resim

20NOLU KDV BEYANNAMESİ

Üyelik
3 Haz 2005
Mesajlar
260
2 NOLU KDV BEYANNAMESİYLE SADECE 91 NOLU KDVK GENEL TEBLİĞİNDE YAZILI HUSUSLAR MI BEYAN EDİLİR.?
BU KONUDA BİLGİ SAHİBİ DEĞİLİM.
TEŞEKKÜRLER........
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Merhaba,
Bahsettiğin tebliğ KDV Tevkifatı ile ilgili. Bu tebliğ kapsamı dışında Katma Değer Vergisi kapsamına giren ve satıcının KDV mükellefi olmadığı durumlarda alıcı tarafınfdan işleme ait KDV hesaplanarak 2 no'lu KDV Beyannamesi ile beyan edilerek ödenir.

Örnek olarak yurtdışında bir proje çizimi yaptırmış (veya bir bilgisayar programı satın almış) olsanız, bu proje Türkiye'de kullanılacaksa satıcı Türkiyede mukim olmadığı için KDV mükellefi olmadığından sizin vergiyi hesaplayarak beyanname ile bildirmeniz ve ödemeniz gerekir. Bu beyan işlemide 2 no'lu KDV Beyannamesi ile yapılır.
 
Üyelik
3 Haz 2005
Mesajlar
260
2 NOLU KDV BEYANNAMESİ

vergi mükellefi olmayanlara hizmet yaptırdığımızda gider pusulası da kesilebilir.Bu durumda hangisini yapmak doğru olabilir.
teşekkürler
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
4
2 NOLU KDV BEYANNNAMESİ BİR İŞİ YAPTIRAN VEYA BİR HİZMETİ İFŞA EDENİN YAPMIŞ OLDUĞU KDV KESİNTİSİNİ BİLDİRDİĞİ BEYANNAMEDİR.KARŞI TARAFIN VERGİ MÜKELLEFİ OLUP OLMAMASI ÖNEMLİ DEĞİL.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
42
Değerli meslektaşlar,

Sn. Kurum yazımı ile ilgili konuyu açıklığa kavuşturmakta fayda gördüm;

"2 NOLU KDV BEYANNNAMESİ BİR İŞİ YAPTIRAN VEYA BİR HİZMETİ İFŞA EDENİN YAPMIŞ OLDUĞU KDV KESİNTİSİNİ BİLDİRDİĞİ BEYANNAMEDİR.KARŞI TARAFIN VERGİ MÜKELLEFİ OLUP OLMAMASI ÖNEMLİ DEĞİL."

Bu durumun istisnaları mevcuttur, şöyle ki;

D- KİRALAMA İŞLEMLERİNDE SORUMLULUK UYGULAMASI

KDV Kanunu’nun 1-3/f maddesinde, GVK’nın 70. maddesinde belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi işlemlerinin KDV’nin konusuna girdiği hüküm altına alınmıştır.

Bu kiralama işlemleri ile ilgili KDV;

- Kiraya verenin başka faaliyetleri nedeniyle gerçek usulde KDV mükellefiyetinin bulunmaması,

- Kiralayanın gerçek usulde KDV mükellefi olması

şartlarının birlikte var olması halinde, kiralayan tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilecektir. Bu kapsamdaki kiralamalarda kiraya verenler tarafından beyanname verilmeyeceği tabiidir.

E- REKLAM VERME İŞLEMLERİNDE SORUMLULUK UYGULAMASI

Reklam verme işlemleri ile ilgili KDV, reklamı alanların (yani reklam hizmeti sunanların) KDV mükellefi olmamaları halinde, reklamı verenler (yani müşteri) tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilecektir.

KDV mükellefiyeti bulunanların bina duvarlarına yazı yazmak, arsa veya araziye reklam panosu yerleştirmek suretiyle reklam hizmeti aldıklarında gayrimenkul sahibinin KDV mükellefiyeti yoksa hizmetten faydalanan kira bedeli üzerinden sorumlu sıfatıyla KDV hesaplayacaktır.


Konuyu geniş olarak yorumlamakta fayda var.
 

Benzer konular

Üst