fonradar

2012 Temmuz Sonuçları

yel1981 arkadaşım bence meslekten gir hukukçunun notuda kıt analiz finansal senin yerinde olsam hiç seçmem adamlar kırkdan yukarı not vermiyorlar.hukuktan 80-90 beklerken 65 geldi meslekten sadece beklediğime yakın not aldım 95 beklerken 90 tavsiyem meslekten gir mevzuatçının notuda çok kıt değil ama ağır ders biliyorsun yeni ttk falan mevzuattanda 60-70 beklerken 60 aldım ortalama sorunumu kadıran ders meslek oldu.bence ortalama yükseltmeye girilecek tek ders meslek hukuku

Ben düşüncene katılmıyorum.
7 dersten girdim, hepsinden geçtim. Derslerin tamamından yaptığım kadar puan geldi.
Yani şu derste de şunu yaptım da, hoca notumu kırdı diye düşünmüyorum. Biraz objektif düşünmemiz gerekiyor.
Finansal'dan sadece bilançoyu yapamadım. Onun dışında 2 yevmiye maddem yanlıştı. Tamamı doğruydu. Tüm kebirleri hazırladım. Gelir tablosunu hazırladım. Anlayacağınız, 85-90'lık kağıt verdim. Maalesef sınav kağıdını görünce afalladım ve hiç yapmamam gerekeni yaptım. Tutup, dönem sonu mizanı açılış kaydı olarak girdim. Çoğu kişi de benim gibi yaptı.
Bu sebeple de, puanımın kırılacağından emindim. Haklıydılarda. Sen SMMM olacaksın ama tutup, dönem sonu mizanı açılış kaydı giriyorsun. Yani ne diyebilirim buna?
Neticede 51 puan geldi! Yani tam beklediğim gibi! Hoca resmen biraz evvel bahsettiğim gibi düşünerek, yapmamam gereken hatayı eleştirmiş!
Hukuk 73 Meslek 75 geldi. denetim 85 geldi. Vergi 60 geldi. Maliyet 75 geldi. Beklemediğim şey, az gelir diye düşündüğüm puanların fazlasıyla gelmesiydi!!!
O sebeple lütfen eğri oturup, doğru düşünün. Elinizden geldiğince çalışın. Hocaların kimseye kastı yok. Yeterliysek gereken puanı fazlasıyla veriyorlar.

Size tavsiyem, hukuktan puan yükseltme sınavına girin. Nedeni ise, hukuk dersi basit. Dersin tamamına hakim olabilirsiniz. Meslek hukuku ise karışık. Bunun sebebi çok fazla yönetmelik olması özellikle etik konusu sizi canınızdan bezdirebilir. Onları ezberlemek isteseniz, ezberleyemezsiniz, öğrenmek isteseniz, öğrenemezsiniz, öyle karmakarışık birşey.
Herkese başarılar diliyorum. Yorumumu kişisel olarak algılamamanızı rica ediyorum.

hukuk ve vergi ortalama artırmak için riskli dersler. ancak sözel ders çalışmakta, ezberde bir numarayım diyen varsa , ona sözüm yok.
sözel seçilecekse ,meslek hukuku en uygunu . konular birbirine yakın ama çok dikkatli çalışmak gerek.
denetim-maliyet ve analiz diken üstü dersler olmuş son sınavda. finansal muh. için de komisyon değişmezse sorun yok ama ,her şey beklenebilir.o yzüden. konusu sbit meslek hukuku aşırı bir performans gösterek ezbarlanmali. risk azaltılmalı bana göre.
ben sadce 2 gün izin aldımç maslek hkukunda hiç daha önce bakamamıştım.65 aldım ki 80 bekliyordum. olsun buna da razıyım deidm::))

