2013 yılında SMMM lerin Kendi Müşterilerini denetlemesi

Arkadaşlar YTTK 400. maddede DENETÇİ-SMMM lerin kendi müşterilerini denetleyip denetleyemeyeceği ile ilgili bir konu varki yoruma açık değil ancak farklı görüşte olan arkadaşlarda var. Konunun aslı 400. maddede bir fıkrada son üç yılda denetlenecek şirketin yöneticisi-çalışanı-ortağı ise v.s. diğer fıkrada ise denetlenecek şirketin Finansal Tablolarının düzenlenmesinde pay sahibi ise deniliyor. Bu durumda 2012 yılında Mali Müşavirliğini yaptığımız 2013 yılında ise (Mali Müşavirliğini yapmadan) denetimini üstlendiğimiz şirketlerde denetçi olarak görev alma hususunda bir engel bulunmuyor. Görüşlerinizi bekliyorum.

SABRİ ORTA
SMMM
0552 333 82 52

Ynt: 2013 yılında SMMM lerin Kendi Müşterilerini denetlemesi

ebrukutlu ' Alıntı:
Bu durumda 2012 yılında Mali Müşavirliğini yaptığımız 2013 yılında ise (Mali Müşavirliğini yapmadan) denetimini üstlendiğimiz şirketlerde denetçi olarak görev alma hususunda bir engel bulunmuyor.

Bu görüşe katılmıyorum.
Sizin de yazdığınız gibi "son 3 yıl ifadesi" geçerli. Geriye dönük olarak 3 yıl diye düşünüyorum.

baltun ' Alıntı:
ebrukutlu ' Alıntı:
Bu durumda 2012 yılında Mali Müşavirliğini yaptığımız 2013 yılında ise (Mali Müşavirliğini yapmadan) denetimini üstlendiğimiz şirketlerde denetçi olarak görev alma hususunda bir engel bulunmuyor.

Bu görüşe katılmıyorum.
Sizin de yazdığınız gibi "son 3 yıl ifadesi" geçerli. Geriye dönük olarak 3 yıl diye düşünüyorum.

Bende sizin görüşünüze katılmıyorum. Mali müşavir daha önceden hizmet akdi ile bağımlı olarak çalışmamış ise şirkettin mali müşavirliğini bırakıp bu şirkete denetim hizmeti verebilir. Ayrıca bu konularda Kamu Gözetimi Kurumu yeni düzenlemeler yapabilir.

Değerli meslektaşlarım denetim ile ilgili birkaç tane gözden kaçan konu var bunlardan bir tanesi konu başlığı ikincisi ise YMM lerin aynı zamanda denetimini yaptığı firmaların tam tasdiğini yapması her iki konuda da SMMM .lerin sanki denetim dışına çıkartılma gayretleri varmış gibi. Eğer SMMM 2013 denetim yapamayacak ise suçu nedir ki ? denetim var idi bizmi yapmadık . Kanunen almış olduğu denetim yetkisini nerede kullanacak, hangi firma gel beni denetle der. Tersi bir durumda SMMM ler fiiliyatta denetim yapamaz. Müşteri bulmak okadar kolaymı. Zaten YMM.ler vergi denetimini ve denetçiliği bir arada götürürüz diye altyapı hazırlıyorlar. Oyuna gelmeyelim .

defter kayıt işlemlerini yaptığınız mükelleflerin denetimini yapamazsınız? buna cevaz veren hiç bir hüküm yok.muhasebe sistematiğine aykırı bir durum.

vedatd ' Alıntı:
baltun ' Alıntı:
ebrukutlu ' Alıntı:

Bu görüşe katılmıyorum.

Bende sizin görüşünüze katılmıyorum. Mali müşavir daha önceden hizmet akdi ile bağımlı olarak çalışmamış ise şirkettin mali müşavirliğini bırakıp bu şirkete denetim hizmeti verebilir. Ayrıca bu konularda Kamu Gözetimi Kurumu yeni düzenlemeler yapabilir.

Temenniler güzel tabi de. İşin bir de sistematiği ve etik yönü de var.

"...hizmet akdi ile bağımlı olarak çalışmamış ise şirkettin mali müşavirliğini bırakıp bu şirkete denetim hizmeti verebilir."

Hizmet akdi ile çalışmamış olmasına rağmen Mali Müşavirliği'nin yapıldığını anlıyorum yazdıklarınızdan, bu halde aynı şirketin denetiminin yapılması/yapılmak istenmesi söz konusu olmuyor mu ?

baltun ' Alıntı:
vedatd ' Alıntı:
baltun ' Alıntı:
ebrukutlu ' Alıntı:

Bu görüşe katılmıyorum.

Temenniler güzel tabi de. İşin bir de sistematiği ve etik yönü de var.

"...hizmet akdi ile bağımlı olarak çalışmamış ise şirkettin mali müşavirliğini bırakıp bu şirkete denetim hizmeti verebilir."

Hizmet akdi ile çalışmamış olmasına rağmen Mali Müşavirliği'nin yapıldığını anlıyorum yazdıklarınızdan, bu halde aynı şirketin denetiminin yapılması/yapılmak istenmesi söz konusu olmuyor mu ?

Yazdıklarım temenni değildir. Ben mevcut olan uygulamayı size açıkladım.

Denetimi yapılan şirkete vergi danışmanlığı yapılması veya tam tasdik hizmeti verilmesi etik oluyor da eskiden defterini tuttuğunuz şirketin denetimini yapmak mı etik dışı oluyor.? Kanun bunda etik dışı bir durum görmüyor. Ayrıca etik sayıldğı halde etik dışı diyerek kendinizi işin dışında tutmanızı da takdirle karşıladığımı belirtmek isterim.

Bağımsız çalışan mali müşavirlerin bağımsızlıkları denetçilerden farklı değildir. Denetçiler şirkete ne kadar bağlılarsa mali müşavirler de o kadar bağlıdırlar. Bu nedenle eskiden defterini tutuyor diye artık firmayı denetleyemezsin demek mali müşavirlik mesleğini anlamamış olmak demektir. Bağımsız çalışan mali müşavirler adı üstünde bağımsızdırlar.

Ayrıca mali müşavirlerin ve denetçilerin tam bağımsız olması gibi bir durum tüm dünyada yoktur. 2000'li yıllardaki denetim firmaları ile ilgili skandallar bunu açıkça göstermiştir. Bu skandallardan sonra yapılan sıkı düzenlemeler bile denetçilerin tam bağımsız olmasını sağlamayı amaçlamamıştır. Siz ücretinizi denetlediğiniz firmadan alacaksınız sonra aynı denetim firması olarak onlarca yıl aynı şirketi denetleyeceksiniz sonra da tam bağımsız diyeceksiniz. Böyle bişey yoktur. Denetim raporlarını okuyanlar da her zaman bunu gözönünde bulundurmalıdırlar.

Ayrıca bu konunun başlığında bir değişiklik yapılması daha doğru olur diye düşünüyorum. Şöyle: 2013 yılında SMMM lerin Eski Müşterilerini Denetlemesi...

Sayın vedatd,

A) "Denetimi yapılan şirkete vergi danışmanlığı yapılması veya tam tasdik hizmeti verilmesi etik oluyor da eskiden defterini tuttuğunuz şirketin denetimini yapmak mı etik dışı oluyor"

Bunlar etik değil tabi ki. Ancak bana göre (ve kanun metnine dayanarak) sizin yazdığınız şekil de etik gözükmüyor. Yoksa kendimi işin dışında tutmak gibi bir durum içerisinde değilim. Ancak "Vergi Hukuku'nda yorum" kısmını doğru olarak yapamazsam lisansüstü öğrenimde emek veren hocalarımın emeğine saygısızlık etmiş olurum diye düşünüyorum.

B) "Ayrıca mali müşavirlerin ve denetçilerin tam bağımsız olması gibi bir durum tüm dünyada yoktur. 2000'li yıllardaki denetim firmaları ile ilgili skandallar bunu açıkça göstermiştir." demişsiniz.

Denetim ile ilgili maddelerin (... alt veya üst soyundan biri, eşi veya üçüncü derece dâhil, üçüncü dereceye kadar kan veya kayın hısımlarının denetçi olamayacağı, meslekî faaliyetinden kaynaklanan gelirinin tamamının yüzde otuzundan fazlasını denetlenecek şirketten elde ediliyorsa...) gibi unsurlar bağımlılığı ortadan kaldırmaya yönelik maddelerdir.

Bu anlamda; kanunun doğru yorumlanması gerektiği ve mesleğin gelişimine yönelik fikirlerin mesleğe ivme kazandıracağı düşüncesindeyim.

C) Dünya'daki skandallarla ilgili verdiğiniz örneklerle ilgili olarak da şunu söyleyebilirim ki; kötü örnek, örnek değildir.

