2017 Bağımlı Smmm Maaşları Ne Durumda ???

Merhaba konu aktiftir umarım fikir almak istiyorum sizden.
Bir firmada 5300TL karşılığı yönetici olarak çalışıyordum ve mali müşavir olmaya karar verdim 2017/3 dönem sınavına girdim ve kazandım.Çalıştığım firma kabul etmedi stajyer olarak ve işten ayrıldım.Bir inşaat firmasında stajyer olarak başladım ve asgari ücretten bile daha düşük bir maaş alıyorum.Şu an çalıştığım firma büyük bir firma ve bana firmaya ait plazada ofis hediye edeceklerini ve kendi büromu açmamda yardımcı olacaklarını taahhüt ettiler. Hatırı sayılır ingilizce ve rusça hakimiyetim var,örgün üniversite mezunuyum(iyi bir üniversite olmasa da:)),turizm sektöründe yöneticilik tecrübem var,genel muhasebe konusunda henüz yeni sayılırım,yaşım ise 26.
Yüksek maaşlı çalışırken bekardım lakin düğün arefesindeyim şu sıralar.Bazı firmalardan tatminkar maaşlı iş teklifi alıyorum stajımı da sayıyorlar fakat uzun süreli çalışacağımı taahhüt etmemi istiyorlar.Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

sdkara1 şuan önünüzde uzun bir staj süresi var.Daha önce yöneticiliği muhasebe üzerine mi yaptınız.Yaş olarak aynı yaşlardayız.Açıkçası şuan bende geçim derdi yüzünden staja başlamak ya da bu mesleği devam ettirmek istemiyorum.Çünkü askerlikten sonra evlenmeyi düşünüyorum birikmiş paramız da kısıtlı olduğu için staj yaparken iş aramaktan ve düşük maaşla ev geçindirmekten korkuyorum.Ben Mali müşavir ofisin de personel olarak çalışıyorum.Maaşım aylık 2.300-2400 TL'civarı.Çevreniz geniş ise bağımlı SMMM olarak çalışıp ileride kendi ofisinize açabilirsiniz.Ruhsat alıp ben iç anadolu da ege de doğu da dahi 3500 TL den aşağı çalışan görmedim.Çevremiz de ki şirketler de muhasebe müdürleri dahi ruhsatsız ve üniversite mezunu olmadığı halde 3.800,tl net maaş araba ve prim alıyorlar.Önemli olan kendinize inanmanız güvenmeniz.
Fakat inanırsanız 5.000,00 dolar da alırsınız 1500 TL de size kalmış.Allah hepimizin yardımcısı olsun.Saygılarımla...

Sevgili @smtzdmrr cevabınız için teşekkürler.
Yöneticiliği öncelikle işe alım müdürü akabinde insan kaynakları müdürü olarak yaptım.Fakat birim beni çok fazla yıprattığı için devam ettirmek istemedim.Bir ara polis olmayı,memur olmayı bile aklımdan geçirmişliğim vardır, sıkıntılı günler yaşıyordum.Muhasebe departmanında çok fazla tecrübem yoktur, özellikle genel muhasebe bayağı bir eksiğim mevcut.Burada aldığım maaş yok denecek kadar düşük,ev geçindirmem imkansız bu durumda.Başka stajyer arkadaşlarla konuştuğumda maaşların ekseriyetle 1000-1400 aralığında olduğunu söylüyorlar.Hatta benimle aynı maaşı alıp evli ve çocuklu bir stajyer dahi var. Geleceği güzel fakat 3 yıl gibi uzun bir dönem sömürülmeye değer mi?

Rica ederim sdkara1.Aynı dönemleri bende yaşıyorum.Staj süresi en aşağı 3 yıl.Fakat yeterlilik sınavını bir kere de verebilir miyiz onu da bilmiyorum.Ruhsat almak için süre sanki biraz daha uzayacak.Fakat işi öğrendikçe maaşınız artar.Yaşımız ilerlemeye başlıyor.Aileden kalan köklü demirbaş ya da nakit sermayemiz de fazla değil.Bu para ile geçinmem mümkün değil.eşlerimiz anlayışlı olacak fakat nereye kadar.Karşı tarafın aile si de çok önemli.Malum devir artık eskisi gibi değil.Finansal durum her şeyin önüne geçti.
Memurluğu bende düşündüm.Dezavantajı sadece ömür boyu 08-00 : 17-30 arası çalışmak.Ömür boyu maaşımıza gelecek zam belli.fakat Müfettişlik ve müşavirlik gibi kıdemli memurlukların maaşları yetecek düzeyde.Avatantajları ise sizi işten çıkınca arayacak kimse yok.Ertesi gün bu işçiyi unuttum bu beyannameyi bildirdim mi gibi kafanızda deli sorular ile uykuya yatmayacaksınız.Bu çok güzel bir duygu..
Bizim işin avantajı ise ilk başlarda kazandığınız paranın 30-35 yaş aralığına gelince 10 katına çıktığını göreceksiniz.Kendinizi geliştirdiğiniz takdirde her zaman emeğin karşılığını alırsınız.Memur maaşının 2 katını 5 katını kazanma şansınız var.En önemlisi de izin derdiniz yok.Güvenilir ve çalışkan bir personeliniz olduğunda izin derdiniz sıkıntı olmuyor.Sürekli izin almanız gereken bir şefiniz yok.Kahvaltı ya da öğle yemeği saatinizi belirleyen bir şey yok.Benim bu mesleği düşünmemin tek sebebi ileride ofise sistemi kurduğum da sıkıldığım zaman kafamı dinleyebilmek.Aileme yeterli zamanı ayırabilmek.Fakat bu mesleğin en büyük dezavantajı ise stresin bünyeye yuva yapması.Bu da en kötü tarafı.Geceleri gündüzleri stres bitmek bilmez bu meslekte.Önceki işiniz gibi stres sürekli olacak.Belki de önceki işinizden fazla olacak.Fakat bu mesleği seviyorsanız kesinlikle devam edin derim.Eliniz de kısa ve uzun vadede size yine aynı ücretleri kazandırabilecek işler varsa onları da göz artı etmeyin.Saygılarımla..

Son düzenleme:
Bağımlı smmmlerin bu hali ne olacak ? Bağımlı smmm olarak şu ana kadar 2 ayrı şirkette defter tuttum. Ancak maaş ve statü olarak muhasebeciler satış bölümünün gölgesinde kalıyorlar. En kötü satışçı bile ayda 5000 tl alıyorken, ben 3500 tlden yukarı çıkamadım. Neden böyle bilmiyorum, 8 sene tecrübem var ama iş yok. Yada iş aramayı bilmiyorum sanırım. (istanbuldayım) Bugün yeni bir satışçı başladı işe. Bilin bakalım asıl mesleği ne ? Kendisi mali müşavirmiş ve mesleği bırakıp satışçı olmaya karar vermiş. Bende bu gidişle satış bölümüne kaymayı düşünüyorum. :banghead:

Son düzenleme:
Bağımlı smmmlerin bu hali ne olacak ? Bağımlı smmm olarak şu ana kadar 2 ayrı şirkette defter tuttum. Ancak maaş ve statü olarak muhasebeciler satış bölümünün gölgesinde kalıyorlar. En kötü satışçı bile ayda 5000 tl alıyorken, ben 3500 tlden yukarı çıkamadım. Neden böyle bilmiyorum, 8 sene tecrübem var ama iş yok. Yada iş aramayı bilmiyorum sanırım. (istanbuldayım) Bugün yeni bir satışçı başladı işe. Bilin bakalım asıl mesleği ne ? Kendisi mali müşavirmiş ve mesleği bırakıp satışçı olmaya karar vermiş. Bende bu gidişle satış bölümüne kaymayı düşünüyorum. :banghead:

Verdiğiniz bu örnek tartışılır.Benim çalıştığım şirkettede üç satışçı var sırasıyla asgari ücret+2000 ve şefide olgun biri 3000 alıyor.Ben ise 4500 alıyorum.11 yıl muhasebe bürosu 7 yıl şirket deneyim var.az buluyorum.Hatta ilerleyen zamanlarda ofis te açabilirim.Ofisi olan malimüşavirler ayda en az 10.000 den aşağı kdv matrahı beyan etmiyorlar.Çoğunun cadde üzeri işyerleri ve altlarında son model arabaları var.benden çokmu çalışıyorlar veya deneyimliler onu bilemem.Bildiğim tek şey en düşük asgari ücretin 1600 olduğu on muhasebe personelinin bile 2500 istediği.İlk malimüşavir olduğumda işveren bana 2500 teklif etmişti.kabul etseydim şimdi 3000 olmuşmudu onuda bilemem.Çünki sürekli iş yok kazanmıyorum diyor lüksün lüksünü yaşıyor.Kendini pazarlamak önemli bence.Onu bunu zengin etmek isteyen hayrada çalışabilir ama ben değil.

