2017 Yılı Asgari Ücret Desteği

Rietveld

Tanınmış Üye
BKK 2017/9865 5510 Sayılı Kanun Geçici 71
22 Şubat 2017 Tarihli Resmi Gazete
Sayı: 29987
Karar Sayısı : 2017/9865
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun geçici 71 inci maddesi uyarınca 2017 yılında sağlanacak destek tutarının belirlenmesine ilişkin ekli Kararın yürürlüğe konulması; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 1/2/2017 tarihli ve 1377248 sayılı yazısı üzerine, 5510 sayılı Kanunun geçici 71 inci maddesine göre, Bakanlar Kurulunca 6/2/2017 tarihinde kararlaştırılmıştır.
Recep Tayyip ERDOĞAN
CUMHURBAŞKANI
6/2/2017 TARİHLİ VE 2017/9865 SAYILI KARARNAMENİN EKİ
KARAR

Destek tutarı
MADDE 1- (1) 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun geçici 71 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca 2017 yılı için sağlanacak olan destek tutarına esas gün sayısının tespitinde dikkate alınacak prime esas günlük kazanç tutarı 110 TL olarak, aynı fıkra uyarınca desteğe esas günlük tutar ise 3,33 TL olarak tespit edilmiştir.
Yürürlük
MADDE 2- (1) Bu Karar 1/1/2017 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Yürütme
MADDE 3- (1) Bu Karar hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.

------------------------

Anladığım kadarıyla bu sene ki destek tutarı yine geçen sene ki gibi 99,90 tl olacak 30 gün çalışan 1 kişi için.

Merhaba Rietveld,
Asgari ücret desteğinden yararlanmak için e-sgk'da süreç nasıl olacak ? " 6661 sayılı kanun gereğince Asgari Ücret Destek Tutarları modülünden" ilgili tutarı öğreniyoruz. Peki daha sonra APHB verirken mi bir işlem yapmak veya bir yeri tıklamak gerekiyor ? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Eskisi gibi devam edecek. Eğer yararlanıyorsanız sistem otomatik düşecek modülde gözüken indirimi. Bir işlem yapmanıza gerek yok.

Geçen yıl destekten yararlanmayı atlamışız. Bu yıl ilk defa yararlanacağız. Daha önce tahakkuklarımızda veya APHB verirken görmemiştik. Şimdi nasıl bir yol izlemek gerekli ?

AÜ desteğinde sizin bir şey yapmanıza gerek bulunmamakta.
SGK hak ettiğiniz desteği otomatik hesaplayıp ödemeniz gereken toplam primden düşüyor ve siz kalanını ödüyorsunuz.

Destekten yararlanmayı unutmanız gibi bir durum söz konusu olamaz çünkü sistem şartları sağlayan tüm işverenleri otomatik olarak yararlandırıyor zaten. Başvuru falan yapmanız gerek yok.

Siz başka bir indirimden bahsediyor olabilir misiniz ?

Benim anlamadığım; Herhangi bir başvuru gerekmiyorsa 2016 yılında neden otomatik yararlandırılmadık. Şimdi e-sgk hesabımızda aşağıdaki gibi bir bilgi var. Bu ne anlama geliyor anlamadım. Bilgisi olan arkadaşlar var mı ?

2016 / 01 = 3.274,00 TL
2016 / 01 = - 3.274,00 TL

Asgari ücret desteğinden yararlanmak için gerekli şartları taşıyor musunuz ? Eğer şartları sağlıyorsanız otomatik yararlanırsınız. Sağlamıyorsanız sistem yararlandırmıyor.

benim anlamadığım; herhangi bir başvuru gerekmiyorsa 2016 yılında neden otomatik yararlandırılmadık. şimdi e-sgk hesabımızda aşağıdaki gibi bir bilgi var. Bu ne anlama geliyor anlamadım. Bilgisi olan arkadaşlar var mı ?

2016 / 01 = 3.274,00 tl
2016 / 01 = - 3.274,00 tl

hangi ekranda gördünüz bu bilgiyi ?

Verdiğiniz linkle bizlerin görebilmesi için şifrelerinizi de yazmanız gerekir ki bunu yapamazsınız.
E-bildirgede "6661... aü destek" linkinden baktığınızda görünen rakam yararlanabileceğiniz rakamdır. Tahakkuk aldığınızda tahakkuktaki toplam rakamı aynen bankaya ödüyorsanız sgk'ca destek şartlarınızı sağlamıyorsunuz görüldüğünden olabilir. Durumunuz bu şekilde ise ilgili müd. dosyanıza bakan memur ile yüz yüze görüşmelisiniz.

Vermiş olduğunuz linkler 2016 yılı için yararlanılacak teşvik tutarlarını gösteriyor 2017 için yararlanılacak tutarların görüntüleceği ekran henüz aktif hale gelmedi anladığım kadarıyla

2016 yılında destekten faydalandım. Her hangi bir değişiklik olmadığı halde 2017 primleri 100 lira desteksiz yani 577 tl olarak tahakkuk ediyor. Düzelirmi bu durum

AÜ desteği ekranında görülmektedir.
Erteleme yapanlar için bu yapıldığı gibi 27/03 ve sonrasında rakamlar oluşacaktır.

Benim anlamadığım; Herhangi bir başvuru gerekmiyorsa 2016 yılında neden otomatik yararlandırılmadık. Şimdi e-sgk hesabımızda aşağıdaki gibi bir bilgi var. Bu ne anlama geliyor anlamadım. Bilgisi olan arkadaşlar var mı ?

2016 / 01 = 3.274,00 TL
2016 / 01 = - 3.274,00 TL
merhaba,Bu dediğiniz farklı bir konu yani öteleme ile ilgili 2016 aralık 2017 ocak ve 2017 subat 2017 ekım kasım ve aralık aylarına öteleniyor

merhaba devlet desteğinde bildiğim kadarıyla ödeme sütunlarında ücret ya da prim ikramiye kısımlarında yazmasının bir farkı yok değil mi, yani ikisinin toplamını alıyor, doğru mudur, teşekkür