fonradar

2013/2. Dönem 29-30 Haziran Yeterliliğe Girecek Arkadaşlar! Ne Durumdasınız ?

mali analiz çıkmış yıl sorularına bakıyorumda cevap anahtarında yorumlarda uzun uzzzunnn anlatmışlar. geçen arkadaşlar hepiniz bu kadar uzun yazdınız mı yaw :S bende mi bi sorun var acaba ? taş çatlasa 5 cümle anca yazarım ben her bir orana yorum.
Merhaba Canan Hanım, geçen dönemde geçtim mali analizden, cevaplamadığım soru kalmadı, tümsayfayı doldurdumyorum yazdım 56geldi,yorumlara önem veriyorlar, ama inanınki geçmiş soruları çözüp, dehanın yorumlarına bakın mutlaka geçersiniz,vergi hukukundan ise 3 soru yaptım, l i doğru, l inin %75ini yazdım, l soruyu bildiklerimi anlattım 60la geçtim, heyecanlamayın,kitap okur gibi okuyun,aklınızda ne kalırsa.

Merhaba Canan Hanım, geçen dönemde geçtim mali analizden, cevaplamadığım soru kalmadı, tümsayfayı doldurdumyorum yazdım 56geldi,yorumlara önem veriyorlar, ama inanınki geçmiş soruları çözüp, dehanın yorumlarına bakın mutlaka geçersiniz,vergi hukukundan ise 3 soru yaptım, l i doğru, l inin %75ini yazdım, l soruyu bildiklerimi anlattım 60la geçtim, heyecanlamayın,kitap okur gibi okuyun,aklınızda ne kalırsa.
Merhaba sizede ; cevabınız için tşk.. analizde dehada yorumlar basit anlatılmış ama tesmer cevaplarında cok uzun yazılmış hani bu kadar çok yazamam gibime geliyor. yada analizin sözel sorularının cevaplarında da uzun uzun yazamam gibime geliyor.

analizden sözel soruları önemsemiyoruz ama sözel soruları yapıp da diğer soruya da bir iki yorum yazarsak geçeriz analizi.o yüzden analizin sözeline çalışmayı ihmal etmeyin arkadaşlar

Merhaba sizede ; cevabınız için tşk.. analizde dehada yorumlar basit anlatılmış ama tesmer cevaplarında cok uzun yazılmış hani bu kadar çok yazamam gibime geliyor. yada analizin sözel sorularının cevaplarında da uzun uzun yazamam gibime geliyor.
Tesmerin cevaplarında bütün derslerin sorularının cevapları çok uzun bence onları baz almayın.analizde de aynı şekilde.analiz sözel sorular banko sorular zaten muhakkak cevaplanması gerekir ama uzun uzun yazmaya gerek yok.yorumlarda da tesmer kadar olmasada yine de uzun yazmakta fayda var.ben öyle yapmıştım en azından.

sınava yeni girecek arkadaşlara tavsiyeler
hiç dershaneye gitmedim, yarım yamalak çalıştım ilk sınavımdan bu sınava kadar kızım doğdu ve 1,5 yaşına geldi birde çalıştım. hiç vaktim olmadı yani.

eğer dershaneye gitmiyorsanız.
sözeller:

VERGİ : NOTU BOLDUR. İYİ CÜMLE KURUM YETER. dershanelerin dağıttığı kitapçıklara sınava girmeden önce bahçelerde falan bakın. En az 30 puan garanti. çıkmış sınav sorularına çalışsın. (kitap açıp okursanız boğulursunuz, stres yaparsınız)
DENETİM: ÇALIŞIN. iyi bir kitap alın. denetim sürecini sıralayın. DEnetimin her konusu sanki birbirine benzer gibidir. gruplandırma önemli.
MESLEK HUKUKU : ÇALIŞIN AMA KOLAY. 10 sayfalık notu vardır. detaylıı bir dersahe kitapçığını iyice çalışırsanız geçersiniz.
HUKUK: EN KOLAYI. kitapçıkları okuyarak geçmiştim bunu da.

sayısallar :

mUHASEBE : SON 5 DÖNEM ÇIKMIŞ SINAV SORULARINIÇÖZERSENİZ. GAYET RAHAT GEÇERSİNİZ. DİKKAT VE HIZ ÖNEMLİ.
ANALİZ : YORUM. muhakkak yorumların nasıl yapıldığını öğrenin. kağıt düzenine çok önem veriyor. ben tabloyu cetvelle çizdim diye geçmiş olabilirim.
MALİYET : BEN BU DÖNEM BUNA GİRECEĞİM. SON HAKKIMDAN BİR ÖNCESİ VE YANLIZ BU KALDI. BANA DUA EDİN VE BİTSİN:(
bu saaten sonra çıkabilecek sorulardan 5 er adet örnek çözün. GEçen temmuz çok kolaymış, inşallah bu da öyle olur... Allah yardımcımız olsun... kolay gelsin...

