2017 Bağımlı Smmm Maaşları Ne Durumda ???

ik yöneticisiyim. 150 çalışanlı 5 şubeli firmada 10, toplamda 17 yıllık tecrübe sahibiyim. Altımda personel yok, aöf mezunuyum. Net 3700 TL ücret almaktayım. Mutsuzum.

İyi bir ücret en azından bu piyasa şartlarında çok iyi bir ücret alıyorsunuz.
Ne gibi firmalar da hangi pozisyon için başvuru yaptınız ne gibi konularda kendını zı tamamlamaya çalıştınız ?

saygıdeğer meslektaşlarım; ücret kişinin bilgi tecrübesi ve kendini iş görüşmesinde iş deneyimini pazarlamasından ibarettir. büroda stajımı yaptım; doğru düzgün ücret alamıyordum tabi, staj bitince ruhsatımı alınca bürodan ayrıldım; kendimi inşaat muhasebesi ve inşaat muhasebesinde vergi uygulamarını alanında yetiştirdim; yaklaşık 5 yıldır büyük bir inşaat firmasında çalışıyorum; bu firmanın da tek yetkili muhasebe direktörüyüm; firma büyük çaplı işler yapmaktadır. bizim meslekte bazı meslek mensuplar inşaat sektöründe ruhsatlarını kullanmıyorlar; nedeni ise inşaat sektöründe kayıtdışı çok diye; maliye idaresinden sıkıntı gelmesin diye ürkek davranıyorlar; arkadaşlar risk herkes için risktir. kanunu dolanan insan heryerde kanunu dolanır. sizede zarar verir. şu an itibariyle sadece inşaat muhasebesi alanı ile ilgileniyorum; ve bu dalın vergi hukukuylada ilgilenmekteyim; bu alanda bilirkişilikte yapmaktayım; ülkemiz açısından milli ekonominin 3 te 2 sini inşaat sektörü üstlenmiştir. bu yüzdende inşaat sektörüyle yakından ilgilenmekteyim.

inşaat muhasebe sistemleri
inşaat muhasebesi vergi uygulamaları
yap sat inşaat muhasebesi
hasılat paylaşımı muhasebe sistemi
asgari işçilik hesaplamaları;
inşaat muhasebesi sistemleri kurulum ve danışmanlık hizmeti de veriyorum.
bu alanla ilgili ve diğer alanlarla ilgili

kısmi bölünme ; tasfiye işlemleri; devir birleşme nevi, değişikliği iş ve işlemlerinide yapıyorum; bu alanlarla ilgili ticaret odalarında istenilen özvarlık tespit raporları; sermaye ödendi tespit raporları; aktif büyüklük raporları ; ve özel amaçlı smmm raporuda hazırlıyorum.

şunu tekrar belirtmekte fayda var; ingilizce bilmiyorum; büyük eksikliğimdir kabul.
ama inşaat muhasebesi sisteminde epey bir tecrübe bilgi birikim mevcuttur.

ruhsat alıpta içi boş olursa malesef para kazanılamıyor. temelin içini hep desteklemek lazım; boş temel bir sarsıntıda gidiyor.

Henüz ruhsatım yok. Yeterlilik sınavına gireceğim yakında.
İstanbulda ihracat yapan bir şirkette çalışıyorum.
Maaşım 3.000 tl

Ticaret mezunuyum örgün iki sene isletme okudum şuan dgs ile devam edip smmm sınavı için calışmalımıyım , yoksa bir mali büroda iş tecrübesi edinerek daha sonra sınav içinmi uğraşmalıyım tam bir dönüm.noktasında mesleğimi bırakmalıyım neden bukadar itibar görülmüyoruz. Normal bir şirkette bağımlı mali müşavir ücretleri nekadardır

5 yıl deneyimli bir şirketi tamamiyle yönetecek bir bağımlı smmm en az 4000 tl ücret alır.ikibin alır ikibin beşyüz alır lafları tam bir hurafe..şuan deneyimsiz vasıfsız ınsanlar en az 1400-1800 alıyor diğer mesleklerde.Ön muhasebe elemanları 2000 -2500 ücret almaktadırlar.Düşük ücretlere çalışan iş bulamam kaygısıyla deneyimsiz kişiler bence.Benim çevremde gördüklerim en basitinden 3500 den başlıyor 7500 tl ye kadar çıkıyor.Mesleği öldürmeyelim lütfen.

Bu meslek öleli çok oldu da, farkında değiliz. Bu ülkede o kadar yıl eğitim alıp, bu kadar ağır sorumlulukların altına girip te, bu kadar az kazanan başka bir meslek daha yok. Lise mezunu bir emlakçı bile, bir daire satıp bizim 1 ayda nelere katlanarak kazandığımız parayı kazanıyor.

merhabalar, aldığınız maaş şirketin sektörüne sizin o sektrör hakimiyet derecesine, mesleki bilgi ve tecrübenize,firmadaki konumuza göre değişir.

