3 Gün İstirahat Hk

Değerli Arkadaşlar
Bir personelimiz 3 gün rapor aldı.Ben bu 3 günün 2 gününü ödemek istiyorum.Bordro yaparken personeli 29 gün çalışmış 1 gün istirahatli gösterebilirmiyim.sgk bildirgesini verirken de 1 gün gösterebilirmiyim.Yardımlarınızı rica ediyorum.

Evet dediğiniz şekilde yapabilirsiniz sadece 1 gün eksik gösterebilirsiniz. Yanlız aylık bildirgeyi gönderirken "istirahat sürelerinde çalışmamıştır" kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın. Birde eğer çalışan sayınız 9 kişi ve altındaysa eksik gün bildirim formu da vermeniz gerekecek.

Eğer bu işlemi Mart ayında yapacaksanız ve personelin başka eksik günü yoksa hiç eksik göstermeseniz de olur. Çünkü Mart ayı 31 gün olduğu için 1 gün eksik yapmaya kalksanız da yine 30 gün olacak prim ödeme gün sayısı.

Dikkat aylık bildirgede "01" kodu ile eksik gün bildiremeyeceksiniz ama "istirahat sürelerinde çalışmamıştır" kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın. Kendinizi garanti altına almak için istirahat bildirim ekranından da bildirebilirsiniz.

Evet dediğiniz şekilde yapabilirsiniz sadece 1 gün eksik gösterebilirsiniz. Yanlız aylık bildirgeyi gönderirken "istirahat sürelerinde çalışmamıştır" kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın. Birde eğer çalışan sayınız 9 kişi ve altındaysa eksik gün bildirim formu da vermeniz gerekecek.

Mart ayı olduğundan 1 gün eksik göstermeyecek belki evet ama gösterseydide 1 gün eksik gün gösterince diğer ödediği 2 güne dair olarak sigortalı istirahat sürelerinde çalışmamıştır kutucuğunu işaretleyemeyeckti. Çünkü sistem 1 istirahat kodu ile günde eksiklik var ise o kutucuğu işretlettirmiyor.

... Çünkü sistem 1 istirahat kodu ile günde eksiklik var ise o kutucuğu işretlettirmiyor.
İşaretleyebiliyorsunuz. Çünkü aynı ayda hem eksik gün hemde gün gösterme ihtimali var. Örn; Aynı ayda farklı tarihlerde 3 ve 10 gün rapor almış olabilir. 3 günlük rapor için gün ve kazanç kesintisi yapılmaz iken 10 gün kesilebilir.

İşaretleyebiliyorsunuz. Çünkü aynı ayda hem eksik gün hemde gün gösterme ihtimali var. Örn; Aynı ayda farklı tarihlerde 3 ve 10 gün rapor almış olabilir. 3 günlük rapor için gün ve kazanç kesintisi yapılmaz iken 10 gün kesilebilir.

Denedim ve oldu. Önceden olmuyordu eğer istirahat sebebi ile eksik gün gösterirsem kutucuğu işaretlettirmiyordu ve hala öyle diye biliyordum. Teşekkürler birşey öğrenmiş oldum.

Yani mesela kişinin hem 1 günlük raporu var hem başka tarihte alınmış 3 günlük raporu var diyelimki. Ben 1 günü eksik göstermeyip 3 günü eksik gösterirsem eksik gün sebebi istirahat yapıp, kesmediğim 1 gün için de o ilgili kutucuğu işaretleyeceğim. Ya da kişinin 4 gününü de kesersem 4 gün istirahatli gösterirsem kutucuğu işaretlemeyeceğim. Bu şekilde mi?

Evet öyle. Bazı işverenler oluşturdukları işyeri kuralları gereği belli bir güne kadar raporları kesmeme fazlasını ise kesme şeklinde uygulayabiliyor. Başka bir durum; Kişi 10 gün rapor almıştır ama işveren sgk'nın 2 gün ödemediği günleri kesmeyip tam kalan 8 günü eksik gün bildirebilmektedir. Bu gibi durumlarda hem eksik gün ve kod hemde çalışmamıştır işareti yapmak gerektiğinden sonradan değişikliğe gidildi.