Verdiğiniz bu örnek tartışılır.Benim çalıştığım şirkettede üç satışçı var sırasıyla asgari ücret+2000 ve şefide olgun biri 3000 alıyor.Ben ise 4500 alıyorum.11 yıl muhasebe bürosu 7 yıl şirket deneyim var.az buluyorum.Hatta ilerleyen zamanlarda ofis te açabilirim.Ofisi olan malimüşavirler ayda en az 10.000 den aşağı kdv matrahı beyan etmiyorlar.Çoğunun cadde üzeri işyerleri ve altlarında son model arabaları var.benden çokmu çalışıyorlar veya deneyimliler onu bilemem.Bildiğim tek şey en düşük asgari ücretin 1600 olduğu on muhasebe personelinin bile 2500 istediği.İlk malimüşavir olduğumda işveren bana 2500 teklif etmişti.kabul etseydim şimdi 3000 olmuşmudu onuda bilemem.Çünki sürekli iş yok kazanmıyorum diyor lüksün lüksünü yaşıyor.Kendini pazarlamak önemli bence.Onu bunu zengin etmek isteyen hayrada çalışabilir ama ben değil.

Üstad cevap için teşekkür ederim. Zam zamanımız geldi patronla konuşacağım en azından 4000 tl olmasını rica edeceğim. Olmazsa başka işlere yöneleceğim çarem yok. Ofis açmayı bende istiyorum hatta cadde üzeride de açarım ancak portföyümüz yok maalesef.

İnanın ben de geçen gün oturup kara kara düşünürken bunu düşündüm. İlk fırsatta mesleği değiştirmeyi düşünüyorum.

Sebebi ücretlerden ayrı Türmob ve yüce devletimizin çıkardığı yasalar. Mali müşavirler biliyorsunuz bazı cezalarda artık işverenle müteselsil sorumluluğu sahip. Böyle bir saçmalık var mı? İşveren kazanıyor 50000 TL Müşavir kazanıyor Taş çatlasa 5000. Eee? İşverenle aynı sorumluluk? Ben şuan imza yetkimi ve ruhsatımı kullanmıyorum ve Kullanmayı da DÜŞÜNMÜYORUM.

Türmob ne zaman oturduğu yerden izlemeyi bırakır, devlet de hakkaniyetli davranmaya başlar o zaman kullanırım.

Geçenlerde bir firma sahibi bünyesine mali müşavir alacağını söyledi ve "4.500 hatta 5.000" TL maaşa kadar çıkabileceğini söyledi. Piyasa o kadar kırılmış vaziyette ki 5.000 çok yüksek bir maaş olarak düşünülüyor :) İş verenlerin nazarında ticaret meslek lisesi mezunu bir muhasebeciyle aramızdaki tek fark unvan galiba.Büro açmadan ve yatırımlar yapmadan hak ettiğimiz ücretleri kazanamayacağız galiba. Henüz stajın başındayken bile insanı sıkıntılı düşüncelere sokan meslek gibi meslek :)

SELAMLAR meslektaşlarım ruhsatımı alalı 3 yıl oldu ama hiç kullanmadım yeni bir iş fırsatı çıktı muhasebe olarak vergi dairesinden şifre nasıl alınır ne istenir. bildiğim şifre şirkete veriliyor. oda aidatlarını şirkete ödetiyormusunuz yoksa kendiniz mi ödüyorsunuz. Birde beyannamelerde beyannameyi düzenleyen kısmına kendi adımızı mı yazıyoruz.
ör. smm Ofiste BAYRAK SMMM. AHMET TİCRATETSİCİL NO:XXXXX TEL:XXXXX MAİL: XXXXX TEL: XXXXX ŞEKLİNDE
Büyük çaplı şirketlerde (hadleri aşan) boş bırakılıyor. ymmm tam tastik boş bırakılıyor. Ymm sürekli danışmanlık sözleşmesi var ise ymm imzası olmalıdır. Bazı meslektaşlar şirket şifreleri ile gönderirken ortağın ismini yazıyor. durum nedir.