1- Üretim firmasındaki bir dönemde oluşabilecek yevmiye kayıtları RETM LETMELERNDE MALYET MUHASEBES UYGULAMASI (Eda Esra ATUN)

2- SMM – GELİR TABLOSU

3- Fazla mesaili ( makine bozulması+fazla sipariş) ücret bordrosu

4- MİKTAR – FİYAT – SÜRE – ÜCRET SAPMASI – GÜG SAPMASI

5- FİFO-LİFO-HAREKETLİ - TARTILI (DEĞERLEMELER)

6- TAM MALİYET-NORMAL MALİYET-DEĞİŞKEN MALİYET-ASAL MALİYET (kapasite sapması)

7- 1. DAĞITIM – 2 .DAĞITIM ( BASİT – KADEMELİ- MATEMATİKSEL – PLANLI DAĞITIM) – 3. DAĞITIM

8- EŞDEĞER ÜRETİM HESABI (tamamlanma dereceleri)

9- BİRLEŞİK MALİYET ( fiziki miktarlara – net satış değerine – brüt kâr oranı yöntemine göre)

10- SİPARİŞ MALİYET YÖNTEMİ

11- SAFHA MALİYET YÖNTEMİ

sınava yeni girecek arkadaşlara tavsiyeler
hiç dershaneye gitmedim, yarım yamalak çalıştım ilk sınavımdan bu sınava kadar kızım doğdu ve 1,5 yaşına geldi birde çalıştım. hiç vaktim olmadı yani.

eğer dershaneye gitmiyorsanız.
sözeller:

VERGİ : NOTU BOLDUR. İYİ CÜMLE KURUM YETER. dershanelerin dağıttığı kitapçıklara sınava girmeden önce bahçelerde falan bakın. En az 30 puan garanti. çıkmış sınav sorularına çalışsın. (kitap açıp okursanız boğulursunuz, stres yaparsınız)
DENETİM: ÇALIŞIN. iyi bir kitap alın. denetim sürecini sıralayın. DEnetimin her konusu sanki birbirine benzer gibidir. gruplandırma önemli.
MESLEK HUKUKU : ÇALIŞIN AMA KOLAY. 10 sayfalık notu vardır. detaylıı bir dersahe kitapçığını iyice çalışırsanız geçersiniz.
HUKUK: EN KOLAYI. kitapçıkları okuyarak geçmiştim bunu da.

sayısallar :

mUHASEBE : SON 5 DÖNEM ÇIKMIŞ SINAV SORULARINIÇÖZERSENİZ. GAYET RAHAT GEÇERSİNİZ. DİKKAT VE HIZ ÖNEMLİ.
ANALİZ : YORUM. muhakkak yorumların nasıl yapıldığını öğrenin. kağıt düzenine çok önem veriyor. ben tabloyu cetvelle çizdim diye geçmiş olabilirim.
MALİYET : BEN BU DÖNEM BUNA GİRECEĞİM. SON HAKKIMDAN BİR ÖNCESİ VE YANLIZ BU KALDI. BANA DUA EDİN VE BİTSİN:(
bu saaten sonra çıkabilecek sorulardan 5 er adet örnek çözün. GEçen temmuz çok kolaymış, inşallah bu da öyle olur... Allah yardımcımız olsun... kolay gelsin...

1- Üretim firmasındaki bir dönemde oluşabilecek yevmiye kayıtları RETM LETMELERNDE MALYET MUHASEBES UYGULAMASI (Eda Esra ATUN)

2- SMM – GELİR TABLOSU

3- Fazla mesaili ( makine bozulması+fazla sipariş) ücret bordrosu

4- MİKTAR – FİYAT – SÜRE – ÜCRET SAPMASI – GÜG SAPMASI

5- FİFO-LİFO-HAREKETLİ - TARTILI (DEĞERLEMELER)

6- TAM MALİYET-NORMAL MALİYET-DEĞİŞKEN MALİYET-ASAL MALİYET (kapasite sapması)

7- 1. DAĞITIM – 2 .DAĞITIM ( BASİT – KADEMELİ- MATEMATİKSEL – PLANLI DAĞITIM) – 3. DAĞITIM

8- EŞDEĞER ÜRETİM HESABI (tamamlanma dereceleri)

