2014 Yılı Kapanmamış Kredi Muh.Kaydı

Üstadlarım hepinize merhaba

1.2014 yılında kapanmamış bir krediyi daha önceki elemanlar kapattıkları için 2015 de devam eden kredi ödemelerini hangi hs.a işlemek doğru olur 689 diye düşündüm ne derece doğru bilemiyorum

2.sorum ciro edilmiş bir alacak senedimiz ödenmediği için bize iade oldu ciro tarihi eylül iade tarihi aralıktır. işlemim şu şekil ;
----/-------
128
121
----/------
120
320
cari ters kayıt
----/----

Saygılar

Üstadlarım hepinize merhaba

1.2014 yılında kapanmamış bir krediyi daha önceki elemanlar kapattıkları için 2015 de devam eden kredi ödemelerini hangi hs.a işlemek doğru olur 689 diye düşündüm ne derece doğru bilemiyorum

2.sorum ciro edilmiş bir alacak senedimiz ödenmediği için bize iade oldu ciro tarihi eylül iade tarihi aralıktır. işlemim şu şekil ;
----/-------
128
121
----/------
120
320
cari ters kayıt
----/----

Saygılar

Aslında bir bilanço kalemi olduğu için düzeltme yapmanız daha doğru olur. Yani düzeltme beyannameleri verip düzgün devam etmek gerekir. Yoksa 689 hesaba at demek hem yanlış yönlendirmek hem de sizin dediğiniz gibi ne derece doğru olur . Tabiki doğru olmaz

Aslında bir bilanço kalemi olduğu için düzeltme yapmanız daha doğru olur. Yani düzeltme beyannameleri verip düzgün devam etmek gerekir. Yoksa 689 hesaba at demek hem yanlış yönlendirmek hem de sizin dediğiniz gibi ne derece doğru olur . Tabiki doğru olmaz

üstadım öncelikle nezaketiniz için teşekkür ederim 75 okuyucu içerisinde sadece siz cevap yazmışsınız ...

birşey daha danışmak istiyorum şuan çalıştığım büronun durumu içler acısı banka ekstrelerini daha yeni yeni alabiliyoruz firmalardan işlenmeyen kaybolan faturalar makbuzlar havalarda uçuyor geçici de yapıldı malüm ve geçici vergiyi dolayısıyla kurumları da etkileyecek yüklü miktarda faturalar belgeler geliyor, önünü alamıyoruz (yani senelerdir alamamışlar hala bu durum devam ediyor)

bu belgeleri mecburen 2015 yılı içerisine işlemek durumunda kalıyorum örneğin banka ekstrelerinde kom./vergi vs. gibi yada c/h tutması için 2015yılına kdvsiz ft. eklemek gibi ..
hal böyle iken geçici beyannamede ayrı kurumlarda ayrı kar/zarar çıkacaktır budurumun ne gibi sakıncaları vardır sizce nasıl bir yol izlenmelidir ?

saygılar

Geçici vergide yanılma payı içinde kalıyorsanız fark çıkması önemli değil. Ancak sizin yazdıklarınıza göre geçici v. düzeltme beyanı verilmesi gerekir.