28 Ekim'de İşe Gelmeyen İşçinin Maaş Hesaplaması

Selamun Aleykum Üstadlar

28Ekim öğleden sonra bilindiği üzere tatil.Bazı çalışanlarımız tüm gün işe gelmedi.Öğleden önceki kesintiyi bordroda gösterebiliyor muyum.İşçilerin maaş hesaplaması günlük yöntemine göre yapılıyor.Yıllık izne ayrılanları yarım gün izinli gösterebiliyorum.Yalnız ücretsiz izinli olanlarda bordro programı yarım günlük kesinti yapamazsın diyor.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Evet yarım günlük puantaj olmuyor, yarımın üstü olduğunda da bir üsteki güne yuvarlamak gerekiyor bildiğim kadarı ile.

Merhaba,

28 Ekim sabahı için iş yerimden izin aldım .
Bordroda 7,5 saat olarak yıllık izin kesmişler , ayrıca bu şekilde yıllık izin kağıdı imzalattılar .
yasal mı , Mevzuatta nasıldır ?
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

Yarım günlük yıllık kesmeleri lazım

Yıllık İzin hakkından yarım gün düşmeliler. Yıllık izni bir bütün gibi düşünmeliler. O ay ki bordrodan keserseler, yarım gün çalışmanı yada tatil hakkını da kesmiş olurlar. Yanlış bir uygulama.

Yarım günlük yıllık kesmeleri lazım

Yıllık İzin hakkından yarım gün düşmeliler. Yıllık izni bir bütün gibi düşünmeliler. O ay ki bordrodan keserseler, yarım gün çalışmanı yada tatil hakkını da kesmiş olurlar. Yanlış bir uygulama.
Yarım gün yıllık izin kullanmak diye bir şey var mı?
Örneğin cumartesi günü yarım gün çalışma olan bir işyerinde çalışan pazartesi izne çıkıp pazartesi işbaşı yapsa 5,5 gün mü izin yazılmalı? Yıllık izin 3 saat 5 saat 2 saat şeklinde kullanılabiliyor mu??
İzin kullanmak isteniyorsa o gün, ücretsiz izin kullanımı olmalı. Yada 1 tam gün yıllık izin kullanmalı.

Sayın keremcem; yarım gün kullanılamaz diye bir şey var mı?

İşçi Puantaj ile çalışırken, çalıştığı saatler toplanıyor da, yıllık izin kullanırken niye sadece kullandığı saatler toplanmasın?

Sayın keremcem; yarım gün kullanılamaz diye bir şey var mı?

İşçi Puantaj ile çalışırken, çalıştığı saatler toplanıyor da, yıllık izin kullanırken niye sadece kullandığı saatler toplanmasın?
Bu bir cevap değildi sn.Zindan :) Soruya karşı gelen soru oldu. Doğrusunu anlamak için hala o sorduğum sorunun yanıtını arıyorum.
Çalışma süresi saat olarak belirtilmiş, olması gereken de ücretlendirmeyi saat ücreti olarak belirleyip kesiyorsunuz.Yıllık izin süresi saat olarak belirlenmemiş , gün olarak belirlenmiş. Dediğiniz gibi olursa 2 saatlik, yarım saatlik yıllık izin de isteyen olduğunda puantajda 2.5 saat yıllık izin gösterebilirmisiniz?

Bu bir cevap değildi sn.Zindan :) Soruya karşı gelen soru oldu. Doğrusunu anlamak için hala o sorduğum sorunun yanıtını arıyorum.
Çalışma süresi saat olarak belirtilmiş, olması gereken de ücretlendirmeyi saat ücreti olarak belirleyip kesiyorsunuz.Yıllık izin süresi saat olarak belirlenmemiş , gün olarak belirlenmiş. Dediğiniz gibi olursa 2 saatlik, yarım saatlik yıllık izin de isteyen olduğunda puantajda 2.5 saat yıllık izin gösterebilirmisiniz?

Evet, merak ettiğim için soru sordum zaten, konuyu irdeleyerek mantıklı bir cevap bulmaya çalışıyorum.:)

Yukarıda yazdığına katılıyorum, ancak işçinin izin aldığı günün yarısı zaten tatil hakkı olan bir gün sayın keremcem, buradan hareket ile böyle bir soru sordum!
Normal bir çalışma gününde gelse, bana 2 saat izin verin, yıllık iznimden de bu kadar düşün dese, bu kabul edilmeyebilir, haklısın.
Yine de karışık bir durum.:confused:

Evet, merak ettiğim için soru sordum zaten, konuyu irdeleyerek mantıklı bir cevap bulmaya çalışıyorum.:)

Yukarıda yazdığına katılıyorum, ancak işçinin izin aldığı günün yarısı zaten tatil hakkı olan bir gün sayın keremcem, buradan hareket ile böyle bir soru sordum!
Normal bir çalışma gününde gelse, bana 2 saat izin verin, yıllık iznimden de bu kadar düşün dese, bu kabul edilmeyebilir, haklısın.
Yine de karışık bir durum.:confused:
28 ekim de normal çalışma günü oysa :)

Bazı bayram günlerinden önceki gün yarım gün tatil oluyor ya, demek istediğimiz o günler için.

Resmi tatil olan 29 Ekimden önceki 28 Ekim gibi.
Kurban ve Ramazan Bayramlarının arefesinin yarım gün tatil olması gibi.

Ek,
Yarım gün y.izin noktasında malum,
a.uygun
b.uygun değil
c.taraflar anlaşırsa uygun düşer
d.taraflar anlaşsa dahi uygun düşmez...
şeklinde görüşler var,yargı kararı var mı bilmiyorum.
Şahsi düşüncem,
a.tam zamanlı çalışanlar açısından “yarım gün”noktası y.iznin ruhuna aykırı düşer!
b.kısmi süreli çalışanlar açısından olabilir!
(arafe gününe ilişkin işverence tam gün y.izin gösterilemez)