Ben düşüncene katılmıyorum.
7 dersten girdim, hepsinden geçtim. Derslerin tamamından yaptığım kadar puan geldi.
Yani şu derste de şunu yaptım da, hoca notumu kırdı diye düşünmüyorum. Biraz objektif düşünmemiz gerekiyor.
Finansal'dan sadece bilançoyu yapamadım. Onun dışında 2 yevmiye maddem yanlıştı. Tamamı doğruydu. Tüm kebirleri hazırladım. Gelir tablosunu hazırladım. Anlayacağınız, 85-90'lık kağıt verdim. Maalesef sınav kağıdını görünce afalladım ve hiç yapmamam gerekeni yaptım. Tutup, dönem sonu mizanı açılış kaydı olarak girdim. Çoğu kişi de benim gibi yaptı.
Bu sebeple de, puanımın kırılacağından emindim. Haklıydılarda. Sen SMMM olacaksın ama tutup, dönem sonu mizanı açılış kaydı giriyorsun. Yani ne diyebilirim buna?
Neticede 51 puan geldi! Yani tam beklediğim gibi! Hoca resmen biraz evvel bahsettiğim gibi düşünerek, yapmamam gereken hatayı eleştirmiş!
Hukuk 73 Meslek 75 geldi. denetim 85 geldi. Vergi 60 geldi. Maliyet 75 geldi. Beklemediğim şey, az gelir diye düşündüğüm puanların fazlasıyla gelmesiydi!!!
O sebeple lütfen eğri oturup, doğru düşünün. Elinizden geldiğince çalışın. Hocaların kimseye kastı yok. Yeterliysek gereken puanı fazlasıyla veriyorlar.

Size tavsiyem, hukuktan puan yükseltme sınavına girin. Nedeni ise, hukuk dersi basit. Dersin tamamına hakim olabilirsiniz. Meslek hukuku ise karışık. Bunun sebebi çok fazla yönetmelik olması özellikle etik konusu sizi canınızdan bezdirebilir. Onları ezberlemek isteseniz, ezberleyemezsiniz, öğrenmek isteseniz, öğrenemezsiniz, öyle karmakarışık birşey.
Herkese başarılar diliyorum. Yorumumu kişisel olarak algılamamanızı rica ediyorum.

Hocaların kastı yoksa neden mart finansal analiz sınavında iyi not bekleyenler 40 ile kaldı?

Bende bluedays arkadaşım gibi temmuz sınavında 7-7 yaparak belgeyi almaya hak kazandım.Beklediğim notun altında birtek analiz dersinden geldi.Diğer derslerim hemen hemen beklediğim gibi geldi hatta denetim ve vergi beklediğimin üstünde geldi.Analiz dersini ayırırsak diğer derslerde ben bir kasıt olduğunu düşünmüyorum.Analiz dersindede hocanın belli başlı kriterleri var onlara dikkat edildiği zaman geçilmiycek ders değil.Banda hep söylendi şu dersten şöyle kasıt var vs diye ama ben herhangi bir artniyetle karşılaşmadım.

Son düzenleme:
Hocaların kastı yoksa neden mart finansal analiz sınavında iyi not bekleyenler 40 ile kaldı?

Nedeni çok basit. Analiz dersi bir yorum dersidir. Yorum yapılan bir derste 80 alırım, 90 alırım diyenler bence kendilerini bir sorgulamalı?
Yorumun olduğu yerde standart bir puandan bahsedilebilir mi? Herkes belli başlı kalıplara göre yorum yaptığından dolayı ortaya döküldü.
En basit örneği cari oranı 2'nin altında olan bir firmaya durumu kötüdür yazdığı için kaldı! Oysaki sektör ortalamaları, işletmenin genel durumu, piyasanın seyrini bilmeden sadece eldeki verilerle bu yorumu yapamazsın! Bu yorumu yapan arkadaş da kesin doğrudur diye düşündü.
Arkadaşlar, sizlere tavsiyem finansal analizin çıkan soruları ve cevaplarını çok iyi okuyun. Kullandıkları cümle dilini iyi öğrenin. Net ve kesin ibarelerden kaçının. Olabilir, edebilir tarzında yazın.

Temmuz sınavında ilk defa yeterlilik sınavına girdim. İlk sınavda 7/6 yaptım. Maliyet dersinden çıkmaz dediğim ve çalışmadığım iki konuda sınavda tam karşımdaydı. Büyük konuşmamak gerekiyormuş çok iyi öğrendim. Vergi hukukuna hiç çalışmadım sınava girerken baktığım asgari geçim indirimi ve geçmiş bilgilerimden taze olan gayrimenkul değerleme yöntemi çıktı ve her ikisinide yaptım ve geçtim.

