2014 Smmm Ruhsat Ücretleri ve Evrakları Neler?

SemaAdnan

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar TESMER SONUÇ AÇIKLAMA ve TEBLİGAT ALMA SİSTEMİ sitede çıkan yazı bu şekilde bu sayfanın altında da notlarımız yazıyor bu çıktı ile mi odaya gidiyoruz sadece yardımcı olur musunuz oda bizden ne kadar alacak toplam da ne kadar ödeyeceğiz? 15 gün içinde başvuru şart mı? Taksit yapıyorlarmış kaç taksit oluyor? TÜRMOB online işlemler ücret ödeme işlemleri ekranından da ödeme yapılıyormuş odaya da gitsek ödesek olur mu ? Yardım lütfen

3568 sayılı Kanun ve Sınav Yönetmeliği hükümleri uyarınca, katılmış olduğunuz Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavlarında
başarılı olduğunuz ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanını almaya hak kazandığınız görülmüştür..
Meslek ruhsatınızın hazırlanabilmesi için on beş gün içerisinde ilinizin bağlı bulunduğu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasına,
SMMM unvanı ile kayıt olmanız ve aşağıda bildirilen TÜRMOB hesaplarına, TC. Kimlik Numaranızı belirterek; Ruhsat Bedeli
1.080,00-TL, İnşaat Fonu 195,00-TL, Eğitim Fonu 195,00-TL, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu 195,00-TL, Kimlik Bedeli
90,00-TL olmak üzere, tek havale işlemi ile toplam 1.755,00-TL ödemeniz ve ruhsat işlemlerinizi başlatmanız gerekmektedir.
Ayrıca,6322 sayılı "Amme Alacaklarının Tahsil Usulü" Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un
20.maddesi uyarınca 537,80-TL'lik "Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ruhsat Harcının ilgili vergi dairesine ödenmesi
gerekmektedir. Bu yazımız bildirim niteliğinde olup, kutlar, başarılarınızın devamını dileriz.

Merhaba

1755 TL TÜRMOB'un aldığı pay en fazla 6 taksit yapıyorlar. 537,80 TL Veraset ve İntikal Vergi Dairesine nakit ödeniyor. Odaların kayıt ücretleri ise her odaya göre değişiyor. İzmir 1450 TL istiyor. 6 taksitten fazlası için 'gel yardımcı oluruz' dediler.

15 gün içinde almak şart değil. Bu tebligatın dışına ikametgah, noter onaylı diploma, nüfus sureti, fotoğraf vs.. bazı belgeler isteniyor. Bu liste odanın web sitesinde vardır sanırım.

Arkadaşlar alakasız bi konu altında alakasız bi soru sorcam :) ya geliri hesaplarken aylık bağkur ödemeleri haricindeki yapılandırılmış bağkurlarıda düşüyomusunuz siz...???

kesin sevdiği mükellefidir :D ii bende düşeyim bariii ...teşekkürleerr...

hmm :) kar ayarı yapmaktan canımız çıkıyo bu haftalar Rabbim sonumuzu hayır etsn inş :)

Merhaba

1755 TL TÜRMOB'un aldığı pay en fazla 6 taksit yapıyorlar. 537,80 TL Veraset ve İntikal Vergi Dairesine nakit ödeniyor. Odaların kayıt ücretleri ise her odaya göre değişiyor. İzmir 1450 TL istiyor. 6 taksitten fazlası için 'gel yardımcı oluruz' dediler.

burada yanlış bir bilgilendirme yapıyorsunuz, 537,80 TL'yi veraset ve intikal vergi dairesi değil, en yakınınızda bulunan herhangi bir vergi dairesine ödeyebilirsiniz. yani sizin dediğiniz gibi veraset intikale ödeme şartı diye bişey yok. istanbuldan ruhsat alacak olan arkadaşlara için söylüyorum, size verilen listede yazan tutarlar da dahil olmak üzere 3.100 TL ödeme yapacaksınız.

burada yanlış bir bilgilendirme yapıyorsunuz, 537,80 TL'yi veraset ve intikal vergi dairesi değil, en yakınınızda bulunan herhangi bir vergi dairesine ödeyebilirsiniz. yani sizin dediğiniz gibi veraset intikale ödeme şartı diye bişey yok. istanbuldan ruhsat alacak olan arkadaşlara için söylüyorum, size verilen listede yazan tutarlar da dahil olmak üzere 3.100 TL ödeme yapacaksınız.

İzmir odasının bana söylediği bu ama. hatta hangi ilçelerde olduğunu söylediler. Bu nedenle öyle yazdım.

dostlar siz o 3100 ü öpün başınıza koyun ben 4750 ödiycem :( ya arkadaşlar bu türmob 6 taksit yapıyoya bunu vade farksız yapıyo de mii? ha bide odalarda aynı şekilde vade farksız mı?

