2011 de Alınan Araç Envantere Kaydedilebilir mi ?

gulpembe

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar 2013 yılı ocak ayında bir avukat mükellef aldım. Mükellefin 2011 yılında aldığı ve aktif olarak kullandığı bir aracı var. Ama O yıl defterini tutan arkadaş aracı envantere kaydetmemiş. Mükellefe de amortisman ayıracağız sonra aracı satarken sorun olur demiş. Mükellefte tamam kaydetme demiş ama bu zamana kadar aracın tüm benzin ve otopark fişleri yazılmış. Ben de aldığımda dikkat etmedim. Kayıtlı diye yazdım otoparkla benzin fişlerini. Ama dün envantere kayıtlı olmadığını gördüm. Mükelleften 2011 yılındaki araç alım faturasını aldım.
Şimdi sorum bu aracın 2011 yılındaki alım faturasını 2013 ocağa yazabilir miyim? Bir sorun olur mu? Yoksa o giderleri çıkartıp düzeltme mi vereyim :(

2013 yılında faturayı envantere alınız. Tabi ki kdv'yi indirim konusu yapmayacaksınız. Amortisman süresi 5 yıl olduğundan, 2011 ve 2012 yılları için amortisman hesaplamayıp 2013,2014 ve 2015 yıllarında ayıracaksınız. Değerini 100 alırsak 2013-14-15 yılları için 20+20+20= 60 TL. ayıracaksınız.

Gerçekten anlamıyorum. Sanırım görüşü ortaya atanlar haklı. Meslek mensuplarının 4 ya da 5 yılda bir yeniden mesleki yeterliliğe tabi tutulmaları şart. Böyle bir yaklaşım olabilir mi? Araç satılırken sıkıntı olur diye araç kayda alınmaz mı? Maalesef böyle insanlar yüzünden diğer meslek mensupları da zan altında kalıyorlar.

Sorunuza gelecek olursak, VUK kayıt nizamına ilişkin hükümlerin açık olduğu görüşündeyim. Buna göre işlemler 10 gün içerisinde defter kayıtlarına geçirilmelidir. Bu sebeple söz konusu KDV indirim konusu yapılmış ise geri çekilmelidir. Ayrıca VUK kaçakçılık hükümlerine de bakmanızı tavsiye ederim. Bu işlemin meslek mensubu açısından cezası ise yanlış hatırlamıyorsam geçici olarak meslekten men idi.

Diğer taraftan araca ilişkin giderlerin ise ücret olarak düşünülmesi gerektiği görüşündeyim.