Biz, olması gerekenin peşinden gidelim, layıkıyla yapalım. Kanun boşluğunu (bu konuda boşluk da yok gibi ayrıca)nasıl yakalarız da kendimize yontarız fikrinin sonuçlarını hep birlikte gördük, görüyoruz. Geçtiğimiz hafta maillerle, fakslarla bunun mücadelesini de verdik.
Forumu takip ediyorsanız, diğer başlıklar altında açılan konularda da hep bunun sıkıntılarından bahsediliyor. (10 yıllık SMMM ayrımı, YMM ayrımı, tabi buna istinaden bizim de dahil olduğumuz SPK lisanslıların ayrımı vb.)

Saygılarımı sunuyorum.

6335 Sayılı Kanun'un 19. maddesi aşağıdaki gibi. Kanun'un (e), (f), ve (g) alt bentleri sanıyorum direkt olarak konuyla ilgili.

" MADDE 19 ? 6102 sayılı Kanunun 400 üncü maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve dördüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

?(1) Denetçi, bağımsız denetim yapmak üzere, 1/6/1989 tarihli ve 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa göre ruhsat almış yeminli mali müşavir veya serbest muhasebeci mali müşavir unvanını taşıyan ve Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca yetkilendirilen kişiler ve/veya ortakları bu kişilerden oluşan sermaye şirketi olabilir. Aşağıdaki hâllerden birinin varlığında, yeminli mali müşavir, serbest muhasebeci mali müşavir ve/veya sermaye şirketi ve bunların ortaklarından biri ve bunların ortaklarının yanında çalışan veya bu cümlede anılan kişilerin mesleği birlikte yaptıkları kişi veya kişiler, ilgili şirkette denetçi olamaz. Şöyle ki, önceki cümlede sayılanlardan biri;

a) Denetlenecek şirkette pay sahibiyse,

b) Denetlenecek şirketin yöneticisi veya çalışanıysa veya denetçi olarak atanmasından önceki üç yıl içinde bu sıfatı taşımışsa,

c) Denetlenecek şirketle bağlantısı bulunan bir tüzel kişinin, bir ticaret şirketinin veya bir ticari işletmenin kanuni temsilcisi veya temsilcisi, yönetim kurulu üyesi, yöneticisi veya sahibiyse ya da bunlarda yüzde yirmiden fazla paya sahipse yahut denetlenecek şirketin yönetim kurulu üyesinin veya bir yöneticisinin alt veya üst soyundan biri, eşi veya üçüncü derece dâhil, üçüncü dereceye kadar kan veya kayın hısmıysa,

d) Denetlenecek şirketle bağlantı hâlinde bulunan veya böyle bir şirkette yüzde yirmiden fazla paya sahip olan bir işletmede çalışıyorsa veya denetçisi olacağı şirkette yüzde yirmiden fazla paya sahip bir gerçek kişinin yanında herhangi bir şekilde hizmet veriyorsa,

e) Denetlenecek şirketin defterlerinin tutulmasında veya finansal tablolarının düzenlenmesinde denetleme dışında faaliyette veya katkıda bulunmuşsa,

f) Denetlenecek şirketin defterlerinin tutulmasında veya finansal tablolarının çıkarılmasında denetleme dışında faaliyette veya katkıda bulunduğu için (e) bendine göre denetçi olamayacak gerçek veya tüzel kişinin veya onun ortaklarından birinin kanuni temsilcisi, temsilcisi, çalışanı, yönetim kurulu üyesi, ortağı, sahibi ya da gerçek kişi olarak bizzat kendisi ise,

g) (a) ilâ (f) bentlerinde yer alan şartları taşıdığı için denetçi olamayan bir denetçinin nezdinde çalışıyorsa,

h) Son beş yıl içinde denetçiliğe ilişkin meslekî faaliyetinden kaynaklanan gelirinin tamamının yüzde otuzundan fazlasını denetlenecek şirkete veya ona yüzde yirmiden fazla pay ile iştirak etmiş bulunan şirketlere verilen denetleme ve danışmanlık faaliyetinden elde etmişse ve bunu cari yılda da elde etmesi bekleniyorsa,

denetçi olamaz.

(2) On yıl içinde aynı şirket için toplam yedi yıl denetçi olarak seçilen denetçi üç yıl geçmedikçe denetçi olarak yeniden seçilemez. Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu bu süreleri kısaltmaya yetkilidir.?

1-Kimsenin kanunun boşluğunu bulduğu falan yok. Ben ortada olan bişeyi söyledim.Mali müşavir ne kadar bağımsız ise denetçi de o kadar bağımsızdır. Eskiden defterini tuttuğunuz şirketin denetimini yapabilirsiniz. Çünkü artık kendi yaptığınız işi denetliyor değilsiniz. Bu konu tartışmaya açık bir konu değildir. Çünkü Bağımsız çalışan mali müşavirler bağımsızdırlar.

2-Vergi danışmanlığının verilmesi de etik olarak kabul edilmiştir. Bu konu tartışmaya açıktır elbette. Denetim ve etik her zaman tartışma konusu da olacaktır.

3-Denetçinin bağımsızlığını sağlama yönelik bir çok düzenleme vardır. Ama mevcut şartlarda tam bağımsız olma gibi bir durum yoktur. Süre kısıtlaması, akrabalık, hisse, ratasyon, ciro vb... Bunlar tam bağımsızlığı sağlamaz. Ancak bağımsızlığınızın bozulma ihtimalini azaltır.

Saygılar

Sayın baltun,

Sizi tartışmanın dışına itmek istemedim. Her konu tartışmaya açıktır elbette. Öyle lafın gelişi yazdım. Bi bakarsınız yarın öbürgün bi yasa çıkar eski müşterilerinizi de 3 yıl geçmedikçe denetleyezsiniz diyebilirler. Böyle birşey yapılırsa bana göre yanlış olur. Bu şekilde düşünmek mali müşavirlerilik mesleğinin itibarını zedeler. Ben de mali müşavirlerin bağımsız olmadığını biliyorum. Ama denetçiler neden bağımsız oluyorlar da mali müşavirler bağımsız olmasınlar. Neden mesleğimizin itibarını düşürelim. Unutmayalım ki denetim işini bir çoğumuz yapamayacağız. Yine mali müşavirliğe devam. Ciro sınırı vb. sınırlar getirilirse denetleyecek firma bulamayacağız. Eski mesleğe devam edeceğiz.

benim görüşüm kendi defterlerimizin denetlenmemesi yönünde hem denetim subjektif
bir yana kayar hemde ekonomik olarak denetim olayı komik rakamlara indirgenir.

2012 yılında kendi yazdığımız defterleri, 2013 yılında yine kendimiz denetlersek, yapılmış tüm fahiş hataları, yanlış kayıtları raporda objektif olarak belirtebilecekmiyiz....denetçi, kendisini denetlemiş olmuyormu? hakimin, kendisini yargılaması gibi bir şey bu....geçen sene kendi işlediğin, müşavirliğini yaptığın finansal tabloları, bir yıl sonra denetçi sıfatı ile yine kendimizin denetlemesi, denetimin ruhuna ve aklına aykırı bence.

sayın metesserdar 400.maddeyi neden basit şekilde anlamak istemiyorsunuz. Bir şıkkında son 3 yıl içinde çalışanı-yöneticisi-ortağı denetçi olamaz diyor. Sonraki şıklarda 3 yılın adı geçmiyor. Neden 3 yıl ile bağlantı kuruluyor. Bunun izahını anlamıyorum. Eğer bilançoların düzenlenmesi maddesinden bahsedersek buradan haklı olduğunuz konular ortaya çıkabilir. Ancak bu fıkradada son üç yıl değil bahsettiği yıl cari yıldır. Kanunun özünden burada bir engel çıkmayacağı görüşündeyim. Diğer bölüm etik ilkelere gelinirse bu iş çok su götürür. Ben size YMM.lerin UFRS bilgisinden sinden YMM lerin şuan itibariyle aynı firmanın 7.den fazla yıldır vergi denetimide olsa denetimini yaptığından ve hem tam tasdik hemde denetçi olarak aynı firmada aynı dönemde hizmet vermesinden ve daha nice etik kural ihlalinden bahsederim. Bugünkü şartlarda KOBİ .lerde denetimin geçmişi olmadığından evvel (Son) üç yıldan bahsetmek sözkonusu olamaz.

metesserdar ' Alıntı:
2012 yılında kendi yazdığımız defterleri, 2013 yılında yine kendimiz denetlersek, yapılmış tüm fahiş hataları, yanlış kayıtları raporda objektif olarak belirtebilecekmiyiz....denetçi, kendisini denetlemiş olmuyormu? hakimin, kendisini yargılaması gibi bir şey bu....geçen sene kendi işlediğin, müşavirliğini yaptığın finansal tabloları, bir yıl sonra denetçi sıfatı ile yine kendimizin denetlemesi, denetimin ruhuna ve aklına aykırı bence.

Denetim asıl olarak 2013 döneminde başlayacak. Yani denetlenmiş mali tablo asıl olarak 2013 yılının mali tabloları olacaktır. 2012'nin değil. Karşılaştırmalı tablolar yayınlanacağı için 2012 yılının verileri de denetlenmelidir. Bu nedenle metesserd'a kısmen katılıyorum. Karşılaştırmalı tablolar yayınlandığından bir yıl ara verdikten sonra denetim yapılması daha doğru olur.

Sayın Vedatd meslektaşım. Şuan bir geçiş dönemi olduğu için 2013 yılında etik olarak ve kanuni olarak eski müşterilerimizin bağımsız denetimini yapabileceğimizi düşünüyorum. Aksi görüş SMMM.leri bir şekilde denetimin dışında tutmak olur. Yoksa UDS ve diğer standartlardan gidersek bunun sonu gelmez. Aynı şekilde şuan YMM.ler 7 yıldan fazla süredir vergi denetimi yapıyor kanunen bu müşterilerinin bağımsız denetimi yapamayacağı sonucuna ulaşırız. Bence YMM.lerin bağımsız denetim yapma hakkı var ise SMMM lerinde eski müşterilerinin bağımsız denetimini yapmaya hakkı vardır. Saygılar

ebrukutlu ' Alıntı:
Sayın Vedatd meslektaşım. Şuan bir geçiş dönemi olduğu için 2013 yılında etik olarak ve kanuni olarak eski müşterilerimizin bağımsız denetimini yapabileceğimizi düşünüyorum. Aksi görüş SMMM.leri bir şekilde denetimin dışında tutmak olur. Yoksa UDS ve diğer standartlardan gidersek bunun sonu gelmez. Aynı şekilde şuan YMM.ler 7 yıldan fazla süredir vergi denetimi yapıyor kanunen bu müşterilerinin bağımsız denetimi yapamayacağı sonucuna ulaşırız. Bence YMM.lerin bağımsız denetim yapma hakkı var ise SMMM lerinde eski müşterilerinin bağımsız denetimini yapmaya hakkı vardır. Saygılar

Sn.ebrukutlu, ben teorik olarak olması gerekeni söyledim. İnsan kendi yaptığı işi değerlendirirken objektif olması çok zordur. Ama benim böyle bir fırsatım olsa hiç kaçırmam, denetimi yaparım.
Herkes bağımsızlığını ve objektifliğini kendine göre değerlendirmelidir. İnsan en objektif ve bağımsız olması gereken durumda taraflı davranabilir. Veya en taraflı olması gereken durumda tarafsız da davranabilir. Bana göre kanun izin veriyorsa ki bu kadar bariz bir konuda kanun düzenleme yapmıyorsa demek ki kanun açıkça buna izin veriyordur, denetim yapılmalıdır.
50.000.000 gibi bir ciro veya aktif büyüklüğü vb bir kiriter koyarlarsa denetleyecek şirket bulamayız. Kalan pastadan biz SMMM'lere de ancak %10 ya düşer ya düşmez. % 60-70 büyük denetim şirketlerine, % 20-30 YMM'lere... Diğerleri %90'ı götürürken biz de kanunun bize tanıdığı hakkı kullanmazsak aç kalırız.

Vedat bey zaten sorun da bu benim zaten 50.000.000. tl.yi geçen Mali Müşavirliğini yaptığım firmam var. Ve 20 yıldır beraberiz. Kanunda açıkça denetçi olmazsın demediği yerde sizin de belirttiğiniz üzere denetçi olmakta hiç bir mahzur yoktur. Eğer Bu mantıkla gidersek son 10 yılda aynı müşteride 7 yıl Mali Müşavirlik veya YMM.lik yapılan yerde de bağımsız denetim yapılamaz. Etik olmaz ancak geçiş dönemidir. Bağımsız denetimin (KOBİ.lerde) geçmişi yoktur. Bu yüzden geçmişi olmayan bağımsız denetimin geçmişinden bahsedilemez. Saygılarımla.

ebrukutlu ' Alıntı:
Vedat bey zaten sorun da bu benim zaten 50.000.000. tl.yi geçen Mali Müşavirliğini yaptığım firmam var. Ve 20 yıldır beraberiz. Kanunda açıkça denetçi olmazsın demediği yerde sizin de belirttiğiniz üzere denetçi olmakta hiç bir mahzur yoktur. Eğer Bu mantıkla gidersek son 10 yılda aynı müşteride 7 yıl Mali Müşavirlik veya YMM.lik yapılan yerde de bağımsız denetim yapılamaz. Etik olmaz ancak geçiş dönemidir. Bağımsız denetimin (KOBİ.lerde) geçmişi yoktur. Bu yüzden geçmişi olmayan bağımsız denetimin geçmişinden bahsedilemez. Saygılarımla.

Size kim bu işi kabul etmeyin derse ilk o bu işi kabul eder. Hiç kaçırmayın.