Analiz dersinden bütün kağıdı dolduracak şekilde verdim. 70,80 beklediğim dersten 51 le geçtim. Arkadaşlar analiz komisyonu yorumlara önem veriyor. Yorumlarınızda keskin ifadeler kullanmayın. Formülleri bilenler sorulan soruların hesaplama tarafını zaten yapıyorlar, önemli olan o hesaplamaların neyi nasıl açıkladığını yorumlanmasıdır.

Hukuk dersinden 70 beklerken 52 ile geçmişim, notların düşük verildiği kanısındayım.

Not olarak sadece meslek hukukundan bekliğidim 80 puanı vermişler. Hukuk ve Meslek hukukunu sürekli tekrar edin, ve dehanın 707 soru kitabını en az 3 kez tekrar edin.

Denetim dersinde 2 tam soru yaptım hak ettiğimi aldım. 50

Finansaldan açılış kaydı yapmadığım halde 70 beklediğim kağıda 51 vermişler.. (Sağolsunlar yinede)

Arkadaşlar kurstaki arkadaşlarımdan biliyorum; dersi aksatmayan, çok çalışan kişiler genelde hak ettiklerini aldılar.Bu dersi çok çalışmadan geçmek mümkün değil. Sınavların zorluğu özellikle ilk girişte 7 dersten sorumlu olunmasıdır. Aynı anda girilen ve iki gün üst üste yapılan sınavlar çok normaldir ki insan üzerinde yoğun bir baskı oluşturuyor.

Emek veren, hak eden, herkesin geçmesi dileğiyle... Unutmayın elinizden geleni yapın.... Gerisini o bilir.

Sevgi, saygı ve hörmetler.

Nedeni çok basit. Analiz dersi bir yorum dersidir. Yorum yapılan bir derste 80 alırım, 90 alırım diyenler bence kendilerini bir sorgulamalı?
Yorumun olduğu yerde standart bir puandan bahsedilebilir mi? Herkes belli başlı kalıplara göre yorum yaptığından dolayı ortaya döküldü.
En basit örneği cari oranı 2'nin altında olan bir firmaya durumu kötüdür yazdığı için kaldı! Oysaki sektör ortalamaları, işletmenin genel durumu, piyasanın seyrini bilmeden sadece eldeki verilerle bu yorumu yapamazsın! Bu yorumu yapan arkadaş da kesin doğrudur diye düşündü.
Arkadaşlar, sizlere tavsiyem finansal analizin çıkan soruları ve cevaplarını çok iyi okuyun. Kullandıkları cümle dilini iyi öğrenin. Net ve kesin ibarelerden kaçının. Olabilir, edebilir tarzında yazın.

Analizi hiç savunmayın... 50-60 alanlarda 100 bekliyordu.. Herkesmi cari oranda veya başka oranlarda kötü yaptı....

Resmen kasıt vardı.. Komisyon öze değil kendilerince baktı..Önemli olan yorumda özdür..

Komisyon bunu umursamadı..

Sizin dediğiniz gibi cümle dili çok önemli malesef komisyona göre çözmeliyiz soruları yapacak birşey yok !!

Benim söylemek istediğim kimsenin gözü korkmasın istedikten sonra başarılı olunabiliyor.Benim arkadaşlarım ruhumu karartmışlardı yok imkansız yok bile bile bırakıyolar dershaneye gitmeden kazanılmaz vs.diye herkeste kötümser bir hava vardı ki forum ortamıda hemen hemen aynı.7-7 yapıp kurtuldum çok şükür.Allah bütün arkadaşlara bunu nasip etsin.Önemli olan emek harcayıp günde birkaç saatini bu işe tam anlamıyla vermek.

Analizi hiç savunmayın... 50-60 alanlarda 100 bekliyordu.. Herkesmi cari oranda veya başka oranlarda kötü yaptı....

Resmen kasıt vardı.. Komisyon öze değil kendilerince baktı..Önemli olan yorumda özdür..

Komisyon bunu umursamadı..

Sizin dediğiniz gibi cümle dili çok önemli malesef komisyona göre çözmeliyiz soruları yapacak birşey yok !!
Bende aynı şeyi kastediyorum. Cari oran hesaplamak, yatay analiz hesaplamak değil mesele, asıl mesele yorum. Düzgün bir cümle yapısı, keskin ifadeler kullanmadan yapılan bir yorum ve yapılan yorumda o konuyu bildiğinizi karşı tarafa anlatabiliyorsanız çok büyük olasılıkla sınavı geçersiniz.
Yorum sorulan bir sınavda, kimse çıkıp ben 90 bekliyorum diyemez. Diyorsa o öğrencide problem vardır. Sebebi de, yorumun standart bir puanı yoktur. Her türlü sonuca açıktır. Ben bunu anlatmaya çalıştım. Geçen dönem 90'lar 100'ler havada uçuşuyordu. Bunu nasıl neye göre beklediler buna anlam veremedim.

Neyse, neticede şu hususta sanıyorum ortak görüşteyiz. Bu sınav çok çalışmadan ve emek vermeden maalesef halledilmiyor. Bu yüzden isyanı bırakıp, ders çalışmanızı tavsiye ediyorum.

bluedays bende size hiç katılmıyorum ben meslek diyorum siz hukuk diyorsunuz meslekle hukuku bir tutuyorsunuz puanlarınız beklediğiniz gibi hatta üstünde gelmiş bence sen sanslı değil resmen balllıymışsın arkadaşlar benim demek istediğim şu analiz yorum diye formülü doğru yazıp bir saat boyunca hesaplamaları doğru yap üstüne yorumda yap adam sadece soru yorumdan ibaret diye cevabına sıfır yazsın o zaman sadece formülle hesaplanmış tablo ver sadece yorum iste kimse hesaplamadan yorum yapacak zamanı bulamadı buldu belki süre azdı telaş tedirginlik hak mı diger 30 puanlık sorularıda öyle cari oran likidite oranını bilmiyor muyuz? başlatmadan ezberimizde 5 er puandamı veremezler di? sözelleride mi yapamadık? bariz kasıt var hemde fazlasıyla her kağıt 75tl tabi mevzuatdan çok geçen arkadaş oldu herkes hesaplama sorusunu dogrumu yaptı sanki en zor dersleri verdim analiz finansal başıma dert oldu finansaldan da açılış kaydı yapmadım 11 kayıt dogru 10 yıldır bu meslekte çalışıyorum 40 aldım sınavlara girmeden önce tecrübeli arkadaşların hepsi sen istersen 100 lük kagıt ver adamın morali bozuksa ör: eşiyle kavga etmişse o gün seni mutlaka bırakır diyorlardı sen dua et adamın iyi gününe denk gelsin kağıtların bende senin gibi onlara katılmıyordum ama artık katılıyorum senin kagıtların adamların en güzel günlerine denk gelmiş bu sınavda şansında önemli oldugunu düşünüyorum sınav aralarında kapı önünde dağıtılan deha kitapçıklarına bakarak son anda baktıgı soruların sınavda çıkmasıyla derslerden çalışmadan geçen birebir arkadaşlarım oldu. yorumu kötü yapmışsın düşüncelerine hiç katılmıyorum diye başlamışsın sonucu kimse kişisel algılamasın diye baglamışsın şansından ve başarından dolayı seni tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum.