9- BİRLEŞİK MALİYET ( fiziki miktarlara – net satış değerine – brüt kâr oranı yöntemine göre)

10- SİPARİŞ MALİYET YÖNTEMİ

11- SAFHA MALİYET YÖNTEMİ
Güzel şeyler paylamışsın birçok konuda aynı fikirdeyiz.bende kursa gitmedim sadece finansal muhasebe dersinden gittim başıma bela bir ders olduğun için o da.benimde sınav döneminde bir bebeğim vardı 1 yaşında idi başladığımda neyseki 1 senede hallettim bitti.sende inşallah maliyetten geçersin tek dersin kalmış ve iyi çalışmışa benziyorsun.maliyet hocasının malesef notu kıt.ya tam puan veriyor yada hiç vermiyor.dikkat etmek lazım.soruyu yaparken tam yapmak lazım.maliyet yöntemleri birkaç dönemdir çıkmıyor inş.bu dönem o çıkar diye düşünüyorum.sorulmuş sorular üst üste aynı dönem sorulmuyor çünkü.başarılar şimdiden.

analizde geçen döndem sadece bilançoyu yorumladım sözel soruları yapamadım 33le kaldım yorum kadar sözelleride yapmak lazım şimdi sözellere çalışıyorum

analizin zaten sözel kısmı benim içinn yorum. keşke formüller yetseydi. formülleri dolabın üstüne yazardım hersabah kalktığımda bitane görsem yetiyordu. ama her yaklaşımın kendince bir yorumu var onları öğrenmek zor gibi 7 dersin içinde:S tek derse girecek olsak hiç bi ders çok yorucu değil aslında

Son düzenleme:
merhaba rica ederim, tutar ve oran bazında şukadar artmış azalmış, sebepleri bu olabilir tarzında yazın puan veriyorlar, ben 3.girişte geçmiştim,bildiğinizi yazın mutlaka puan gelir,ama nasip, ilk sınavda geçerim dediğim dersi 3.cüde geçmiştim nasip, inşallah iyi geçer, ben çok şükür geçen sınavda bitirdim tüm dersleri,şuan ki sınav stresi çok zor, inşallah hakeden herkes emeğinin karşılığını alır.

meslek hukukunda etik komitesinin görevini yazarken yönetim kurulu yerine yönetim kurulu başkanı yazmışım kabul ederler mi tam puan almasam da az da olsa puan veriir ler mi?

Son düzenleme:
Arkadaşlar ben ilk kez girdim, açıkçası ben sınavlardan çıktığımda yedisinden de kalacağım hissiyatını yaşadım. Şu anda pek fark yok açıkçası. Bir şeyler yazdım kağıdım boş değil, fakat ne not verirler, ne kadar not verirler onu kestiremiyorum. İnşallah kağıtları okuyanlar insaflıdır...

slm stajyeradayı

finansal muhasebe finansal analiz gececek gibiyim
maliyet - meslek - hukuk okuyanın insafına kalmış
vergi - denetim kesin kaldım

Arkadaşlar ben ilk kez girdim, açıkçası ben sınavlardan çıktığımda yedisinden de kalacağım hissiyatını yaşadım. Şu anda pek fark yok açıkçası. Bir şeyler yazdım kağıdım boş değil, fakat ne not verirler, ne kadar not verirler onu kestiremiyorum. İnşallah kağıtları okuyanlar insaflıdır...

Merak etme bende aynıydım sanki bütün dersler den kaldım gibi hissetmiştim.Sınav sonuçları açıklanana kadar da kendimi ve burdaki arkadaşları sürekli strese sokmuştum.2 ders verdim.İlk girişinde insan garip oluyor.5 dersim var.Şimdi sorsan yine hepsinden kaldım gibi hissediyorum.Sana tavsiyem sınavdan çıkınca hemen yayınlanan cevap kağıtlarını al ama bakma hemen öbür sınava konsantre ol.Ben bu sınavda denetim den o hatayı yaptım ve 2 gün girdiğim bütün derslerimde motivem düştü konsantre olamadım.Şİmdiden derslere başaladım

Vergi maliyet kesin

Finansal analiz denetim hukuk belirsiz

Arkadaşım sınava gire gire tecrübe ede ede birçok aşılabilir.Bazı dersler sürpriz olabiliyor hakkaten ama insan az çok tahmin edebiliyor hangi dersten geçeceğini yada kalacağını.ama şunu diyebilirim vergi hukuku dersinden birşeyler yazdıysan kesin puan verir,denetim içinde diyebilirim bunu.bu komisyon çok vicdansız değil onu da söyleyebilirim.bence hak edene hakkını veriyorlar.