23 nisan ve 24 nisan çelişkisi

HR.

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar,

23 Nisan 2010 tatilin cumaya denk gelmesi ile yine aynı sorunlar gündeme geldi..

"ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİLLER HAKKINDA KANUN"
"Bu Kanunda belirtilen Ulusal Bayram ve genel tatil günleri; Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip Cumartesi gününün tamamı tatil yapılır." der.

Ancak çok çelişkili bir durumdur.Yıllardır da işyerlerimizde işveren ile mücadelesini veririz.
yargıtay kararları binbir çeşit sonuçları ile daha da kafa karıştırıyor.
sizlerin bu konudaki görüşleriniz nedir?
paylaşımınız için şimdiden teşekkürler..

Ynt: 23 nisan ve 24 nisan çelişkisi

23 nisanda tatil yaptıran kaç tane şirket var acaba? bir elin beş parmağını geçmez kaldı ki cmtsde de tatil olacak. :D

:)işin orası doğru elbette...ancak benim sorumun cevabını tam olarak karşılıyor mu bilemedim ::)

ooo demekki biz o ender firmalardan biriyiz , çünkü tatil yapıyoruz. :D ben 24 ünün de tatil yapılasını saçma buluyorum. Firma anca şu şekilde tatil yapabilir , daha sonra telafi edilmesi koşuluyla cumartesiyi de bağlar 3 gün tatil yapılır....

Değerli Arkadaşlar.
soruma ilgi gösterip cevapladığınız için teşekkür ederim.
Ben bu sorunun cevabını yetkili ağızlardan aldım.
aynen kendi cümleleriyle aktarmak istedim.

"Resmi tatilin cuma günü akşamı sona ermesi durumunda Cumartesi günü tatil ilan edilir.Ancak bizler bir yargıtay kararının arkasına saklanıp --yargıtay tatil değildir diyor-- deyip işyerlerimize menfaat sağlamaya çalışıyoruz.Oysa yargıtay kararı şunu savunmakta:resmi tatil cuma sona ermişse.cumartesi tatil edilir ancak resmi tatil değildir.yani resmi tatilde olduğu gibi fazla mesai ödemezsin.hafta içi ve cumartesi ödediğin mesai neyse o günde de onu ödersin.personeli çalıştırmazsan da yevmiyesini kesmezsin."

Sonuç olarak; tatil çalışması uygulaması geçerli olup personeli çalıştırırsak hafta içi ve cumartesi günü ödediğimiz mesaiyi ödüyoruz.Çalışma yapmazsak kesinti uygulamıyoruz.

Bilgilerinize.

HR. ' Alıntı:
"Resmi tatilin cuma günü akşamı sona ermesi durumunda Cumartesi günü tatil ilan edilir.Ancak bizler bir yargıtay kararının arkasına saklanıp --yargıtay tatil değildir diyor-- deyip işyerlerimize menfaat sağlamaya çalışıyoruz.Oysa yargıtay kararı şunu savunmakta:resmi tatil cuma sona ermişse.cumartesi tatil edilir ancak resmi tatil değildir.yani resmi tatilde olduğu gibi fazla mesai ödemezsin.hafta içi ve cumartesi ödediğin mesai neyse o günde de onu ödersin.personeli çalıştırmazsan da yevmiyesini kesmezsin."

güzel bir cevap ve mantıklı...

Merhaba,

Konuyu iyi değerlendirmek gerekir düşüncesindeyim. Cumartesi günü işgünüdür. Bu kanun yayınlandığında biliyorsunuz Cumartesi günleri öğlene kadar çalışma yapılabiliniyordu.

Bizde 3 gün tatil yapmıştık ama 24 Nisan da calışan arkadaşlarım da vardı yane