Evet öyle. Bazı işverenler oluşturdukları işyeri kuralları gereği belli bir güne kadar raporları kesmeme fazlasını ise kesme şeklinde uygulayabiliyor. Başka bir durum; Kişi 10 gün rapor almıştır ama işveren sgk'nın 2 gün ödemediği günleri kesmeyip tam kalan 8 günü eksik gün bildirebilmektedir. Bu gibi durumlarda hem eksik gün ve kod hemde çalışmamıştır işareti yapmak gerektiğinden sonradan değişikliğe gidildi.

Teşekkür ederim ben hala diğer şekli ile biliyordum hatta bu ay da o konu ile sıkıntıdaydım. Mantıklı olan şekli zaten buydu, iyi olmuş değiştirdikleri. Kolay gelsin.

Bildiğim kadarıyla çalışmamıştır kutucuğu salt olarak 30 gün prim yatırılmasına rağmen 1 ya da daha fazla gün raporu olan kişiler için işaretleniyordu. -01 kodu ile eksik gün bildirilen kişilerde raporun kısmi ödemesi yapılmasına rağmen bu kutunun işaretlenmesine gerek yok.
http://forum.alomaliye.com/sgk-mevz...nce-calismamistir-kutucugu-isaretlenemez.html
SGK GENELGESİ 2013/19 (ÇALIŞILMADIĞINA DAİR BİLDİRİM GİRİŞİ)
2013/19 dışında başka bir genelge mi yayınlandı?

Bildiğim kadarıyla çalışmamıştır kutucuğu salt olarak 30 gün prim yatırılmasına rağmen 1 ya da daha fazla gün raporu olan kişiler için işaretleniyordu. -01 kodu ile eksik gün bildirilen kişilerde raporun kısmi ödemesi yapılmasına rağmen bu kutunun işaretlenmesine gerek yok.
http://forum.alomaliye.com/sgk-mevz...nce-calismamistir-kutucugu-isaretlenemez.html
SGK GENELGESİ 2013/19 (ÇALIŞILMADIĞINA DAİR BİLDİRİM GİRİŞİ)
2013/19 dışında başka bir genelge mi yayınlandı?

Genelge yayınlandı mı bilmiyorum ben de sn merkür2 ' den öğrendim durum değişmiş. Hatta hemen e bildirgeye girdim deneme yaptım oluyor. Bu sistem yeni çıktığı zamanlarda dediğiniz gibiydi ama durumda bir açıklık kalıyordu. Nasıl derseniz benim bu ay bir personelimin 1 günlük ve 3 günlük raporu var. Ben 1 günlüğü düşmek- kesmek istemiyorum . Fakat 3 günlüğü kesmek istiyorum. Ne yapacağımı düşünüp duruyordum neden ? 1 günlüğü düşmediğimden sig. ist.sür. çalışmadı kutuucuğunu işaretlemem gerekiyor ama bir yandan da 3 gün 01 istirahat ile eksik gösteriyorum. Böyle yapınca da ilgili kutucuğu işaretlemeye izin vermiyordu sistem. Yani illa 4 gün eksik gün göstermeye itiyor gibi birşey sözkonuyusdu. Ama şu an düzeltilmiş Kurum farkına vardı sanırım durumun.

bence hiç risk almayın. 3 günlük raporunu gösterin. illaki ödemek isterseniz aradaki farkı mesai yada prim vb. olarak denk getirin. prim gün sayısı 28 olsun yani. Çünkü kişi sgkdan işgöremezlik ödeneği alacak. ilerleyen yıllarda sgkdan "ben işgöremezlik ödeneği ödedim ama sen niye ücret ödüyorsun ver benim ödediğim parayı bakalım faiziyle" şeklinde bir yazı görürseniz şaşırmayın.

Aylık ücretle çalışanlar için sgk "ben işgöremezlik ödeneği ödedim ama sen niye ücret ödüyorsun ver benim ödediğim parayı bakalım faiziyle" diyemez. Ama "tam göstermişsin defter kayıtlarında işgöremezlik ödeneğini işçiden aldığına dair kayıtları göster." diyebilir.

Genelge yayınlandı mı bilmiyorum ben de sn merkür2 ' den öğrendim durum değişmiş. Hatta hemen e bildirgeye girdim deneme yaptım oluyor. Bu sistem yeni çıktığı zamanlarda dediğiniz gibiydi ama durumda bir açıklık kalıyordu. Nasıl derseniz benim bu ay bir personelimin 1 günlük ve 3 günlük raporu var. Ben 1 günlüğü düşmek- kesmek istemiyorum . Fakat 3 günlüğü kesmek istiyorum. Ne yapacağımı düşünüp duruyordum neden ? 1 günlüğü düşmediğimden sig. ist.sür. çalışmadı kutuucuğunu işaretlemem gerekiyor ama bir yandan da 3 gün 01 istirahat ile eksik gösteriyorum. Böyle yapınca da ilgili kutucuğu işaretlemeye izin vermiyordu sistem. Yani illa 4 gün eksik gün göstermeye itiyor gibi birşey sözkonuyusdu. Ama şu an düzeltilmiş Kurum farkına vardı sanırım durumun.

Şunu merak ediyorum. 3 günlük raporun zaten 2 gününü ödemiyor sgk. Kalan bir gününü de kesiyorsak 01 kodu ile kutuyu işaretlemiyorsak dönüp işsizlik ödeneğini işçiden aldın mı diye soramaz ki. Zaten ödemiyor.

Şunu merak ediyorum. 3 günlük raporun zaten 2 gününü ödemiyor sgk. Kalan bir gününü de kesiyorsak 01 kodu ile kutuyu işaretlemiyorsak dönüp işsizlik ödeneğini işçiden aldın mı diye soramaz ki. Zaten ödemiyor.

Yanlış alıntıladınız sanırım ben bu yazdıklarınız ile ilgili şeyler yazmadım. Benim aklıma takılan konu şimdi biz bu kutucuğu eskiden eğer kişiyi istirahat eksik gün sebebi gösteripte gün kesintisi yapıyorsak işaretleyemiyorduk ya şimdi işaretlenebiliyor. Peki benim personelimin sadece 5 gün istirahati var bunu 5 eksik gün - sebebi de istirahat yaptım diyelim. Bu kadar değil mi kutucuğu işaretlemeyeceğiz . Ama aynı personelin bir de kesmeyeceğim 2 gün raporu var diyelim ki bu şekilde sigortalı ist. sürelerinde çalışmadı kutucuğunu işaretleyeceğim değil mi?

((( Biraz eski sorularıma benzer sorular yazdım sanırsam heralde galiba :) Bizler de ne yapacağımızı şaşırdık gerçekten kafalarımız okadar dolu ki. )))

Bence rapor için ister eksik gün bildirin ister bildirmeyin işaretleyin. Hani bir laf vardır "fazla mal göz çıkarmaz." diye fazladan işaretlemiş olursanız neden işaretledin diyeceklerini sanmam. Eksik gün bildirdiğinizde neden işaretlemedin de diyemezler. Çünkü çalışmamış olduğunu "01" kodu ile eksik gün yazarak bildirmiş oluyorsunuz. Ancak işçi hem rapor almıştır hemde diğer bir nedenle eksik günü varsa bildirimde "birden fazla" seçeneği ile vereceğinizden "çalışmamıştır" kutucuğunu mutlaka işaretleyin.

Bence rapor için ister eksik gün bildirin ister bildirmeyin işaretleyin. Hani bir laf vardır "fazla mal göz çıkarmaz." diye fazladan işaretlemiş olursanız neden işaretledin diyeceklerini sanmam. Eksik gün bildirdiğinizde neden işaretlemedin de diyemezler. Çünkü çalışmamış olduğunu "01" kodu ile eksik gün yazarak bildirmiş oluyorsunuz. Ancak işçi hem rapor almıştır hemde diğer bir nedenle eksik günü varsa bildirimde "birden fazla" seçeneği ile vereceğinizden "çalışmamıştır" kutucuğunu mutlaka işaretleyin.

Teşekkür ederim , kolay gelsin