2013/3.Dönem SMMM Yeterlilik Sınavına Girecekler Düşüncelerimiz Buraya Yazalım

Merhaba arkadaşlar ben odanın kursuna başlayalı 3 hafta oldu yavaş yavaş derslere soru sistemlerine alışmaya çalışıyorum şuana kadar 3 ders gördük mali tablolar, vergi mevzuatı ve muhasebe denetimi... Vergi mevzuatı açıkçası gözümü çok korkuttu ama son haftaya kadar dersler sürecek belki zamanla toplarım şimdilik sadece ona takılı kalıp moralimi bozmak istemiyorum. Fakat kafamı karıştıran bir soru var onu sizlerle paylaşmak istiyorum ve sınava girmiş arkadaşlardan bilgi rica ediyorum. Çıkmış sınav sorularının cevap anahtarına baktığımda tanım sorularının yanıtları kitaplarda yazan tanımın kelime kelime aynısı yani biz tanım sorularında tüm kitaptaki kelimeleri yazmak zorunda mıyız? Örneğin ben 12 adet genel kabul görmüş muhasebe standartlarının tanımlarını kelime kelime ezberlemeye çalışıyorum çünkü komisyonun istediği cevap kitap tanımı sanırım peki kendi kelimelerimizle yanıt versek puan alabilir miyiz? Tanımlarda nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba,

Ben Haziranda ilk kez yeterliliğe girdim 7 dersin 6 sını verdim bir tek meslek hukuku kaldı.

Kendime not çıkarırken kitaptaki cümleyi okuyup anladığım şekilde not çıkardım.Çalışırken de tamamını aklıma sokamadım.Anlayacağınız kitaptaki cevap ile benim cevabım birebir aynı değildi.olması da imkansız zaten.Siz konuya çalıştığınızı belli edip çok fazla sapma olmadan cevap verince puan alıyorsunuz.Tabi bazı derslerde bu olamayabilir örneğin denetim.

Merhaba,

Ben Haziranda ilk kez yeterliliğe girdim 7 dersin 6 sını verdim bir tek meslek hukuku kaldı.

Kendime not çıkarırken kitaptaki cümleyi okuyup anladığım şekilde not çıkardım.Çalışırken de tamamını aklıma sokamadım.Anlayacağınız kitaptaki cevap ile benim cevabım birebir aynı değildi.olması da imkansız zaten.Siz konuya çalıştığınızı belli edip çok fazla sapma olmadan cevap verince puan alıyorsunuz.Tabi bazı derslerde bu olamayabilir örneğin denetim.

Bilgi için teşekkür ediyorum.

selam arkadaşlar..öncelikle herkese başarılar.. Bende ilk kez yeterliliğe gireceğim 2013/3 dönemde.. Çalışmaya başlayalı 20 gün oldu fakat resmen gözüm korktu. keşke daha önce başlasaydım diyorum :( zaman kesinlikle yetmeyecek görünüyor. bulunduğum ilçede dershanede yok evde çalışarak başarılabilir mi

merhabalar...
bende ilk defa 2013/3 sınavına giricem
bende sınava 2 aydır çalışıyorum... denetim.. meslek.. hukuk kitaplarını 2 şer defa okudum ama aklımda ne kaldı derseniz neredeyse hiçbirşey... ben kesin bu haklarımın tamamını yakarım belgeyi alamadan

arkadaşlar merhaba. SMMM yeterlilik için genel olarak çalışmaya başladım ve bazı yazar ve kitap bilgilerini toparladım. Daha bir yılım var ancak yavaştan başlamak istiyorum.

MALİYET MUHASEBESİ YURDAGÜL ÇALDAĞ
DENETİM ÖMER DUMAN
VERGİ KAZIM YILMAZ
MUHASEBE ERCAN BEYAZITLI
HUKUK ARİF KOCAMAN

kitaplar ve yazarlar not aldıklarım bu kişilerdir. Ancak kitaplara baktığım zaman örneğin denetim kitapı 2008 basımı şeklinde çıkıyo. Bunların yeni tarihli basılmış olarak bulabilir miyiz? Bu kitaplardan çalışan kişiler varmıdır? teşekkür ederimm.

yeni basımları yok. özellikle hukuka arif kocamanın kitabından çalışmanı tavsiye etmem. mevzuatta çok değişiklik oldu. hangi konulara çalışacağına- yani konu başlıklarına- o kitaptan bakıp, daha güncel bir kitaptan o konulara çalışmak daha mantıklı.

yeni basımları yok. özellikle hukuka arif kocamanın kitabından çalışmanı tavsiye etmem. mevzuatta çok değişiklik oldu. hangi konulara çalışacağına- yani konu başlıklarına- o kitaptan bakıp, daha güncel bir kitaptan o konulara çalışmak daha mantıklı.

yardımın için teşekkür ederim. Hukuk demiş olduğunuz gibi çok değişiklik oldu. Ayrıca denetim de bir sürü yeni konular eklenmedi mi?