Son düzenleme:
:alkış::alkış:
bluedays bende size hiç katılmıyorum ben meslek diyorum siz hukuk diyorsunuz meslekle hukuku bir tutuyorsunuz puanlarınız beklediğiniz gibi hatta üstünde gelmiş bence sen sanslı değil resmen balllıymışsın arkadaşlar benim demek istediğim şu analiz yorum diye formülü doğru yazıp bir saat boyunca hesaplamaları doğru yap üstüne yorumda yap adam sadece soru yorumdan ibaret diye cevabına sıfır yazsın o zaman sadece formülle hesaplanmış tablo ver sadece yorum iste kimse hesaplamadan yorum yapacak zamanı bulamadı buldu belki süre azdı telaş tedirginlik hak mı diger 30 puanlık sorularıda öyle cari oran likidite oranını bilmiyor muyuz? başlatmadan ezberimizde 5 er puandamı veremezler di? sözelleride mi yapamadık? bariz kasıt var hemde fazlasıyla her kağıt 75tl tabi mevzuatdan çok geçen arkadaş oldu herkes hesaplama sorusunu dogrumu yaptı sanki en zor dersleri verdim analiz finansal başıma dert oldu finansaldan da açılış kaydı yapmadım 11 kayıt dogru 10 yıldır bu meslekte çalışıyorum 40 aldım sınavlara girmeden önce tecrübeli arkadaşların hepsi sen istersen 100 lük kagıt ver adamın morali bozuksa ör: eşiyle kavga etmişse o gün seni mutlaka bırakır diyorlardı sen dua et adamın iyi gününe denk gelsin kağıtların bende senin gibi onlara katılmıyordum ama artık katılıyorum senin kagıtların adamların en güzel günlerine denk gelmiş bu sınavda şansında önemli oldugunu düşünüyorum sınav aralarında kapı önünde dağıtılan deha kitapçıklarına bakarak son anda baktıgı soruların sınavda çıkmasıyla derslerden çalışmadan geçen birebir arkadaşlarım oldu. yorumu kötü yapmışsın düşüncelerine hiç katılmıyorum diye başlamışsın sonucu kimse kişisel algılamasın diye baglamışsın şansından ve başarından dolayı seni tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum.

Arkadaşım, benim amacım kimseyi kırmak değildi. Ben sınavların 7'sinden de kalsam asla isyan etmeyecektim. Sebebi belli. Yeterli değilmişim demekki..
Staja başlama sınavında doğru evet eliyorlar insanları ama yeterlilikte böyle bir kasıt aramayın. Ben yorumumda hukuk derken TEMEL HUKUK'tan bahsettim. Meslek hukuku yerine temel hukuktan not yükseltin dedim. Siz o kadar isyandasınız ki sanıyorum vergi hukuku dediğimi sanarak, bana kızdınız.
Bakın,
Ben ilk ders çalışmaya 6 ay evvel başladım. Son 4 ay kala da tam anlamıyla çalışmaya başladım. Dünya ile alakayı kestim. İşten saat 8'de gelip, 10-12 lere kadar hergün 4 ay boyunca ders çalıştınız mı? Ben çalıştım. Son 2 hafta işyerinden izin alıp, bitirdiğim her dersi tekrar 2 kez bitirdim. Gece gündüz demeden 10 gün boyunca ders çalıştım. Yani anlayacağınız bu işe çok büyük emek harcadım. Şans olayına inanmıyorum. Ben emeğimle, çalışmamla başardım. Ortalama notum 72. 4 dersim 70 üzeri not geldi. Ne verdiysem, onu aldım anlayacağınız.

Sen yazdığımı yanlış anlamışsın. Sanıyorum bana şu an hakveriyorsun. Meslek hukukunda binbir türlü saçma sapan şeyler var. Etik ilkeler falan adamı yorar. Ezberleyim desen hepsi birbirine benziyor, ezberleyemezsin. Bu yüzden TEMEL HUKUK dersinden not yükseltmek daha mantıklı. En fazla 10 sayfa özetle bu işi çok rahat başarırsınız. Ha nasıl özetlenir diyorsanız, ben kitabı özetledim. İsteyenlere yollayabilirim.
Bakın, ben 7 dersi geçtim diye bu yorumları yapmıyorum inanın. Benim sınav öncesi yorumlarıma bakabilirsiniz. Her mesajımda ders çalışmamız gerektiğinden, bu sınavın bizim yeterliliğimizi ölçtüğünden ve ne kadar zor olursa olsun bizim açımızdan iyi olduğundan bahsettim. Lütfen beni yanlış anlamayın. Elimde bulunan tüm notları da isteyen herkese yollayacağım.

Banada özelden çok msj gelmiş notlar için şu an İstanbul dışındayım 25 eylüldeİstanbula döneceğim elimdeki pc ortamındaki tün notları burada paylaşacağım.

