2014 Kasım Smmm Sınavı Açıklanmış

Kazanan arkadaşları tebrik ederim. Darısı Mart sınavında bizim başımıza. İlk girişimdi hazırlık filan yapmamıştım hiçbirşey beklemiyordum. Meslek hukunundan geçmişim :))
Cenabı ALLAH herkesin emeklerinin hakkını fazlasıyla verir inşallah.
Hem çalışıp hemde bu sınavı verebiliyor olmak gerçekten zor.

betul77 evet haklısınız. Ama maliyet ilk soru kuruşu kuruşuna doğruyken, ikinci soruda ufak bir hata varken 25 gelmesi ilginç değil mi? maliyetten ikinciye girdim ve mükemmel geçmişti, dün resmen şoka girdim puanı görünce.. Bir gariplik olduğu kesin

Benimde sizin gibiydi o yüzden 50 aldım ikinci sorumda ufak bir hata vardı ama insan gidişata hiçmi puan varmez

İçimizde benden başka Adana var mı arkadaslar...Beni de aradı baskanımız sag olsun...

* *Değerli Meslektaşım, * *Öncellikle sınavlarınızdaki başarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum, aramıza hoşgeldiniz. Meslek Yasamız gereği ** *aşağıdaki formları doldurarak 15 gün içinde Odamız’a müracaat edip Oda kaydınızı ve Ruhsat müracaatınızı ** *yaptırmanızgerekmektedir.*Bilgilerinizi rica ederim. Saygılarımla.****

İSTENİLEN EVRAKLAR:
TÜRMOB Sınav Sonuç Belgesi*(Elinize ulaşmadıysa TEOS sisteminden temin edebilirsiniz).
* 8 Adet Resim
* 1 Adet Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
* Resmi Kuruma Verilmek Üzere Cumhuriyet Savcılığı’ndan veya e-devlet üzerinden alınmış adli sicil belgesi
* Oda Kayıt Ücreti 490 TL’dir. 2015 Maktu Aidat Ücreti : 320 TL’ dir. (Ödemeyi, Oda veznesine aynı gün kredi kartıyla veya nakit olarak yapabileceğiniz gibi, Ek-1’deki Kredi Kartı ile Aidat ÖdemeTalimatı Formunu doldurarak ta yapabilirsiniz). İş Bankası Kurtuluş Şubesi (1032) 445 559 no’lu hesap. (Yeni kayıt olacak üyeler için geçerlidir). Aynı gün Odamız veznesinden Yapı Kredi, Akbank İş Bankası, Garanti Bankası,( Maximum,Axess,Garanti Bonus,World kartla ödeme yapabilirsiniz)Not: Serbest Muhasebeci iken sınavla Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olan meslek mensupları Oda kayıt ücreti ödemeyeceklerdir.
* TÜRMOB Ödenti Belgesi*(TÜRMOB sınav sonuç belgesinde yazılı olan tutarlar). TÜRMOB Web Sayfasından Kredi Kartlarınıza 6 Taksit olarak ödeme yapabilirsiniz
*(Yapı Kredi, İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank Kredi Kartlarına 6 taksit uygulanır*) www.turmob.org.tr*Adresinden Online İşlemler Menüsünden Kredi Kartı Kullanmak Suretiyle Yapılabilir.(ayrıntılar için tıklayınız...)Ayrıca İş Bankası Ankara-Küçükevler Şubesinde Bulunan TR45 0006 4000 0014 211 06780 21 IBAN No.lu Hesaba Masrafsız Ödeme Yapılabilir. Bundan sonraki süreçte aidat ve benzeri ödemelerinizi zaman kaybetmeden ve Oda’ya gelmeden yapmak istiyorsanız “ Kredi Kartı İle Aidat Ödeme Talimatı” Formu’nu doldurabilirsiniz. “Kredi Kartı İle Aidat Ödeme Talimatı”nızı , “Üye Kayıt Başvuru”nuzu, “Ruhsat-Kimlik Başvuru”nuzu, " Oda’nın web sitesinden (ISMMMO) formları indirerek yapabilirsiniz. 6322 sayılı “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, 31.05.2012 tarihinde kabul edilerek 15.06.2012 tarih 28324 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Bu Kanunun 18. ve 20.maddeleri uyarınca 492 sayılı Harçlar Kanunu’nda değişiklik yapılarak “Denetim yetkilendirme belgeleri ve müşavirlik ruhsatları” harca tabi tutulmuş, 6322 sayılı bu Kanun uyarınca da, 16.06.2012 tarih 28325 sayılı Resmi Gazete’de “Harçlar Kanunu Genel Tebliği (Seri No: 67)” yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kapsamda, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ruhsat harçları söz konusu belgelerin alınmasından önce, belgeleri vermeye yetkili birimin bulunduğu yerdeki süreksiz yükümlülüklere bakan vergi dairesine ödenecektir.
*Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ruhsat Harcı 592.10 TL. Bu harç tüm vergi dairelerine yatırılabilir. İşlem kodu 9229. Harç makbuzu diğer evraklarla birlikte Oda’ya teslim edilecektir. Harç makbuzu olmadan ruhsat başvurusu alınmayacaktır.
EKTEKİ FORMLAR: Kredi Kartı ile Aidat Ödeme Talimatı Üye Kayıt Başvuru Formu Ruhsat-Kimlik Başvuru Formu

