2016/1 Smmm Yeterlilik Sınav Soru Değerlendirmesi

denetim den son hakkımdı, 2. soruya fazladan bilgiler yazdım. örneğin "türleri nedir?" sorusuna ben amaç, kapsam ve statü yönünden bakarak cevap verdim. ****nın açıklamış olduğu cevaplarda çok kısa anlatılmış. Verdiğim bu fazla bilgiden ötürü tırsıyorum arkadaşlar not kırma olabilir mi? daha önce başına böyle bir durumla karşılaşan var mı? not kırarlar mı?

teşekkürler.

Kesmemeleri Lazım.

umarım öyle olur

Denetim in 2. sorusu ile ilgili benimle aynı şeyleri düşünen arkadaşlar var mı bilemiyorum ama ders kitaplarında "Denetim" kavramı amaçları yönünden ayrılıyordu Bağımsız Denetim değil. yine türleri dediğimizde de 3 kısma ayrılan bir bilgi mevcut. Sınav komisyonu Bağımsız denetim açısından konuyu ele aldığında bu soru da bir yanlışlık olmuyor mu? (Çok taktım 2. soruya :)

valla bende finansal tablolarda bilanço hesaplarını geçirirken yanlışlık yaptım ama tüm förmülleri belirterek çözdüm puan gelirmi acaba diye içim içimi yiyor bekleyip görecez

tecrübeli arkadaşlar daha iyi yardımcı olabilirler, benim ilk girişimdi o yüzden puanlama sistemleri nasıl hiç fikrim yok.. bana kalırsa benim bütün cevaplarım doğru :) ama komisyon nasıl okuyor, kimler okuyor, adaletli mi okuyorlar bilgisi olan varsa paylaşırsa seviniriz..

Merhaba,
meslek hukukunda ne yaptınız? Benim tedbir kararı ve yasak işler yarım yarım, 1.soruyu anlamadım asgari ücreti yazdım son soruda da bir şeyler yazdım da cevap o değilmiş. Nasıl değerlendirme olur? Herkesinki çok kötü geçmiş, en azından bir şeyler yazanlara ekstra puan verilir mi :)

Merhaba,
meslek hukukunda ne yaptınız? Benim tedbir kararı ve yasak işler yarım yarım, 1.soruyu anlamadım asgari ücreti yazdım son soruda da bir şeyler yazdım da cevap o değilmiş. Nasıl değerlendirme olur? Herkesinki çok kötü geçmiş, en azından bir şeyler yazanlara ekstra puan verilir mi :)

ben girmedim ama mesleği bu dönem kanaatimce baya zor sormuşlar.meslek hukukunda anahtar kelimeleri yazarsan puan veriliyor.

tecrübeli arkadaşlar daha iyi yardımcı olabilirler, benim ilk girişimdi o yüzden puanlama sistemleri nasıl hiç fikrim yok.. bana kalırsa benim bütün cevaplarım doğru :) ama komisyon nasıl okuyor, kimler okuyor, adaletli mi okuyorlar bilgisi olan varsa paylaşırsa seviniriz..

sözel derslerde genellikle kilit kelimeleri arıyorlar.onları yazdığın vakit puanını alırsın.boş şeylerden bahsedip kağıdı doldurursan puan alamazsın.

umarım öyle olur

Denetim in 2. sorusu ile ilgili benimle aynı şeyleri düşünen arkadaşlar var mı bilemiyorum ama ders kitaplarında "Denetim" kavramı amaçları yönünden ayrılıyordu Bağımsız Denetim değil. yine türleri dediğimizde de 3 kısma ayrılan bir bilgi mevcut. Sınav komisyonu Bağımsız denetim açısından konuyu ele aldığında bu soru da bir yanlışlık olmuyor mu? (Çok taktım 2. soruya :)

Denetim in 2. sorusu bir tek bana mı garip geldi :) Yandaş arıyorum.. Siz ne düşünüyorsunuz?

bence sorular zaten kafa karıştırıcıydı, tam ne istediklerini anlayamadım bende amaç yönünden kapsam yönünden vs yazdım da yazdım.. Amaç yönünden denilince aklıma ilk mali tablo, uygunluk, faaliyet, özel amaçlı denetimler geldi aklıma.. onları açıkladım.. bu arada meslek te oda denetiminde benim gibi denetim kurulunu yazan var mı :) ben onu istediklerini düşündüm, halbuki genel olarak kim denetler onu da biliyordum ama denetim kurulunu yazdım maalesef..

bence sorular zaten kafa karıştırıcıydı, tam ne istediklerini anlayamadım bende amaç yönünden kapsam yönünden vs yazdım da yazdım.. Amaç yönünden denilince aklıma ilk mali tablo, uygunluk, faaliyet, özel amaçlı denetimler geldi aklıma.. onları açıkladım.. bu arada meslek te oda denetiminde benim gibi denetim kurulunu yazan var mı :) ben onu istediklerini düşündüm, halbuki genel olarak kim denetler onu da biliyordum ama denetim kurulunu yazdım maalesef..

**** NIN VERDİĞİ CEVAP BU ŞEKİLDE

SORU:2) Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları İle Türkiye Serbest
Muhasebeci Mali Müşavirler Ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği Organlarının Denetimi Hakkında
Yönetmelik’e göre oda denetimine yetkili olanlar kimlerdir ve denetim hangi konuları kapsar? (25 Puan)

Cevap 2:
Denetimi Yapacaklar
Bu Yönetmelik çerçevesinde Birliğin ve odaların denetimi, Gelirler Genel Müdürlüğünün teklifi ve
Bakanlık Makamının Onayı ile denetim elemanları tarafından yapılır.

Oda Ve Birlik Organlarının Faaliyetleri İle İlgili Denetim Aşağıdaki Konulan Kapsar.
a) Ruhsat işlemleri,
b) Sınavlara ilişkin işlemler,
c) Disiplin cezalarına ilişkin işlemler,
d) Birlik ve odaların gelirlerine ilişkin işlemler,
e) Birlik ve odaların harcama ve giderlerine ilişkin işlemler,
f) Tutulması gereken defter ve belgelere ilişkin işlemler,
g) Oda ve Birlik organlarının Kanun ve yönetmeliklerde belirtilen hükümlere uyup uymadıkları,
h) Oda ve Birlik organlarının yukarıdaki bentlerde sayılan hususların dışında kalan diğer işlemleri.

Hukuk sınavında, çekin karşılıksız çıkmasının şartlarına neleri yazdınız arkadaşlar ?

denetim den son hakkımdı, 2. soruya fazladan bilgiler yazdım. örneğin "türleri nedir?" sorusuna ben amaç, kapsam ve statü yönünden bakarak cevap verdim. ****nın açıklamış olduğu cevaplarda çok kısa anlatılmış. Verdiğim bu fazla bilgiden ötürü tırsıyorum arkadaşlar not kırma olabilir mi? daha önce başına böyle bir durumla karşılaşan var mı? not kırarlar mı?

teşekkürler.

fazla bilginin üstünü çizer. Gerekli kısma gerekli puanı verir. Ancak bu Vergi dersi olsaydı emin ol fazla puan bile alırdın :)

Aynı bocalamalar bende de oldu.
Denetimden dediğin gibi yaptım meslekte de benimde aklıma direkt oda denetimi geldi denetim kurulu yazdım maalesef :)
Yani sorularda ince kafa karıştırmalar vardı.
Ayrıca meslek hukukunu ciddi anlamda zorlamışlardı bu sınavda.

son yapılan özel smmm sorularına baktım.özellikle denetim sorularına. bize sorulan sorular üniversite hocalarının elinden çıkmış gibiydi. özel smmm soruları eskiden denetim soruları nasılsa aynı o şekilde. net ve bilindik sorular. bir standardın olması gerekiyor ama nerde...