama ve ödemelerini belgeleri ile ispatlasa

nasıl bir sonuçla karşılaşılınır?

Ynt: 2000TLalıp asgari ücretten prim ödenmesi

aylık ödemeleri ile nasıl bir ispat olur bilemiyorum ama her halde 2000 TL maaş aldığını gösterir belge imzalamış olması gerekir. Peki işe başlarken nasıl anlaşmış bu bahsettiğiniz kişi.

Ynt: 2000TL Alıp Asgari Ücretten Prim Ödenmesi

Sn.Hazelsu mahkemeye gidince o şahitlerin dili tutuluyor sizin ihtarlarda hakim için yeterli delil olamayabilior. Noter kanalı ile gönderilen bir ihtarsa kimsenin itiraz edemeyeceği bir delil oluyor.

ortada herhangi bir yazılı sözleşme yok. kurumsal bir şirket olmadığından işçilerin hangisi ne alırsa alsın asgari ücretli görünüyor. bunu ıspatlamak için başka ne gibi deliller olabilir.

smmmaa sizin durumunuzda şahit çok önemlidir. 3-5 kişi bu şekilde beyanda bulunursa mahkeme kabul edebilir. ( iki kişide olabilir ama ne kadar fazla o kadar iyi ) Delil olacaklarsa işletmenin maaş günlerinde kasaya para çekmesi ama paranın kasadan çıkışını yapmaması, Sizlere gerçek maaşınızı belirtilen bir evrak veriliyorsa olabilir, gerçek maaşlara ait bordro özellikle işçi imzalı vb. olabilirİşin özü kaşeli imzalı hatta asıl olmayınca kağıtlar yeterli delil olmuyor. Ama şahitlerle desteklendiğinde anlamlı olabilir. Sizin harcamalarınız kiranız vs delil olamaz.

elfin ' Alıntı:
Sn.Hazelsu mahkemeye gidince o şahitlerin dili tutuluyor sizin ihtarlarda hakim için yeterli delil olamayabilior. Noter kanalı ile gönderilen bir ihtarsa kimsenin itiraz edemeyeceği bir delil oluyor.

anlıyorum da , ben burda yazmamıştım ihtarla ilgili sitemimi :)