268 Nolu Gelir Vergisi Tebliği Kapsamında Şirket Ortaklarına Ceza Kesilebilir mi

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
268 Nolu Gelir Vergisi Tebliği Kapsamında Şirket Ortaklarına Ceza Kesilebilir mi?

Bir şirketin ortağı tarafından, tarafımıza iletilen bir konu gerçekten vergi kanunlarının ne kadar yoruma açık olduğunu bir kez daha göz önüne sermektedir. Konuyu özetlemek gerekirse;

Şirket ortağı olan kişi kendi adına kayıtlı olan dükkanını işyeri olarak şirkete kiraya vermiş ancak şirketten herhangibir kira bedeli almamıştır. 2006 ve 2007 yıllarında bu duruma bağlı olarak emsal kira bedeli üzerinden gelir vergisi beyannamesi ile kira gelirlerini beyan etmiş.

Bu sene ise yine aynı uygulamayı yapacakken aklına bir soru takılmış. Acaba yeni çıkan düzenleme ile kiraların bankaya yatırılması uygulamasında cezai müeyyide ile karşı karşıya kalabilirmiyim diye?

Konuyu hemen mali müşavirine anlatmış. Mali müşaviri, ortada nakden veya hesaben bir ödeme bulunmadığını dolayısıyla tahsil edilmeyen bir kiranın banka kanalıyla ödenmesine gerek bulunmadığını belirtmiş. Ancak ilgili kişi bu cevaptan pek tatmin olmamış ve soluğu hemen vergi dairesinde almış.

Bu kez oradan da tatmin edici bir cevap alamayınca durumu bize sorma gereği hissetmiş. Soruda ise aynen şu ifadeler yer alıyor.

?Ben daha önce emsal kira bedeli hesaplamıyordum ve bu duruma ilişkin olarak 2004-2005 yıllarında inceleme geçirdim. Benim bir kabahatimin olmamasına karşılık sırf yanlış yönlendirilmemden dolayı bu cezayla karşılaştım. O nedenle lütfen bana doğru bilgi verin. Sizden ricam lütfen beni bu kezde siz yanlış yönlendirmeyin?

Konuyu dikkatli bir şekilde hem kanun ve tebliğler bağlamında hemde daha önceki yargı organları nezdinde verilmiş kararlar uyarınca araştırdığımızda; aslında mali müşavirin yaptığı açıklamanın doğru olduğu, tebliğde tahsilat ve ödemelerin banka ve PTT kanalıyla yapılması gerektiği ayni ödemelerin bile tebliğin kapsamının dışında bırakıldığı görülmüştür.

Sonuç olarak bizim vardığımız karar bu durumda olan şirket ortağına 268 Nolu Gelir Vergisi Tebliği Kapsamında ceza kesilmesinin doğru olmayacağı yönündedir.

Bu durumu biz ilgili kişiye aktardığımızda bize, eminsiniz değilmi diye sordu, biz emin olduğumuzu ama illaki işini sağlama almak istiyorsa toplam emsal kira bedelinin şirket tarafından bankaya yatırılmasını ve böylece tahsil fiilinin gerçekleşeceğini ve buna bağlı olarak 268 nolu tebliğ kapsamında hem şirketin hemde kendisinin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiş olacağını belirttik.

Hemen aklımıza şu soru geldi. Acaba tebliğde emsal kira bedeliyle ilgili bir açıklama yapılsaydı böyle bir endişeye gerek olur muydu?

Aykut AYDIN
Vergi Denetmeni