sayın bluedays kırılmamın sebebi sadece kendi düşünceni yazabilirdin ben sadece arkadaşa yardımcı olmak istemiştim bu meslekte hiç bir meslektaşımla zıt düşmek istemem sonuçta aynı yolda yürüyoruz aynı işi yapıyoruz ben temel hukuku kasdettim hukuka çok çalıştım 65 aldım ama meslek hukukuna çok daha az çalışıp senin hukuktan yaptıın gibi özet çıkararak 90 aldım o yüzden bu yönde tavsiyede bulundum bende çok çalıştım sen çalışmış ama hakkını almışsın hakkım yendi demiyorsun ama ben diyorum sorun sadece bu keşke bende senin gibi diyebilseydim benimde ortalamam şuan 74 meslek hukuku sayesinde analiz finansal isyanım bu yükseltme dersleri olması gerekirken 50 versinler yeterki versinler diye tedirgin ve umutsuzum bide bunu belirttim.beni ancak benim durumumda olan arkadaşlar anlar tek tesellim mevzuat hukuk denetm gibi ağır dersleri vericem diye analiz finansal fazla zaman ayıramadım aralıkda ayıracam ve görecem inşallah haklısındır sende yine de anlamaya çalışmıssın teşekkürler başarılarının devamını diliyorum

Son düzenleme:
Bu sınavı çok iyi hazırlanan da kazanamaz
çok kötü hazırlananda kazanır cümleleriyle yorumlaya biliriz.

Yukarıda okuduğum yorumlar doğrultusunda istediğini elde edenler hocaları savunma pozisyonunda.
Dersleri veremeyenler ise sonucunda altında efsane olmuş cümleleri düşünmekte hoca eşiyle kavga etti 100 lük kağıt ver yinede geçemezsin dediler vb...

Bence şanslı olmalısınız sınavlar için öyle çok şey biliyorum demekle olmuyor bu işler

2 girişte belgesini almış biriyim.

İlk girişte 7 de 7 yapan arkadaşlarımın heycanınıda anlıyorum ama sakin olun.

Belgeyi almak iş demek değil

Ben bu belgeyi alırken hukukdan 70le geçtim hiç çalışmadım hoca kimse bol puan verdi 3 soruyu tam yaptığımı düşünüyordum sınav soruları açıklandı baktım sadece 2 sorum tam.

Vergi hukukunda kesin kaldı gözüğüyle baktım 60 aldım.

Meslekten çok iyi kağıt verdim 65 le geçtim.

Analiz 100lük kağıt verdim dedim 40 la bıraktı ikincide yine aynı kağıtı verdim ne yorum da nede hesaplamada bir fark yoktu bu sever 75 vermiş.(bu durumu görünce anladım ki şansın olacak yoksa geçemezsin kağıt 2 dönemdir aynı ama notlar farklı )

Finansal Muh. pek zorlamadı

Maliyet Muh. Adam iki soru sordu ilk soruda 5 şık vardı bir şık yanlış ikinci soru full doğru verdiği not 50 acaba diyorum sadece bir soruyu mu okuyorlar a bunu doğru yapmış 50 yeter mi diyorlar....

Denetim
gelince ne yaptığımı bilmedim kısa kısa cevaplar verdim oda 50 ile geçirdi.

Kısacası bu sınav için çok şeyler deniyor ama her şey sınav sonuçlarının açıklanmasında gizli.

o yüzden şuna çalış buna çalış ben böyle yaptım komisyon çok iyi veya çok kötü lafları bayıyor beni...

merhaba arkadaşlar benim aralıktaortalalama yükseltmeye girmem lazım meslekle hukuktan gireyim diyorum meslekle hukuk notu olan varsa bana yollayabilirmi

şulem01 seni her şey bayıyor zaten kendin de derslerini notlarını yorumlarını destan gibi dizmişsin maşallah bizimde ikici girişimiz son hakkımız değil yani yel1981 soru sorduğu için ona fikrimi yazdım bunun açıklamasını da zaten kimseye yapmaya mecbur değilim yani seni ilgilendirmez forumu takip ettiğim kadarıyla sınav magdurları konusunda da dik ifadelerin var yani sana zaten antisempatim var sen mümkün oldugunca benim yorumlarına karşı yorum yapma benim ikinci girişim ama bir ders iki ders için 2 yıl bekleyen arkadaşlara çok üzülüyorum iyi insanlar empati yapar diye bi laf var duymamışşın galiba insanım ya üzülüyorum empati yapıyorum sürekli seninle çok tersiz yani dersleri veremeyenler yazmışsın nasıl okumuşşun ben zaten en zor dersleri yüksek panlarla verdim basit iki ders kaldı

Son düzenleme: