2013 Yılında Kayıt Edilmemiş Demirbaş

merhaba,

2013 yılının 8. ayında bir cep telefonu alınmış (GSM firması aracılığı ile) fakat bunun demirbaş kaydı yapılmamış.Ve fatura tutarı direk gider olarak kayıt edilmiş bugüne kadar.
sorum şu ; ben bunu şimdi 2014 yılı itibari ile demirbaş ayırabilir miyim?
cevap evet ise nasıl ayırayım?

merhaba,

ortada fatura yok fakat GSM faturasından her ay 94 TL Cihaz bedeli kesiliyor.
mesela Gsm faturası 500TL geldiyse by fatura Aralık 2013 tarihine kadar şu şekilde işlenmiş,
770.... 406
191.18 74
391..(GSM carisi) 500TL

Sayın suatsabri,

Soruyu anladık kabul edelim, ancak hem verdiğiniz örnek kötü hem de örneklediğiniz muhasebe kaydı.
Genellikle bu tür faturalarda 24 ay taksitlendirme olur ( 12 ay da mümkün ) biz 24 olduğunu varsayarsak 24 * 94 = 2.256 TL bir demirbaş kaydınızın olması gerekiyor. Durum böle ise şunları yapabilirsiniz;

Kurumlar ( Gelir ) beyannamenizi vermediğinize göre önce 770 hesapta cihaz bedeli olarak gider yazılmış tutarları demirbaş kaydına alarak düzeltme maddesi yaparsınız kalan tutarı da demirbaş hesabınıza ekler ve GSM firmasını alacaklandırırsınız. 2013 yılı kayıtlarınız düzelmiş olur, ilgili yıl amortisman kaydınızı da yapar işlemleri düzgün hale getirmiş olursunuz.

merhaba,

ortada fatura yok fakat GSM faturasından her ay 94 TL Cihaz bedeli kesiliyor.
mesela Gsm faturası 500TL geldiyse by fatura Aralık 2013 tarihine kadar şu şekilde işlenmiş,
770.... 406
191.18 74
391..(GSM carisi) 500TL

Bu nasıl bir muhasebe kaydı, bu nedir böyle.

ben bu şirkette yeni işe başladım ve eski muhasebecinin yaptıklarını anlatıyorum (daha anlatsam....)
bir şekilde hesapları düzeltmeye çalışıyorum.