Son düzenleme:
Arkadaşlar odaya gittim bugün kaydımı yaptırdım.. Artık bende İSMMMO üyesiyim.. Bi nüsha da oda sicil kaydı verdiler vergi dairesine götürmem için.. Vergi dairesinden gelip yoklama yaptıktan sonra tekrar odaya gidip çalışanlar listesine kayıt yaptırıcakmışım.. Kaşe için ödeme dekontum ve formlarımıda o zaman vericekmişim.. Odadaki işim bittikten sonra vergi dairesinin isteyeceği imza sirküsünü çıkarttırmak için notere gittim.. hazır gitmişken bide serbest meslek kazanç defteri tasdiklettim.. ama vergi dairesine henüz mükellefiyet kaydı açtırmadığımdan vergi dairesi olarak kocasinan vd çıktı tc'min yanında! aslında büromu açıcağım bölge vergi dairesi başka.. umarım bi sorun teşkil etmez.. size defter tasdiğinden önce vergi dairesinden mükellefiyet kaydınızı oluşturmanızı tavsiye ederim.. Böylece kayıtlı olduğunuz vd otomatik çıkar.. :rolleyes:

Arkadaşlar odaya gittim bugün kaydımı yaptırdım.. Artık bende İSMMMO üyesiyim.. Bi nüsha da oda sicil kaydı verdiler vergi dairesine götürmem için.. Vergi dairesinden gelip yoklama yaptıktan sonra tekrar odaya gidip çalışanlar listesine kayıt yaptırıcakmışım.. Kaşe için ödeme dekontum ve formlarımıda o zaman vericekmişim.. Odadaki işim bittikten sonra vergi dairesinin isteyeceği imza sirküsünü çıkarttırmak için notere gittim.. hazır gitmişken bide serbest meslek kazanç defteri tasdiklettim.. ama vergi dairesine henüz mükellefiyet kaydı açtırmadığımdan vergi dairesi olarak kocasinan vd çıktı tc'min yanında! aslında büromu açıcağım bölge vergi dairesi başka.. umarım bi sorun teşkil etmez.. size defter tasdiğinden önce vergi dairesinden mükellefiyet kaydınızı oluşturmanızı tavsiye ederim.. Böylece kayıtlı olduğunuz vd otomatik çıkar.. :rolleyes:
Hayırlı ugurlu olsun arkadaşım Rabbim işini rast getirsin inşallah. Birsey sormak istiyorum üye bilgilendirme Formu mail yolladilar ya smmm ruhsat harcı herhangi bir vergi dairesine yatırılabilir diyor oradaki harc tutari ile sonuç çıktisinda ki harc tutari daha farklı yazıyor sen nekadar yatırdin acaba işlem kodundan vd görebilir mi acaba teşekkür ederim :)

Son düzenleme:
Hayırlı ugurlu olsun arkadaşım Rabbim işini rast getirsin inşallah. Birsey sormak istiyorum üye bilgilendirme Formu mail yolladilar ya smmm ruhsat harcı herhangi bir vergi dairesine yatırılabilir diyor oradaki harc tutari ile sonuç çıktisinda ki harc tutari daha farklı yazıyor sen nekadar yatırdin acaba işlem kodundan vd görebilir mi acaba teşekkür ederim :)

Ben bu durumu İsmmmo'yu arayıp öğrendim.Sonuç çıktısında geçen yılın harç tutarı yazılıymış.Odanın gönderdiği üye kayıt formunda yazılı olan harç tutarı ödenecekmiş. Bilgilerinize.

odalar devletin almış olduğu 590 tl ruhsat harcına itiraz ediyorlar ve yakınıyorlar, haksızlık bu diyorlar.. fakat 3 yıldır stajyer olarak odadan evrakları aldığı stajyer yeterlilik sınavlarını geçince odaya kaydetmek için 500 -1600 tl arası odaya kayıt ücreti adı altında ücret talep ediyorlar. yazık günah .. her yıl odaların aldığı maktu aidat 300-400 arası.. birde çalışanlar listesine girersen beyannamedeki kazancın %1 nisbi aidat ödüyorsun. devletin harcını iptal ettiremiyorsan en azından odaya kayıt ücreti almasınlar..

Son düzenleme:
Ya arkadaşlar konuyla ilgili çok araştırdım forumda ama bulamadım.Şimdi ben teosta yazıyı gördüm klasik yazı hak kazandınız 15 gün içinde şu şu kadar falan filan.ben şirkette çalışıyorum şu andada ruhsata ihtiyacım yok iş hayatımda.Bu sıkışık zamanımdada 15 gün içinde bu kadar para yatırmamda imkansız şu durumda ben smmm ünvanı almaya hak kazandım 1 sene ve ya 1 bucuk sene sonra çıkartamazmıyım ruhsatımı.Dürüst olayım odayı aramayada tırsıyorum konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse sevinirim

Son düzenleme:
yanlis yonlendirme olmasin yanlisim varsa uyarin defter tasdikini ise basladiginiz gunden bir gun.once yaptirmalisiniz ki ceza gelmesin

Ya arkadaşlar konuyla ilgili çok araştırdım forumda ama bulamadım.Şimdi ben teosta yazıyı gördüm klasik yazı hak kazandınız 15 gün içinde şu şu kadar falan filan.ben şirkette çalışıyorum şu andada ruhsata ihtiyacım yok iş hayatımda.Bu sıkışık zamanımdada 15 gün içinde bu kadar para yatırmamda imkansız şu durumda ben smmm ünvanı almaya hak kazandım 1 sene ve ya 1 bucuk sene sonra çıkartamazmıyım ruhsatımı.Dürüst olayım odayı aramayada tırsıyorum konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse sevinirim

Merhaba,
Ruhsat için müracaat olayını istediğin zaman yapabilirsin. Sonuçta sınavlarını kazanmışsın,ortada kazanılmış hakkın var.Ruhsat alınması süre olayı ile ilgili meslek yasamızda herhangi bir ibare yok. Bağlı bulunduğun odadan aynı zamanda bilgi alabilirsin,çekinmene gerek yok.

Arkadaşlar adıma başka bir işle ilgili mükellefiyet tesis ettireceğim. Şirkette muhasebe elemanı olarak çalışıyorum. Mali müşavirlik sınavını kazandım. Bu benim başka işle uğraşmama engel değil di mi? Sonuçta defter tutmuyorum veya beyanname imzalamıyorum.

sınav sonuçlarına ancak bakabildim kazanan arkadaşları tebrik ederim.eskilerden bir betul77 kalmış.o da maliyet fobisinden kurtulmuş.inşallah bu dönem vergiyi de verip ruhsatını alır.