22.05.2012"Arabuluculuk sistemi" hk...(son gelişme 06.06.2012)

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Bu hafta "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanun Tasarısı"nın Meclis genel kurulu na sunulucağı,taslak kanunlaşırsa, hukuki ihtilafların "arabuluculuk" yoluyla çözümlenmesi,verim alınması halinde yargının yükünün hafifliyeceği ifade olunmaktadır.
Bu kurumun elbette eksi veya artılarının olması tartışılabilir ise de tasarının kanunlaşması halinde İş hukuku yönünden, işci-işveren ilişkilerinde doğan-doğacak ihtilafların çözümüne "arabuluculuk"sisteminin katkı sağlıyacağını düşünebilirmiyiz?

Ynt: "Arabuluculuk sistemi" hk.

ben arabuluculuk sisteminin katkı sağlayacağını düşünüyorum. olayları yüzyüze çözme imkanımız olabileceği gibi, mahkemeler gibi uzun sürede sonuçlanmaz, kısa sürede sonuca gelinir.
sadece kafama takılan arabulucuk olabilme kriterleri ??

Bildiğim kadariyle tasarı henüz yasalaşmadı,değişiklik olduysa da bilgimiz yok, bu nedenle "arabulucu"olmanın şartlarını (tasarıda yazılanlar dışında)tam bilmiyoruz.
Sn.üyeler yeteri kadar ilgi göstermemişler gibi ,oysa önemli olduğunu ve bende katkı sağlıyacağını düşünüyorum

bence çok önemli bir konu ki, işten ayrılmalarda zamanında çok problemle karşılaşan biri olarak, arabuluculuk sisteminin olmasını isterdim. ancak bu tasarı yasalaştığında arabuluculuk yapacak olanlara iyi bir ekmek kapısı açılacağı kesin :) umarım hukuk eğitimi almış kişilere sadece yetki verilir.

Hukukcular ön planda olacak ama diğer fakülte mezunları da eğitim almak suretiyle devreye gireceklerdir.Umarım sistem sağlıklı şekilde işletilir böylelikle uyuşmazlıklar zamanında çözümlenir,taraflar memnun kalır,çözüme kavuşturulamayan konularda yine yargıya taşınacaktır.

Bence arabulucu 'nun yaptıtım gücü olmazsa bir işe yaramaz. Türk toplumunun yapısı böyle. Mahkemelere bile güvenmiyoruz.. Her konuda her zaman kendimizi haklı görüyoruz.
Bakalım nasıl bir uygulama olacak.?

"ARABULUCULUK"müessesine istinaden,ümidli olduğum yön,işci işveren açısından uyuşmazlığın yargıya taşınmazda önce;
a-Davayı kazanma ihtimali olsa da,aylık ücreti dışında başkaca geliri olmayan(olmadığı düşünülen)işcinin uzun bir süre (en azından yeni bir iş buluncaya kadar)maduriyet yaşayacağı,bu nedenle uyuşmazlığın giderilmesi noktasında daha ılımlı hareket edebileceği,davayı kazanma durumunun olmadığınına inanıyorsa zaten derhal anlaşmak istiyeceği,(tabi bu noktada işverenin anlaşma yoluna gitmek istemiyeceği)
b-Davayı kazanma ihtimalinin olmadığına inanan işverenin ise aynı şekilde bu anlaşmaya ılımlı yaklaşım gösterecek,kazanacağına inanıyorsa göstermiyecek,
diye düşünüyorum.

bencede arabulucunun son derece tarafsız ve dürüst olması gerekir.
işverenin arabulucuyu kendi tarafına çekmesi gibi bir durum söz konusu olmamalıdır. :)

ama eminim ki arabuluculuk devreye girerse zamanla bu konuda başarılı,dürüst kişiler isim yapacak ve tercih edilenler arasında yerlerini alacaktır.

ayrıca arabulucuyu işçi seçmelidir diye düşünüyorum...

"işverenin arabulucuyu kendi tarafına çekmesi gibi bir durum söz konusu olmamalıdır. "

Kesinlikle öyle olacaktır. Hiç şüpheniz olmasın.

İşçinin seçtiği arabulucuyu İşveren kabul eder mi sizce?

:)
Bu durumda işçinin seçtiği arabulucuyla işverenin arasını bulacak bir başka arabulucuya ihtiyaç olacak demektir.

[/quote]
nguroy ' Alıntı:
"işverenin arabulucuyu kendi tarafına çekmesi gibi bir durum söz konusu olmamalıdır. "

bilmem işverene göre değişir :)

o zaman arabulucuyu atayacak birde merci oluştursunlar :)

Arabulucu da (Mediatör) anlaşamazlar ise mahkemeye giderler. Bu durumu sadece iş mahkemerlini oluşturan konularda düşünmemek gerekir.

parlak1980 ' Alıntı:
bencede arabulucunun son derece tarafsız ve dürüst olması gerekir.
işverenin arabulucuyu kendi tarafına çekmesi gibi bir durum söz konusu olmamalıdır. :)
ayrıca arabulucuyu işçi seçmelidir diye düşünüyorum...
nguroy ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:
:)
Bu durumda işçinin seçtiği arabulucuyla işverenin arasını bulacak bir başka arabulucuya ihtiyaç olacak demektir.
bilmem işverene göre değişir :)
o zaman arabulucuyu atayacak birde merci oluştursunlar :)
[/quote]
Düşüncelerinize katılmamak mümkün değil,paylaşmak çok güzel...

TBMM GENEL KURULU

MECLİS HABER

06.06.2012 "Hukuk uyuşmazlıklarının"arabuluculuk"yoluyla çözümünü öngören kanun tasarısı kabül edilerek yasalaştı" şeklinde haber var.

Ynt: 22.05.2012"Arabuluculuk sistemi" hk...(son gelişme 06.06.2012)

Merhaba,

Arabuluculuk sisteminin çok sağlıklı bir şekilde uygulanamayacağını düşünenlerdenim.

Arabulucu, iş uyuşmazlığında örneğin işçi lehine karar verse ya da telkinde bulunsa işveren yine mahkemeye gidebilecek yolları zorlayacaktır. Kaldı ki çok fahiş hatalar yoksa, mevcut durumda bölge çalışmadan mahkemeye taşınan dosyalar büyük çoğunlukla bölge çalışmadaki sonuca paralel şekilde karara bağlanıyor. Bunu bile bile yine de mahkemede itiraz edilmeye devam ediliyor.

Ayrıca aklıma gelen bir durum daha var. Bence konu ile çok alakalı: Fahri Trafik Müfettişliği.

Büyük bir müessese gibi lanse edilmişti. Profesör, doktor, avukat, öğretmen, devlet memuru vs. gibi meslek mensupları ile toplum ortalamasının üzerinde eğitim seviyesi, sosyal hayatı olan kişilerden seçilmişlerdi.

Kısa süre sonra, bölümündeki meslektaşına kızan fahri trafik müfettişi bir doçentin, kızdığı kişinin şehir dışında olduğu güne ceza kestiği gibi olaylar peş peşe patlak vermişti.

Uygulama da sorunlar olabilcektir,uyuşmazlık giderilemezse nihayetinde Yargı ya taşınacak,sonuçta sistemin faydalı olacağını düşünüyorum,Yasa yürürlüğe girsin bakalım tekrar paylaşırız

Ynt: 22.05.2012"Arabuluculuk sistemi" hk...(son gelişme 14.06.2012)

TBMM'de Kabül Edildi.

Kanun NO: 6325
Kabül Tarihi: 07/06/2012
Yürürlük: MADDE 37-Bu Kanunun;
a)28 ila 32 nci maddeleri ile geçici maddeleri yayımı tarihinde,
b)Diğer hükümleri ise yayımı tarihinden bir yıl sonra,
yürürlüğe girer.

Kaynak: Alo Maliye

Resmi Gazete
Tarih: 22 Haziran 2012
Sayı: 28331