Son düzenleme:
Meslek ruhsatınızın hazırlanabilmesi için on beş gün içerisinde ilinizin bağlı bulunduğu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasına,

diyor 15 gün içinde başvuru şart dğeil mi

Sema hayırlı olsun.

Arkadaşlar 15 gün şartı diye birşey olması mümkünmü?
Adamın parası yoksa napacak?
Yada parası bile olmasa ruhsatı şuan almak istemiyorsa ne olacak?

Sebebi ne olursa olsun ruhsatı 15 gün içinde almayan kişinin sınavımı iptal edilecek? Stajımı iptal edilecek? Tekrar staj başlatma sınavına girip staj yapıp staj bitirmeyi tekrar vermesimi istenecek?

Biraz mantıklı olmak lazım. İstediğiniz zaman alın ruhsatınızı kimse zorlamaz sizi :)

Sema hayırlı olsun.

Arkadaşlar 15 gün şartı diye birşey olması mümkünmü?
Adamın parası yoksa napacak?
Yada parası bile olmasa ruhsatı şuan almak istemiyorsa ne olacak?

Sebebi ne olursa olsun ruhsatı 15 gün içinde almayan kişinin sınavımı iptal edilecek? Stajımı iptal edilecek? Tekrar staj başlatma sınavına girip staj yapıp staj bitirmeyi tekrar vermesimi istenecek?

Biraz mantıklı olmak lazım. İstediğiniz zaman alın ruhsatınızı kimse zorlamaz sizi :)

ben mantıklıyım bencede mantıklı değil sonuçlar 60 günden fazla sürerken açıklanması 15 gün çok erken nitekimde param yok zaten şu an prosedürlere takılmak istemiyorum burası türkiye

İSMMMO ve TURMOB'a ödenecek toplam tutar 3.033,00 TL, tabi bunun içinde 290,00 TL 2014 yılı aidatı da var.
Düşünsenize büronuz yok ve çalışıyorsunuz maaşınızdan her ay 25 TL odaya ödemek zorundasınız.
-ki SMMM olup ta maaşı o yüksek kaç kişi var acaba bu tutarı görmezden gelebilsin.

Kaşe ücretinin 187,00 TL olduğu odada bu tutar yine de insaflı !!! (En iyi kırtasiyede 20,00 TL kaşe:) )

Allah'tan benim ruhsat bedelini çalıştığım şirket karşıladı.Yarın sabah gidip tüm başvurularımı yapacağım.
Herkeze Allah ödeme kolaylığı versin.

peki arkadaşlar bu odaların kafalarına göre ruhsat ücreti almalarını herhangi biyere şikayet edebilirmiyiz...mesela bi çok şehirde 3000-3100 arası değişirken bizde 4750...gelde yeme kafayı...

İSMMMO ve TURMOB'a ödenecek toplam tutar 3.033,00 TL, tabi bunun içinde 290,00 TL 2014 yılı aidatı da var.
Düşünsenize büronuz yok ve çalışıyorsunuz maaşınızdan her ay 25 TL odaya ödemek zorundasınız.
-ki SMMM olup ta maaşı o yüksek kaç kişi var acaba bu tutarı görmezden gelebilsin.

Kaşe ücretinin 187,00 TL olduğu odada bu tutar yine de insaflı !!! (En iyi kırtasiyede 20,00 TL kaşe:) )

Allah'tan benim ruhsat bedelini çalıştığım şirket karşıladı.Yarın sabah gidip tüm başvurularımı yapacağım.

Ne mutlu size. Şirketinizi kutlarım ama sizde çok faydalı oluyorsunuz onlara demekki, onlarda bu ücretinizi karşılıyorlar.

vayyy bee böyle biş yerleride varmış demek :) tebrikler

Benim ruhsatımı da şirket karşılıyor ama maaşa 200 lira mali müşavir zammı yaptı.Yıllardır boşuna uğraşmışım gibi geliyor.Staj başlatma sınavı staj yeterlilik onca zaman onca harcama ayda 200 lira fark içinmiş.Emeklerime acıyorum.
Öyle deme arkadaşım Allah bir kapı açar. Yine müşaviriniz iyi niyetli davranmış. Biliyorsunuz ülkemizde ehliyet alırsın, ehliyetsiz ama iyi sürücü adam "arabayı ehliyet kullanmıyor" der. Bizim meslekte de hakeza öyle. Tecrübe edinip belli bir seviyeye gelmeden verilen maaşa göz yumacaksınız ya da kendi büronuzu açacaksınız.