Arkadaşlar Beni staj başlatmaya girecek ve meslekte şüphe eden arkadaşlar iyi okusun. Ben üni biter bitmez kpssden tiksindiğim için staj başlatma sınavına hazırlandım. Kursa gittim ilk seferde kazandım. Daha öncesinde hiç iş tecrübem yoktu. İki hafta gibi bir sürede staj yeri buldum. 900 tl maaşla staja başladım. Burun kıvıranlar oldu ama kendi stratejimi belirledim. Mesleği öğrenene kadar sabredecektim. 1 yıl 900 liraya çalıştım. Yeri geldi bardak yıakdım,yeri geldi temizlik yaptım ama yılmadım. 1 sene sonunda epey bir yol aldım ve şartları tekrar konuşmak için mali müşavirimin yanına gittim. Onun da bazı gerekçeleri vardı ve artış olmadı. Ben de o aralarda internettren ve odanın cv sayfasına cv bırakarak iş bakmaya başladım. Velhasıl yeni yerime başlayalı 2 ay oluyor. Önceki müşavirimle de iyi ayrıldık. Şuanki yerimde de 2bin kazanıyorum. Şuanki stratejim de stajı burada bitirmek ve donanımlı bir mali müşavir olarak ruhsatı almak. Mesleğe her gün lanet ettğim günler oldu. Ama sabırla zamanla yoluna giriyor. 2 bin çok para değil ama şuan için ben memnunum. Diyeceğim o ki isteyerek mesleği seçen arkadaşlar saçm sapan yazılarla geri adım atmasın. İstediği yolda ilerlesin ve samimi olsun. Diğer kapılar zamanla açılıyor...

Arkadaşlar Beni staj başlatmaya girecek ve meslekte şüphe eden arkadaşlar iyi okusun. Ben üni biter bitmez kpssden tiksindiğim için staj başlatma sınavına hazırlandım. Kursa gittim ilk seferde kazandım. Daha öncesinde hiç iş tecrübem yoktu. İki hafta gibi bir sürede staj yeri buldum. 900 tl maaşla staja başladım. Burun kıvıranlar oldu ama kendi stratejimi belirledim. Mesleği öğrenene kadar sabredecektim. 1 yıl 900 liraya çalıştım. Yeri geldi bardak yıakdım,yeri geldi temizlik yaptım ama yılmadım. 1 sene sonunda epey bir yol aldım ve şartları tekrar konuşmak için mali müşavirimin yanına gittim. Onun da bazı gerekçeleri vardı ve artış olmadı. Ben de o aralarda internettren ve odanın cv sayfasına cv bırakarak iş bakmaya başladım. Velhasıl yeni yerime başlayalı 2 ay oluyor. Önceki müşavirimle de iyi ayrıldık. Şuanki yerimde de 2bin kazanıyorum. Şuanki stratejim de stajı burada bitirmek ve donanımlı bir mali müşavir olarak ruhsatı almak. Mesleğe her gün lanet ettğim günler oldu. Ama sabırla zamanla yoluna giriyor. 2 bin çok para değil ama şuan için ben memnunum. Diyeceğim o ki isteyerek mesleği seçen arkadaşlar saçm sapan yazılarla geri adım atmasın. İstediği yolda ilerlesin ve samimi olsun. Diğer kapılar zamanla açılıyor...

Kardeş umarım istediğin yerlere gelirsin. Bende stajerken aynı senin gibi bu meslekten çok umutluydum. Ancak ruhsat aldıktan sonra maalesef aradığımı bulamadım ve büyük hayal kırıklıklarına uğradım, meslekten soğudum resmen. Şu anda bu mesleği yapmak istemiyorum hatta, bulabilirsem başka bir iş yapacağım zorunlu olduğumdan çalışıyorum. Çok fazla mali müşavir var, mükelleflerin yoksa bu meslek bağımlı olarak yapılmaz, yapılsa da çok şanslı olup iyi bir şirkete girmediğin sürece geçinmekte zorlanırsın.