2008 Yılı Gelir Vergisinde Matrah Arttırmak İstiyorum.

Sevgili Meslektaşlarım,

2008 yılı son dönem geçici vergi beyannamesi itibari ile,yaklaşık 700,00 tl zarar eden bir 2.sınıf mükellefim var.Ve ben kar etmesini istiyorum.Yasal çerçeve içinde ne yapabilirim?

Hesap özetine gelir kısmına,kanunen kabul edilmeyen gider yazılıp matrahı yükseltiliyor.
Yada Diğer kazanç ve irtalar kısmına gelir girip o kısımdan matrah yükseltenlerde mevcut.
Bu iki alternatifin dışında önerisi olan var mı?

Ynt: 2008 Yılı Gelir Vergisinde Matrah Arttırmak İstiyorum.

Elegant ' Alıntı:
Sevgili Meslektaşlarım,

2008 yılı son dönem geçici vergi beyannamesi itibari ile,yaklaşık 700,00 tl zarar eden bir 2.sınıf mükellefim var.Ve ben kar etmesini istiyorum.Yasal çerçeve içinde ne yapabilirim?

Hesap özetine gelir kısmına,kanunen kabul edilmeyen gider yazılıp matrahı yükseltiliyor.
Yada Diğer kazanç ve irtalar kısmına gelir girip o kısımdan matrah yükseltenlerde mevcut.
Bu iki alternatifin dışında önerisi olan var mı?

''Hesap özetine gelir kısmına,kanunen kabul edilmeyen gider yazılıp matrahı yükseltiliyor!!

En iyisi bu

Benim Yaptığım uygulama Diğer Kazanç ve İratlar Kısmına Rızaen Matrah Arttırımı Yazarak arttırım yapmak.

En doğrusuda diğer kazançlarda rıza özbek'in yazdığı gibi gönüllü beyan yazıp vergi ödemek. Defter kayıtları ile oynamak ileride problem olabilir.

Şirketlerde nasıl rızaen artırım yapacağız?

Şirketlerde yapamazsınız. Giderlerin bir kısmını silek/kkeg yapmak gibi seçenekleri düşünebilirsiniz. Ancak şirket kayıtları ile oynamak doğru değildir.

Beyanname üzerinde rızaen matrah arttırımı yazamıyoruz.KKEG e yazıp o şekilde tahakkuk ettiğimizde bir problem çıkar mı? Bir de bu şekilde yaparsak bilanço ve gelir tablosunda bir değişiklik yapılmayacak değil mi? Zaten tablolar muhasebe kayıtlarına bağlı olduğu için bizim zarar bilanço ve gelir tablosunda gözükecek. Matrah arttırımını kayıtlara alacak mıyız? Ya da nasıl bir yol izlenecek??

Kurumlar v. mükellefinde kayıtlarda oynama yapmadan gönüllü beyan veya benzer bir adla geliri artıramazsınız. yaptığınız tüm işlemler bilanço ve gelir t. etkiler. Bu değişiklik öncesi zarar olan firmanızı karlı gibi gösterdiğinizde artık zarar bilanço ve gelir t. gözükmez yerini kar alır. Riskli bir işlemdir.