2019/1 SMMM Yeterlilik

Merhaba,

Geçtiğimiz haftasonu 2019 yılının ilk yeterlilik sınavını geride bıraktık.

Diğer sınav dönemlerinden farklı olarak fazlasıyla homurdanmalar var bu dönemde.

Sınavın açıklanma sürecine kadar bu başlık altında yorumlarımızı paylaşabiliriz.

Herkese geçmiş olsun :)

Merhaba,

Geçtiğimiz haftasonu 2019 yılının ilk yeterlilik sınavını geride bıraktık.

Diğer sınav dönemlerinden farklı olarak fazlasıyla homurdanmalar var bu dönemde.

Sınavın açıklanma sürecine kadar bu başlık altında yorumlarımızı paylaşabiliriz.

Herkese geçmiş olsun :)

Ne gibi homurdanmalar var?

Denetim, Hukuk ve Maliyet sınavlarının çok zor olduğuna dair yorumlar gördüm sosyal medyadaki ilgili sayfa kullanıcıları tarafından.

Finansal muhasebede ise uzun süredir ilk defa tablo verilmeden soru sorulmuş ve açılış kaydı yapılmadan başlanıyormuş.

Vergi hariç tüm sınavlarda alışılmış tarzın dışına çıkıldığı belirtiliyor.

Mesela SPK bile alışılmışın dışında kolay gelmiş :)

Hukuk, idare yargılama hukuku sorusu çıkacak kadar ve iş yerlerinde denetim sorusu çıkacak kadar zordu. Ne odanın ne de başka kurs yerlerinde gösterilen kaynaklarda bu bilgilere rastlayamadık. Dolayısıyla bize aktarılmayan bir bilgiden sorumlu tutmaları çok entresan.
Denetim de keza öyle. Kamu yararına işlem yapan kurumların listesini ilk kez bu sınavda gördüm.
Maliyet hiç olmazsa gördüğümüz duyduğumuz yerlerden çıktı. Yapamayan yeterince çalışmadığından yapamamıştır. Ama hukuk ve denetim için aynı şeyi söyleyemem. SMMM yeterlilik sınavlarının yapıldığı ilk dönemden bu yana emsali yok.

Merhaba arkadaşlar,
Benim bir dersim kaldı meslek hukuku cevapları paylaşsam acaba bana kaç puan alabileceğim konusunda değerlendirme yapabilirmisiniz. Şimdiden Teşekkürler.
soru:1 3568 sayılı smmm ve ymm kanununa göre meslek mensubu olabilmenin genel şartları nelerdir.
cevap 1
- T.C. VATANDAŞI OLMAK.
- MEDENİ HAKLARINI KULLANMA EHLİYETİNE SAHİP OLMAK.
- KANUNİ HAKLARDAN MAHRUM BULUNMAMAK
-CEZA VEYA DİSİPLİN SORUŞTURMASI SONUCUNDA MEMURİYETTEN ÇIKARILMIŞ OLMAMAK
- MESLEK ŞEREF VE HAYSİYETİNE UYMAYAN DAVRANIŞLARI BULUNMAMAK
- TCK 53. MADDESİNDE BELİRTİLEN SÜRELER GEÇMİŞ OLSA BİLEKASTEN İŞLENEN BİR SUÇTAN DOLAYI 1 YIL VEYA DAHA FAZLA SÜREYLE, AFFA UĞRAMIŞ OLSA BİLE ANAYASAL DÜZENE KARŞI İŞLENMİŞ SUÇLAR ZİMMET İRTİKAP RÜŞVET DOLANDIRICILIK İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA KARA PARA AKLAMA EDİMİN İFASINA FESAT KARIŞTIRMA GİBİ SUÇLARDAN MAHKUM OLMAMAK.

SORU2 DİSİPLİN YÖNETMELİĞİNE GÖRE MESLEKTEN ÇIKARMA CEZASINI GEREKTİREN HALLER NELERDİR.
CEVAP 2
-5 YIL İÇİNDE 2 DEFA GEÇİCİ FAALİYETTEN ALIKOYMA CEZASI ALDIĞI HALDE BU CEZAYI GEREKTİRECEK BİR DAVRANIŞTA TEKRAR BULUNMASI
-RUHSAT VERİLMESİNİ ENGELLEYEN BİR DURUMUN ORTAYA ÇIKMASI
-RUHSAT VERİLDİĞİ TARİHTE VERİLMEMESİNİ GEREKTİREN BİR DURUMUN SONRADAN TESPİT EDİLMESİ
-MÜKELLEFLE BİRLİKTE KASTEN VERGİ ZİYAINA SEBEBİYET VERDİĞİNİN MAHKEME KARARIYLA TESPİT EDİLMESİ
-KENDİSİNE VERİLEN RUHSATI BAŞKASINA KULLANDIRMASI VEYA YETKİLERİNİ BİR BAŞKASINA GİZLİCE VEYA AÇIKTAN DEVRETMESİ ADINA İŞ KABUL EDİLMESİ DURUMLARINDA; DİSİPLİN KURULU TARAFINDAN DİSİPLİN YÖNETMELİĞİNE GÖRE MESLEKTEN ÇIKARMA CEZASI VERİLİR.