Bugun İSMMMO internet sayfasından iletişim linkinden öneri bölümüne 2018 Yılı bağımlı çalışan SMMM ler için resmi ücret tarifesi getirilmesini talepte bulundum.Dikkate alınırmı bilmem.Mesleğin yükledikleri sorumluluklarla işverenlerin önerdiği düşük orantısız ücretler karşısında tüm bağımlı çalışan üyeler adına bir nebze olsun yakınmaların dineceği ve iyileşmenin artacağı kanatindeyim.Üye sayısı bir hayli fazla olan tüm bağımlı smmm lerinde öneri vererek destek olmasını rica ederim.Odalar tüm üyelerin menfaatlerini düşünmeli kanatindeyim.

Bugun İSMMMO internet sayfasından iletişim linkinden öneri bölümüne 2018 Yılı bağımlı çalışan SMMM ler için resmi ücret tarifesi getirilmesini talepte bulundum.Dikkate alınırmı bilmem.Mesleğin yükledikleri sorumluluklarla işverenlerin önerdiği düşük orantısız ücretler karşısında tüm bağımlı çalışan üyeler adına bir nebze olsun yakınmaların dineceği ve iyileşmenin artacağı kanatindeyim.Üye sayısı bir hayli fazla olan tüm bağımlı smmm lerinde öneri vererek destek olmasını rica ederim.Odalar tüm üyelerin menfaatlerini düşünmeli kanatindeyim.

Evet hocam standart bir tarife olması lazım bağımlı çalışanlar için. Ben ruhsatımı alalı 2 yıl oldu yaklaşık 8 yıl tecrübem var. Şu anda bir inşaat şirketinde çalışıyorum ve aldığım maaş 3500 tl. Birçok yere başvurdum ve çalıştım ancak bu rakamın üzerine bir türlü çıkamadım. İş aramaya devam ediyorum, 4500-5000 aralığında ücret talep ediyorum ancak dönen olmuyor uzun süredir. Nerede yanlış yapıyorum bilmiyorum, ama piyasada çok daha iyi maaşa çalışanlar var. Bu arada İstanbuldayım. Uzun süredir iş başvurularıma dönen olmuyor. Piyasa bu kadar kötü mü oldu :(

İsmmmo'nun meslek elemanı yetiştirme kursundan haberiniz vardır umarım?
bu kurslardan çıkacak kişilerin piyasada düşük ücretlere çalışacağını var sayarsak sizin bu talebiniz asla gerçekleşmyecekdir.

Evet hocam standart bir tarife olması lazım bağımlı çalışanlar için. Ben ruhsatımı alalı 2 yıl oldu yaklaşık 8 yıl tecrübem var. Şu anda bir inşaat şirketinde çalışıyorum ve aldığım maaş 3500 tl. Birçok yere başvurdum ve çalıştım ancak bu rakamın üzerine bir türlü çıkamadım. İş aramaya devam ediyorum, 4500-5000 aralığında ücret talep ediyorum ancak dönen olmuyor uzun süredir. Nerede yanlış yapıyorum bilmiyorum, ama piyasada çok daha iyi maaşa çalışanlar var. Bu arada İstanbuldayım. Uzun süredir iş başvurularıma dönen olmuyor. Piyasa bu kadar kötü mü oldu :(

muhasebe alanından referans olmadan iş bulmak (maaş bandının 4.000 - 4.500 olduğu şartları kastediyorum) imkansız derecede zor.
ben de bir kaç iş görüşmesi yapmıştım. koca koca kurumsal firmalarda. pozisyon muhasebe şefi 18 şubenin işlemlerini takip edeceksin maaş talebin ne dediler. başlangıç olarak 4.000 olabilir dedim.
şuan bu işi yapan arkadaş 2.500 alıyor. dedi.
zaten o arkadaş bu yüzden ayrılıyor. ya adamın şartlarını iyileştir ya da uzun soluklu kalabilecek şartlarda birini al...
malesef buna benzer 2-3 görüşmem oldu. Referans lazım herşeyden önce... Gerisi bir şekilde yürüyor.
Kimsenin mali müşavire hürmeti yok. parayı idare edebilmek de lazım. yani ister istemez finans konusunda da çalışmak gerekiyor ki patronun asıl kıymet verdiği şey bu.
muhasebe bir şekilde yapılır şeklinde düşünülüyor.
Üzücü ama gerçek bu.

muhasebe alanından referans olmadan iş bulmak (maaş bandının 4.000 - 4.500 olduğu şartları kastediyorum) imkansız derecede zor.
ben de bir kaç iş görüşmesi yapmıştım. koca koca kurumsal firmalarda. pozisyon muhasebe şefi 18 şubenin işlemlerini takip edeceksin maaş talebin ne dediler. başlangıç olarak 4.000 olabilir dedim.
zaten o arkadaş bu yüzden ayrılıyor. ya adamın şartlarını iyileştir ya da uzun soluklu kalabilecek şartlarda birini al...
malesef buna benzer 2-3 görüşmem oldu. Referans lazım herşeyden önce... Gerisi bir şekilde yürüyor.
Kimsenin mali müşavire hürmeti yok. parayı idare edebilmek de lazım. yani ister istemez finans konusunda da çalışmak gerekiyor ki patronun asıl kıymet verdiği şey bu.
Üzücü ama gerçek bu.

Valla birçok yerde çalıştım, sağlam referanslarımda var tecrübemde var. 4000-4500 maaş aralığı tecrübeli bir smmm için az bile. Birçok ruhsatsız arkadaşım 3 bin alıyor zaten. Sanırım bu aralar işsizlik çok fazla.

Üzücü ama gerçek bu.

Bence üzücü bir durum yok.İş sözleşmesi yapıyorsunuz.karşı taraf sizden bir çok görevler karşısında sorumluluk istiyor siz ondan karşılığını ücret talep edemiyor çekiniyorsunuz.Ne kadar ekmek o kadar köfte kimse kusura bakmasın.2500 e varsa imza atarak maliye,sgk,belediye,emniyet vs bir çok kamu kurumunu tepesinde her an konabilirim gibi taşıyacak biri gider öyle şirketlerde katiplip yapar.Bizim ülkemizde ne yazıkki ölücüler çok.Rastladımı zaten hiç konuşmayacaksın bile.Tecrübeli mesleğin verdiği sorumlulukları bilen bir mali müşavir zaten o fiyata çalışmaz..Çalışan varsa da baştan sağma bilip bilmeden bir işler yapar ucuza kapattım diyen şirkete 50 katı zarar verir o patronların haberi bile olmaz.Bunun bilincinde olan şirketler zaten başlangıç maaşı 4000 bin öneriyorlar.Sen her yıl 300-500 binlik vergi hesaplıcan sonra yüz iki yüz tl nin hesabını yapıcan.Çevrenizde ön muhasebede çalışan arkadaşların maaşlarını sorun ondan sonra piyasayı değerlendirin.Şuan piyasalar darboğazda.Her kesimden bir sıkıntı var.işsizlik var bunlar doğru ve olumsuz şeyler yalnız bu ülkede yaşamakta çok pahalı..Şuan paranın bir değeri bile yok.4000 bin alsan ne olur zenginmi olucan 4 kişilik bir ailede.

Ruhsat sahibiyim. 200 çalışanlı bir firmada bağımlı SMMM olarak çalışıyorum. 5.500 TL maaş + şirket aracı tahsis edildi. Ocak ayında 6.000 Olacak. Bağımlı çalışan bir SMMM' nin maaş aralığının çalıştığı firmanın hacmine göre en düşük 4.000 TL den başlayarak yukarı doğru seyretmesi gerektiğini düşünüyorum.

Arkadaşlar yeni senede 3200 olan maaşımı 3700 yapacaklarmış. Daha fazla veremiyorlarmış. :mad: Ruhsat sahibiyim ve bir inşaat firmasında çalışıyorum. A dan Z ye tüm muhasebe işlemlerini yapıyorum. Defterleri bende, 7 sene tecrübem var. Yüksek lisans mezunuyum. Ancak bu firmada çok rahatım kimse bana karışmıyor. Çok fazla sinir stres yok. Yeni evliyim ve evimi geçindirmekte de zorlanıyorum bu maaşla. Sizce iş değiştirmeli miyim ? Piyasa nasıl, iş bulmakta yada 4000 tl üzerine iş bulmakta zorlanır mıyım ? Not: İstanbulda yaşıyorum.

Arkadaşlar yeni senede 3200 olan maaşımı 3700 yapacaklarmış. Daha fazla veremiyorlarmış. :mad: Ruhsat sahibiyim ve bir inşaat firmasında çalışıyorum. A dan Z ye tüm muhasebe işlemlerini yapıyorum. Defterleri bende, 7 sene tecrübem var. Yüksek lisans mezunuyum. Ancak bu firmada çok rahatım kimse bana karışmıyor. Çok fazla sinir stres yok. Yeni evliyim ve evimi geçindirmekte de zorlanıyorum bu maaşla. Sizce iş değiştirmeli miyim ? Piyasa nasıl, iş bulmakta yada 4000 tl üzerine iş bulmakta zorlanır mıyım ? Not: İstanbulda yaşıyorum.

sizi anlayabiliyorum ama hep böyle yeni evli çocuk okuyor ev aldı kredi çekti işleri insanı maalesef pısırık yapıypr korkmayım metin olun siizn işe ihtiyacınız olduğu gibi işverinde size ihtiyacı var ben bunalıyorum aileme vakit ayıramıyorum deyim muhakkak cuamrtesini kendinize tatil yapın ve 4000 den aşağı lusuruma bakmayın çalışamam bu kadar ufak meblağ için takılmayalım aksi takdirde hem kendime hem mesleğime hem de meslekdaşalrıma ihanet etmiş olurum fazla bir şey istemiyorum diyerek güzel bir konuşma yapın işsiz kalmazsınız cesur olun ama hop diye de çıkmayın hemen işveren seni sessiz sakin birisi oalrak gördüğü için ne ayaklar ve dümenler çevirir ne laf camabzlığı yapar oyuna gelme kendini ağırdan sat