2008 Yılı Kredi Ödemesinin Muhasebe Kaydı...

Merhabalar herkese kolay gelsin,
Bir sorun olacak 2008 kasım ve aralık aylarında ödenen kredi taksitlerinin muhasebe kaydı yapılmamış
Geçiciyi verdik bundan sonra 300'lü hesaplarda anapara ödemesi göstersekte faizini nasıl muhasebeleştirebiliriz....

Ynt: 2008 Yılı Kredi Ödemesinin Muhasebe Kaydı...

KKEG olarak gösterebilirsiniz.

nguroy bey,
KKEG olarak yapıcam ama banka hareketi 2008 yılında geçici vergiyi verdik 770 hs.ta KKEG yansıtmaları yaptık,600 Lü hesaplarda açsam geçiciyi verdik Kurumları verirken bunu biyerde gösterebilirmiyiz..

Nizam bey,
Yanlış bişey yapmamak adına 2008 yılı ait banka kredi ödemesinin 2009 da ödenmesi halinde faizini giderlerştirebilirmiyiz yoksa onuda KKEG demi yapmalıyız...

geçici vergi beyanı ile KV / GV beyanı arasındaki %10luk fark opsiyonu içerisinde yer alıyor ise 2008 yılı kayıtlarında giderleştirilebileceğini düşünmekle beraber %10luk opsiyon tanıyan yasal düzenlemenin kaynağını üstadlardan rica ediyorum. gerek meslek mensuplarına danıştığımda gerekse forumda okuduğum konularda %10 opsiyondan bahsedilmekle beraber kaynak şurası diyen maalesef denk gelmedi.. bana da faydası oalcak bu bilgiyi paylaşırsanız sevinirim.

Merhaba

KKEG yapmanız vergi karınızı değiştirmez.

Bunun için KKEG 'ye atabilirsiniz

2009 yılına gelince. Bunları Normal şekilde giderleştirmenizde bir mahsur yoktur.

Saygılarımla,

Murat CER ' Alıntı:
geçici vergi beyanı ile KV / GV beyanı arasındaki %10luk fark opsiyonu içerisinde yer alıyor ise 2008 yılı kayıtlarında giderleştirilebileceğini düşünmekle beraber %10luk opsiyon tanıyan yasal düzenlemenin kaynağını üstadlardan rica ediyorum. gerek meslek mensuplarına danıştığımda gerekse forumda okuduğum konularda %10 opsiyondan bahsedilmekle beraber kaynak şurası diyen maalesef denk gelmedi.. bana da faydası oalcak bu bilgiyi paylaşırsanız sevinirim.

GVK Mükerrer Madde 120

2008 yılı defterlerinizi yazdırmadıysanız ve ilgili faizler %10 luk marj dahilinde ise giderlerinize ilave edebileceğinizi düşünüyorum.Gider olacak rakam ufak tefek bir rakamsa 2009 kayıtlarınızda kkeg olarak dikkate alabilirsiniz.