SORU 3 MESLEK MENSUPLARININ UYMASI ZORUNLU TEMEL ETİK İLKELER NELERDİR.
CEVAP 3
-DÜRÜSTLÜK
-TARAFSIZLIK
-MESLEKİ YETERLİLİK VE ÖZEN
-MESLEKİ DAVRANIŞ

SORU 4 TİCARİ FAALİYETTE BULUNAMAMA KURALINA GÖRE YÖNETMELİKTE AÇIKÇA SAYILARAK YASAKLANAN FAALİYETLERDEN 5 TANESİNİ YAZINIZ.
CEVAP 4
-SMMM LER BU ÜNVANLARIYLA, YMM LER BU ÜNVANLARI VE TASDİK YETKİLERİYLE HİZMET AKDİ İLE BİR İŞYERİNE BAĞLI OLARAK ÇALIŞAMAZLAR.
-ŞİRKETLERDE YÖNETİM KURULUNA BAŞKANLIK YAPAMAZLAR.
-KOMANDİT ŞİRKETLERDE KOMANDİTE ORTAK OLAMAZLAR.
-YMM LER EŞLERİ (BOŞANMIŞ OLSA BİLE) 3. DERECEYE KADAR (BU DERECE DAHİL) HISIM VE AKRABALARININ VEYA BUNLARIN ORTAĞI OLDUĞU İŞYERLERİNİN İŞLERİNE BAKAMAZLAR. AYNI DERECEDE AKRABA OLDUKLARI SMMM LERİN BAKTIKLARI DEFTERLERİN TASDİK İŞERİNE BAKAMAZLAR.

Bu cevaplara göre 50 alabilirmiyim arkadaşlar.

maliyette ben 1.soruda dağıtılacak rakamları hesapladım yazdım sonra sadece tabloyu doldurdum tablonun içini doğru ama hesaplamaları göstermedim tam puan verirler mi acaba daha önce başına gelen var mı

Artık sınav sonuçları hakkında düşüncem okuyanın ruh hali... iyiyse geçiriyorlar keyfi yoksa birebir doğru da olsa geçirmiyorlar...

yok ya nerden biliyon sana içerden haber mi geliyor neye göre 15 gün

Aşağıdaki linkte açıklanma tarihi yazıyor.

Bilmeden muhalefetsiniz, nereden öğrendiniz diye sormak yerine şu yok yalı tarzınıza bakın.

Türmob inşallah eğitim şartlarını biraz daha zorlaştırır, mesleğe saygı kalmadı sokak ağzıyla konuşan insanlar yüzünden.

Son 11 gün!

TESMER Temel Eğitim ve Staj Merkezi

TESMER Temel Eğitim ve Staj Merkezi:alkış::alkış::alkış::alkış:

Yönetmeliğe ithafen;

Sınavların Değerlendirilmesi

Madde 17 - Sınav Komisyonu, bu Yönetmeliğin 16 ncı maddesinde belirtilen notlama yöntemine göre cevap kağıtlarını ve sonucunu notlandırır ve değerlendirir.

Sınav kağıtlarında her sorunun notunun ayrı ayrı verilmesi esastır. Bunların toplamından o konudaki yazılı sınav notu ortaya çıkar.

Sınav komisyonu, adayların her sorudan aldıkları notları ve toplam sınav notunu liste halinde tutanakla tespit eder ve bu tutanaklar sınav evrakı ile birlikte saklanır. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik sınavlarında staj sırasındaki tezkiye not ortalaması ayrı bir ders gibi tutanakta gösterilir.

edit:2 ay içinde derken iş günü olarak ne kadar 10 Mayıs ta dolmuş oluyor olsa da, 2 gun resmi tatil vardı bu donem..(23 Nisan ve 1 Mayıs)

Son düzenleme: